Redakcja Polska

Czechy przekazały Ukrainie pierwszy symulator lotu myśliwcem F-16

10.05.2024 11:38
Czechy przekazały Ukrainie pierwszy symulator lotu myśliwcem F-16, na którym będą szkoleni piloci przygotowujący się do obsługi tych maszyn – poinformował w piątek dowódca ukraińskich Sił Powietrznych, generał Mykoła Ołeszczuk.
Dania dostarczy na Ukrainę myśliwce F-16 dopiero za sześć miesięcy
Dania dostarczy na Ukrainę myśliwce F-16 dopiero za sześć miesięcyJason Wells / Shutterstock

"Jego główny moduł jest już testowany i przygotowywany do działania przez ukraińskich specjalistów" – oświadczył we wpisie na Telegramie.

Generał podziękował partnerom, którzy pomagają jego państwu we wzmocnieniu lotnictwa wojskowego. "Oczywiście, oprócz samych F-16, musimy stworzyć potężną bazę szkoleniową i materialną dla naszej młodzieży. Zachęcam naszych sojuszników do przyłączenia się do tej inicjatywy" – zaapelował Ołeszczuk.

Według informacji medialnych, pierwszych sześć z 45 myśliwców F-16, jakie zachodni sojusznicy zobowiązali się przekazać Kijowowi, może trafić na Ukrainę w lipcu.


PAP/dad

Relacje węgiersko-chińskie a bezpieczeństwo Europy

09.05.2024 08:37
Chiński przywódca Xi Jinping w środę wieczorem przyleciał na Węgry. Budapeszt uznawany jest za najważniejszego orędownika Państwa Środka w Unii Europejskiej.

Parada Zwycięstwa w Moskwie. Putin grozi bronią jądrową i fałszuje historię II wojny światowej

09.05.2024 12:30
Rosyjskie siły strategiczne zawsze są w gotowości - oświadczył w trakcie Parady Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie Władimir Putin. To trzecie w Rosji obchody Dnia Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w warunkach prowadzonej inwazji na Ukrainę i drugie po tym, gdy Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nakazał aresztowanie Władimira Putina jako zbrodniarza wojennego.

Szef brytyjskiej dyplomacji apeluje o zwiększenie wydatków NATO na obronność

09.05.2024 14:38
Szef brytyjskiej dyplomacji ponownie apeluje, by państwa NATO zwiększyły wydatki na obronność. Lord David Cameron mówił, że powinna to być część twardszego kursu w dzisiejszym, pełnym zagrożeń świecie.