Redakcja Polska

Rosja: gwałtowny spadek wartości rubla

09.03.2020 09:28
Rosyjski rubel gwałtownie traci na wartości. Na zagranicznych giełdach rosyjska waluta osiągnęła poziom, jakiego nie notowano od co najmniej dwóch lat. Na rynku FOREX jeszcze w piątek za jedno euro płacono od 72 do 74 rubli. Dziś rano za jedno euro trzeba zapłacić ponad 82 ruble.
Audio
  • Rosja: gwałtowny spadek wartości rubla. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Rosyjska waluta słabnie w ostatnich dniach.
Rosyjska waluta słabnie w ostatnich dniach.pixabay

Spadek wartości rubla jest związany ze spadkiem cen ropy. Państwa eksportujące ten surowiec zrzeszone w organizacji OPEC winią za taki stan rzeczy Rosję. To Moskwa nie zgodziła się na kolejne ograniczenie wydobycia ropy, co miało powstrzymać obniżkę cen w związku z malejącym popytem. Już w kilka godzin po tym, gdy władze Rosji nie podpisały porozumienia, cena paliwa spadła z 60 do 46 dolarów za baryłkę, a kilka godzin później do 40 dolarów. Jak podają rosyjskie media - obecnie cena ropy wacha się od 30 do 32 dolarów za baryłkę. Część rosyjskich ekspertów oświadczyła, że nie rozumie decyzji władz swojego kraju. Ekonomiści policzyli, że w takiej sytuacji rosyjski budżet tracić będzie od 100 do 150 milionów dolarów dziennie.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja rubel ropa naftowa

Polska liderem w Europie pod względem zwalczania bezrobocia

08.03.2020 15:59
Polska liderem w Europie pod względem zwalczania bezrobocia. Z podanych w tym tygodniu danych Eurostatu wynika, że stopa bezrobocia w Polsce w styczniu tego roku wyniosła 2,9 procent wobec 3,8 procent w pierwszym miesiącu 2019 roku.

Rosja: pięć lat łagru za złamanie zasad profilaktyki koronawirusa

08.03.2020 13:22
W Rosji za naruszenie rygorów kwarantanny związanej z koronawirusem można trafić na pięć lat do łagru. Do tej pory na terytorium Federacji Rosyjskiej zarejestrowano siedemnaście przypadków zarażenia nowym patogenem, z czego trzy osoby wyzdrowiały.