Redakcja Polska

"To historyczny moment”. Jest wstępne porozumienie w UE ws. przepisów o sztucznej inteligencji

09.12.2023 10:11
Jest wstępne porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie przepisów o sztucznej inteligencji. Po 3-dniowym maratonie negocjacyjnym przedstawiciele unijnych krajów i europosłowie uzgodnili kompromisowe rozwiązania. To będą pierwsze na świecie kompleksowe przepisy dotyczące korzystania ze sztucznej inteligencji. Teraz jeszcze muszą być doprecyzowane szczegóły porozumienia, a później muszę one być jeszcze zatwierdzone przez unijne rządy i Parlament Europejski.
Na świecie opracowywane są regulacje ws. sztucznej inteligencji
Na świecie opracowywane są regulacje ws. sztucznej inteligencjiNicoElNino/shutterstock

- To historyczny moment - skomentował unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego Thierry Breton. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała, że przepisy ograniczające nadużycia, gwarantujące bezpieczeństwo i podstawowe prawa obywatelom oraz przedsiębiorstwom, będą jednocześnie wspierać rozwój innowacyjnych technologii. Regulacje klasyfikują systemy sztucznej inteligencji według ryzyka, jakie stwarzają dla użytkowników. Zakazane mają być te z niedopuszczalnym ryzykiem. Chodzi o manipulowanie ludzkim zachowaniem, na przykład zabawki aktywowane głosem zachęcające do niebezpiecznych zachowań, lub o klasyfikację punktową obywateli - na podstawie ich zachowań, statusu, czy cech osobistych. Zakazane mają być też systemy i aplikacje rozpoznawania emocji w miejscach pracy czy placówkach edukacyjnych. W regulacjach są też zabezpieczenia i ograniczenia dotyczące stosowania biometrycznych systemów identyfikacji w miejscach publicznych.

Posłuchaj
00:55 12701544_1.mp3 Jest wstępne porozumienie w UE ws przepisów o sztucznej inteligencji. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Systemy uznane za wysokiego ryzyka będą musiały spełniać rygorystyczne wymogi, Dotyczy to na przykład infrastruktury krytycznej i dostaw wody, gazu oraz energii elektrycznej, czy urządzeń medycznych. Chodzi między innymi o zagwarantowanie nadzoru człowieka.

Firmom, które nie zastosują się do przepisów, będą grozić grzywny w wysokości 35 milionów euro lub 7 procent globalnych przychodów.


IAR/dad

Nowacka, Wieczorek, Siekierski i Sikorski. Donald Tusk zdradził nazwiska kandydatów na ministrów

08.12.2023 15:08
Radosław Sikorski kandydatem na szefa MSZ, Adam Szłapka na ministra ds. UE, Barbara Nowacka na ministra edukacji, Dariusz Wieczorek na ministra nauki, Czesław Sikorski na ministra rolnictwa - ogłosił lider PO Donald Tusk na konferencji, która odbyła się po spotkaniu z kandydatami. 

"Obawiają się kolejnych zmasowanych ostrzałów". Polscy wolontariusze o sytuacji na froncie na Ukrainie

08.12.2023 17:11
Polscy wolontariusze dostarczający pomoc i sprzęt dla ukraińskich żołnierzy twierdzą, że sytuacja na froncie cały czas się pogarsza. Powodem są nie tylko stałe rosyjskie ataki, ale także zmęczenie żołnierzy ukraińskich, braki sprzętowe i zaopatrzeniowe.