Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Rodziny

Zniesienie limitu składek na ZUS. Komentarze

Sejm uchwalił rządową ustawę o zniesieniu limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. - To wygląda jak spisek przeciwko pracy etatowej – stwierdził w audycji Szukając Dziury w Całym Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. O skutkach takiej regulacji mówił także Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Warzecha ZUS zus składki Prawo i Sprawiedliwość Ministerstwo Rodziny Andrzej Sadowski składka zus Cezary Kaźmierczak Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Debata PR24: Eksperci o zmianach w systemie emerytalnym

Sejm uchwalił rządową ustawę o zniesieniu limitu, po przekroczeniu którego najlepiej zarabiający – powyżej trzydziestokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce – nie płacą składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W Debacie Polskiego Radia 24 rozmowa z prof. Gertrudą Uścińską, prezes ZUS, prof. Leokadią Oręziak z SGH, prof. Marcinem Zielenieckim, wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, drem Cezarym Mechem, ekonomistą, Bogdanem Kubiakiem z NSZZ „Solidarność” i Łukaszem Kozłowskim z Pracodawców RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emerytura ZUS Ministerstwo Rodziny wiek emerytalny w Polsce składka zus

500 plus dla emerytów jeszcze nie w tym roku

Trwa liczenie kosztów obniżenia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Od skutków tej reformy uzależniona jest decyzja, czy i kiedy emeryci dostaną 500 zł dodatku. Jak przyznała w radiowej Trójce minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w tym roku seniorzy nie otrzymają jednak tej jednorazowej zapomogi. O szczegółach mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mirosław Grewiński z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emerytura Ministerstwo Rodziny Elżbieta Rafalska senior

„Do polskich rodzin trafiła niebagatelna kwota na wychowanie dzieci”

Minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że nakłady na politykę rodzinną w tym roku wzrosły do 3,11 procent PKB. Dla porównania w 2011 roku  było to 1,3 procent PKB. Elżbieta Rafalska wyjaśniła, że z programu Rodzina 500 Plus korzysta obecnie blisko 4 miliony dzieci. Program objął 2 miliony 620 tysięcy rodzin. O świadczeniach społecznych mówiła w audycji Społeczny Punkt Widzenia wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska.
Zobacz więcej na temat:  Rodzina 500+ rodzina Elżbieta Rafalska Ministerstwo Rodziny dzieci pomoc społeczna

"W Polsce mamy problem ze stereotypem wielkich rodzin"

Gabinet premier Beaty Szydło po dwóch latach urzędowania za jeden ze swoich największych sukcesów wskazał Program Rodzina 500 Plus. "Jest on inwestycją w rodzinę, wyraźnie zredukował ubóstwo i przyczynił się do wzrostu urodzeń” - podkreślała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. O polskiej polityce demograficznej mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Tomasz Terlikowski (TV Republika) i Andrzej Gajcy (Onet.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rząd Beaty Szydło Prawo i Sprawiedliwość Ministerstwo Rodziny

"Cele postawione programowi 500 plus zostały zrealizowane"

Cele postawione programowi 500 plus zostały zrealizowane – oceniła szefowa MRPiPS, Elżbieta Rafalska, podsumowując dwuletnie dokonania jej resortu. Wskazała, że program poprawił jakość życia rodzin, ograniczył ubóstwo i miał udział w zwiększeniu liczby urodzeń. W PR24 komentarz prof. Mirosława Grewińskiego z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. J. Korczaka w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Elżbieta Rafalska rząd Beaty Szydło program 500+ Ministerstwo Rodziny

Więcej pieniędzy na realizację programu Maluch Plus

Trwa nabór wniosków do programu Maluch Plus. O środki na finansowanie opieki dla dzieci do lat 3 aplikować mogą m.in. gminy i powiaty. Wnioski będą przyjmowane, w zależności od modułu, do 17 lub 24 listopada. Podmioty mogą liczyć na finansowanie inwestycji do 80 proc. kosztów, do 3 mln zł. O programie Maluch Plus mówił w audycji Rządy Pieniądza wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bartosz Marczuk program 500+ Ministerstwo Rodziny Elżbieta Rafalska edukacja

Zmiany w naliczaniu składek emerytalnych? "Fundamentalna reforma"

Kwestia propozycji dotyczącej likwidacji tzw. trzydziestokrotności opłacania składek emerytalno-rentowych pojawiła się podczas czwartkowego spotkania zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego. W audycji Społeczny Punkt Widzenia komentarz Henryka Nakoniecznego, członka Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ZUS zus składki rząd Beaty Szydło Ministerstwo Rodziny

MRPiPS chce zniesienia górnego limitu składek emerytalnych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej liczy na to, że sektor finansów publicznych w 2018 roku zostanie dodatkowo zasilony kwotą 5 miliardów 400 milionów złotych. Taki ma być efekt zniesienia górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W Rządach Pieniądza komentarz ekonomistów – Pawła Majtkowskiego, Olafa Wojaka i Mariana Szołuchy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ZUS Ministerstwo Rodziny budżet Polski