Redakcja Polska

Szef Rady Najwyższej Ukrainy nawiązał do rzezi wołyńskiej. Zbigniew Rau: to świadczy o zbliżeniu stanowisk

25.05.2023 14:14
- Jesteśmy na dobrej drodze i to wystąpienie świadczy o zbliżeniu naszych stanowisk - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau, pytany o poruszony przez przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka tematu rzezi wołyńskiej.
Szef MSZ o wątku Wołynia w wystąpieniu R. Stefanczuka: świadczy o zbliżeniu naszych stanowisk
Szef MSZ o wątku Wołynia w wystąpieniu R. Stefanczuka: świadczy o zbliżeniu naszych stanowiskPAP/Tomasz Gzell

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk przemawiał w czwartek w polskim Sejmie. Polityk dziękował Polakom za m.in. pomoc wojskową, której nasz kraj udzielił Ukrainie po wybuchu wojny. Stefanczuk nawiązał też do 80. rocznicy rzezi wołyńskiej.

- Wszystkim rodzinom i potomkom ofiar ówczesnych wydarzeń na Wołyniu składam wyrazy szczerego współczucia i wdzięczności za podtrzymywanie światłej pamięci o swoich przodkach. Pamięci, która nie wzywa do zemsty ani nienawiści, ale służy jako ostrzeżenie, że nic takiego nigdy więcej nie powtórzy się między naszymi narodami - mówił i wyraził pragnienie, że oba narody wspólnie napiszą nową historię, bez jej retuszowania.

Szef polskiego MSZ został poproszony o komentarz do słów Stefanczuka. - Słyszeliśmy to, co chcieliśmy usłyszeć. Myślę, że to bardzo dobre wystąpienie - ocenił i sprecyzował, że chodziło mu o "przegląd naszych wspólnych relacji: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości".

- Jesteśmy na dobrej drodze i to wystąpienie świadczy o zbliżeniu naszych stanowisk, po raz kolejny. Jest na czym budować - dodał.

11 i 12 lipca 1943 r. UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. W latach 1943-45 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej i miejscową ludność ukraińską. Wydarzenia te przeszły do historii jako zbrodnia wołyńska.


PAP/dad

Marszałkowie Sejmu i Senatu uhonorowani odznaczeniami "Za zasługi dla narodu ukraińskiego"

24.05.2023 16:15
Odznaczeniem "Za zasługi dla narodu ukraińskiego" zostali w środę uhonorowani marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Wyróżnienie zostało im wręczone przez przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka, który przebywa z wizytą w Polsce.

ISW: w Rosji zdobycie Bachmutu zostało przyćmione przez dyskusję o poniesionych przy tej operacji stratach

25.05.2023 08:47
Dyskusja dotycząca rosyjskich strat poniesionych podczas zdobycia ukraińskiego Bachmutu zdominowała rosyjską prowojenną przestrzeń informacyjną i przyćmiła propagandowy wydźwięk opanowania tego miasta - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie.

Szef Rady Najwyższej Ukrainy: potomkom ofiar straszliwych wydarzeń na Wołyniu składam wyrazy współczucia

25.05.2023 14:00
Potomkom ofiar straszliwych wydarzeń na Wołyniu składam wyrazy współczucia i wdzięczności za podtrzymywanie pamięci, która nie wzywa do nienawiści ani do zemsty, ale służy jako ostrzeżenie, że nigdy nic takiego nie powtórzy się między naszymi narodami - powiedział w Sejmie szef Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk. Stefanczuk zapowiedział też: wspólnie będziemy poszukiwać i odnawiać miejsca pamięci; wspólnie przywrócimy z niepamięci imiona tych, którzy spoczywają w bezimiennych mogiłach zarówno w Ukrainie jak i w Polsce.