Redakcja Polska

Nowacka, Wieczorek, Siekierski i Sikorski. Donald Tusk zdradził nazwiska kandydatów na ministrów

08.12.2023 15:08
Radosław Sikorski kandydatem na szefa MSZ, Adam Szłapka na ministra ds. UE, Barbara Nowacka na ministra edukacji, Dariusz Wieczorek na ministra nauki, Czesław Sikorski na ministra rolnictwa - ogłosił lider PO Donald Tusk na konferencji, która odbyła się po spotkaniu z kandydatami. 
Donald Tusk zdradził nazwiska kandydatów na ministrów
Donald Tusk zdradził nazwiska kandydatów na ministrówX/@KancelariaSejmu

W piątek przed południem odbyło się spotkanie kandydata na premiera koalicji KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy Donalda Tuska z kandydatami na przyszłych ministrów w jego gabinecie. Wicepremierami w rządzie Tuska mają być liderzy partii koalicyjnych - prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, który ma objąć także resort obrony, oraz szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, który ma odpowiadać za cyfryzację.

Podczas konferencji Donald Tusk przyznał, że europoseł Radosław Sikorski jest kandydatem na ministra spraw zagranicznych, ale nie mógł przybyć na piątkowe spotkanie, bo - jak tłumaczył - "zatrzymały go zadania eurodeputowanego". - Musi uporządkować kwestie formalne, zanim zostanie ministrem - powiedział.


Posłuchaj
00:23 12700520_1.mp3 Donald Tusk mówił na konferencji prasowej, że jeżeli jego rząd zostanie zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę, to na szczyt Unii Europejskiej do Brukseli poleci w towarzystwie tych ministrów (IAR)

 

Sikorski w latach 2007-2014 był już ministrem spraw zagranicznych w rządach Donalda Tuska. Od 2019 jest posłem do PE.

Tusk poinformował także, że ministrem ds. Unii Europejskiej ma być Adam Szłapka (KO), ministrem edukacji Barbara Nowacka (KO), ministrem nauki Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica), ministrem rolnictwa Czesław Siekierski (PSL), a ministrem przemysłu (resort z siedzibą w Katowicach) ma być Marzena Czarnecka.


Posłuchaj
00:11 12700584_1.mp3 Lider Ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz mówił dziennikarzom po spotkaniu, że wszyscy jego uczestnicy deklarowali gotowość do pracy (IAR)

 

Kto był obecny na spotkaniu?

Na spotkaniu w Senacie byli także m.in. były RPO Adam Bodnar, który - według doniesień medialnych - ma być ministrem sprawiedliwości, Andrzej Domański (KO) - kandydat na ministra finansów, kandydat na koordynatora służb specjalnych Tomasz Siemoniak (KO), kandydat na szefa MAP Borys Budka (KO), Izabela Leszczyna (KO), która ma odpowiadać za resort zdrowia, Dariusz Klimczak (PSL), który ma zajmować się infrastrukturą, kandydat na ministra rozwoju i technologii Krzysztof Hetman (PSL), kandydat na szefa resortu kultury Bartłomiej Sienkiewicz (KO), Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050), która ma zajmować się funduszami i polityką regionalną, kandydat na ministra sportu Sławomir Nitras (KO) i kandydatka na szefową resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050).

Ponadto w rozmowach uczestniczyli także Marzena Okła-Drewnowicz (KO), która ma być minister-członkinią Rady Ministrów ds. polityki senioralnej, Katarzyna Kotula z Lewicy, która ma być minister-członkinią Rady Ministrów ds. równości i Agnieszka Buczyńska, która ma odpowiadać za sprawy społeczeństwa obywatelskiego, a także Jan Grabiec (KO), który ma zostać szefem KPRM.


PAP/IAR/dad

USA: ustawa o pomocy Ukrainie i Izraelowi zablokowana w Senacie

07.12.2023 09:38
Senat Stanów Zjednoczonych zablokował ustawę, na mocy której miliardy dolarów miały trafić do objętych wojną Ukrainy i Izraela. Głosowanie zakończyło się stosunkiem głosów 49 do 51. Aby rozpoczęto debatę nad wprowadzeniem ustawy, potrzeba było 60 głosów.

Brytyjczycy oskarżają Rosjan o kampanię cyberataków. Miała być "długotrwała"

07.12.2023 15:33
Brytyjczycy oskarżają Rosjan o próbę wpływania na ich politykę. "Długotrwała kampania" cyberataków, koordynowana przez FSB, miała wziąć na celownik ważne postaci życia publicznego. A także siać dezinformację.

Szef dyplomacji USA: ci, którzy nie chcą pomocy dla Kijowa, siedzą w Moskwie, Teheranie, Pekinie

08.12.2023 09:35
Konsekwencją odcięcia wsparcia dla Kijowa może być ostatecznie ośmielenie Rosji do kolejnych napaści, w tym być może na państwo NATO - ocenił sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Brytyjski dyplomata nazwał z kolei wojnę na Ukrainie "wyzwaniem naszego pokolenia", porównując ją do II wojny światowej.