Redakcja Polska

Premier Litwy dla Polskiego Radia: Litwa mogłaby wysłać swoich żołnierzy na Ukrainę

10.05.2024 13:38
Litwa mogłaby wysłać swoich żołnierzy na Ukrainę - powiedziała Polskiemu Radiu premier tego kraju Ingrida Szimonyte. Chodzi o misję szkoleniową.
Audio
  • Premier Litwy dla Polskiego Radia: Litwa mogłaby wysłać swoich żołnierzy na Ukrainę. Materiał Kamila Zalewskiego
Litwa już szkoli ukraińskich żołnierzy
Litwa już szkoli ukraińskich żołnierzyMinisterstwo Obrony Litwy Źródło: Lithuanian MOD @Lithuanian_MoD

Szefowa litewskiego rządu powiedziała korespondentowi Polskiego Radia w Wilnie, że Sejm Litwy zezwolił na wysłanie żołnierzy na Ukrainę. Wcześniej potwierdziła to również Rada Obrony Państwa. - Jak wiadomo, już przez dłuższy czas szkolimy ukraińskich żołnierzy w państwach trzecich lub na Litwie. Zatem mandat misji potwierdzony przez parlament, pozwala też na szkolenia na terytorium Ukrainy - powiedziała Ingrida Szimonyte.

Posłuchaj
00:54 12972914_1.mp3 Premier Litwy dla Polskiego Radia: Litwa mogłaby wysłać swoich żołnierzy na Ukrainę. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Premier podkreśliła jednak, że do przeprowadzenia takich szkoleń w tym państwie, potrzebne będą dodatkowe warunki oraz muszą być zapewnione odpowiednie środki bezpieczeństwa. - Szkolenia na miejscu są zawsze efektywniejsze. Wszystko zależy też od Ukrainy. Trzeba uwzględnić ich potrzeby i preferencje - dodała szefowa litewskiego rządu.

Kilka dni temu Ingrida Szimonyte wywiadzie dla "Financial Times" przyznała, że Wilno jest gotowe wysłać na Ukrainę żołnierzy w ramach misji szkoleniowej. Przyznała przy tym, że Rosja uznałaby taki krok za prowokację, ale - jak zaznaczyła - gdyby brać pod uwagę reakcję Moskwy, to na Ukrainę nie można by nic wysyłać.

IAR/dad

Były sędzia Tomasz Szmydt "pod ochroną" Aleksandra Łukaszenki

10.05.2024 09:51
Alaksandr Łukaszenka skomentował sprawę zbiegłego na Białoruś polskiego sędziego Tomasza Szmydta. Białoruski dyktator powiedział, że dostanie on ochronę, bo dezerter Emil Czeczko, polski żołnierz, który zbiegł na Białoruś w 2021 r., "został zabity" – pisze niezależny portal Zierkało.

Czechy przekazały Ukrainie pierwszy symulator lotu myśliwcem F-16

10.05.2024 11:38
Czechy przekazały Ukrainie pierwszy symulator lotu myśliwcem F-16, na którym będą szkoleni piloci przygotowujący się do obsługi tych maszyn – poinformował w piątek dowódca ukraińskich Sił Powietrznych, generał Mykoła Ołeszczuk.