Redakcja Polska

Francja: polskie firmy na pokazach mody w Paryżu

18.01.2020 14:12
Polskie firmy są obecne na pokazach mody w Paryżu. Rynek francuski jest niezwykle trudnym nie tylko dla przedsiębiorstw znad Wisły.
Audio
  • Francja: polskie firmy na pokazach mody w Paryżu. O szczegółach - Marek Brzeziński (IAR)
Pokaz mody w Paryżu
Pokaz mody w ParyżuPAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

W rozmowie z Polskim Radiem Filip Mudyna - kierownik Zagranicznego Biura Handlowego w Paryżu mówiąc o obecności polskich firm na paryskich pokazach stwierdził, że jakość i forma prezentowanej produkcji jest atrakcyjna dla francuskiego odbiorcy, chociaż przyznaje, że rynek nad Sekwaną nie należy do najłatwiejszych.

W Paryżu prezentowane są buty wykonane przez polską firmę z włókien ananasów i z kaktusów. Ich projektantem jest Sebastian Szypuła, który przed mikrofonem Polskiego Radia przyznaje, że innowacyjność jego pomysłów polega na tym aby przekonać świat, iż można odejść od wyrobów skórzanych i zastąpić je roślinnymi. Odpowiedzialna za marketing w tej firmie Wiola Wrentel dodaje, że wprawdzie półprodukty pochodzą z zagranicy z Filipin i z Meksyku, ale buty są produkowane w Polsce, w polskich firmach i przez polskich pracowników.

Prezentacja polskiego przemysłu w sektorze mody miała miejsce także w Ambasadzie RP w Paryżu.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Francja Paryż moda

Uciążliwe kontrole w polskich firmach delegujących pracowników do Francji

17.01.2020 12:39
W ostatnich tygodniach w działających na terenie Francji firmach z Europy Środkowo-Wschodniej prowadzone są intensywne kontrole przez tamtejszą inspekcję pracy. Jak podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem Marek Benio - wiceprezes Inicjatywy Mobilności Pracy, w samych kontrolach nie byłoby nic złego, gdyby nie fakt, iż kontrahenci kontrolowanych firm są uprzedzani o prowadzeniu przez te firmy niezarejestrowanej na terenie Francji działalności gospodarczej. Dzieje się tak na bardzo wczesnym etapie kontroli - zaznaczył Marek Benio. - Kontrola, która zaczyna się od powiadomienia odbiorcy usług, że współpracuje z przestępcą, powoduje zerwanie kontraktów, mimo zadowolenia ze współpracy z polskimi kontrahentami - wyjaśnia wiceszef Inicjatywy Mobilności Pracy.