Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Rodziny

Czy urlopy macierzyńskie dla wcześniaków będą wydłużone? Rozpoczęły się konsultacje społeczne

- W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zespół roboczy wraz ze stroną społeczną pracuje nad rozwiązaniami legislacyjnymi dotyczącymi wydłużenia urlopów macierzyńskich matkom wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rodziny urlop macierzyński rodzina rodzice dzieci Rzecznik Praw Dziecka

Rząd chce pomóc w opiece nad dziećmi. Wiceminister rodziny ujawnia plany resortu

- Zwiększenie dostępu do opieki nad małymi dziećmi będzie jednym z moich priorytetów - powiedziała Polskiemu Radiu wiceminister rodziny Aleksandra Gajewska. Jak mówiła, resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad tym, by w każdej gminie był dostęp do opieki nad dziećmi do lat trzech.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci społeczeństwo Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

TYLKO U NAS 7 tys. zasiłku pogrzebowego i dwie waloryzacje emerytur. Znamy plany rządu

- Chcemy, by zasiłek pogrzebowy pokrył większość kosztów przeciętnego pogrzebu - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny i polityki społecznej, tłumacząc plany podniesienia kwoty wypłacanej po utracie bliskiej osoby z 4 do 7 tysięcy złotych. Wskazał też, że jego resort chce wprowadzić drugą waloryzację emerytur na stałe do systemu ubezpieczeń społecznych, ale obwarować ją pewnymi warunkami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo emerytura Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej GOSPODARKA

Szansa na drugą w ciągu roku waloryzację rent i emerytur. Resort rodziny chce rozwiązań systemowych

Pracujemy nad stworzeniem mechanizmu drugiej waloryzacji rent i emerytur tak, by przy określonym wskaźniku inflacji była ona przeprowadzana nie tylko w marcu, ale jeszcze raz w roku, na przykład we wrześniu - powiedziała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA waloryzacja emerytur Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej inflacja senior społeczeństwo

Wiceminister Sebastian Gajewski: dwie waloryzacje, renty wdowie i wyższy zasiłek pogrzebowy

Emeryci i renciści mogą liczyć w tym roku na dwie waloryzacje świadczeń, choć dokładny sposób liczenia tej drugiej, która mogłaby być wypłacona w drugiej połowie roku, nie jest jeszcze ustalony. Na pewno będzie zależał od wysokości inflacji, jaką będziemy obserwować w tym roku. Na pewno też będą renty wdowie, choć tu trzeba będzie poczekać na nie pewnie do przyszłego roku i będą one dodawane do emerytury osoby samotnie gospodarującej stopniowo. Podwyższony ma też zostać zasiłek pogrzebowy tak, aby była to kwota pozwalająca fatycznie pieniądza - powiedział dr hab. Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej w audycji "Rządy Pieniądza" w PR24. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS renta rodzinna emerytura Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Nowa minister rodziny: polityka prorodzinna musi być ponadpartyjna, musi być szeroka i stabilna

- Planujemy wydłużenie urlopów rodzicielskich o dodatkowy rok, nie tylko dla kobiet mających stosunek pracy, ale także wynagrodzenie rodzicielskie dla tych matek, które nie są w stosunku pracy, a opiekują się dzieckiem - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Dorota Bojemska, nowa minister rodziny i polityki społecznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ministerstwo Rodziny Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rodzina dzieci dziecko kobieta praca Dorota Bojemska Krzysztof Świątek

"Dostępna przestrzeń publiczna". Wiceminister Wdówik o szczegółach wsparcia dla niepełnosprawnych

Wiceminister rodziny Paweł Wdówik poinformował o wyasygnowaniu przez rząd dodatkowych środków na programy zwiększające dostępność do placówek użyteczności publicznej dla osób z niepełnosprawnościami. Budżet związany z tego typu projektami został na ten rok zwiększony we wszystkich obszarach. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ministerstwo Rodziny niepełnosprawni GOSPODARKA infrastruktura

Marlena Maląg: 500+ to przewrót kopernikański. Tylko PiS jest gwarantem utrzymania programu

- Liberałom nawet się nie śniło, że można zaproponować Polakom, polskim rodzinom takie rozwiązanie, w którym w bezpośredni sposób będą przekazywane środki, aby zmienić sytuację polskich rodzin - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując wprowadzenie programu 500+. Jej zdaniem tylko PiS jest gwarantem utrzymania programu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Marlena Maląg POLSKA polityka 500+ Ministerstwo Rodziny

Wiceminister rodziny: 14 emerytura nie wymaga dodatkowych formalności w ZUS

W projektowaniu budżetu na rok 2024 zakładamy, że roczny poziom bezrobocia nie będzie większy niż 5,2 % - powiedział Stanisław Szwed wiceminister rodziny i polityki społecznej komentując rekordowo niskie bezrobocie w czerwcu szacowane przez GUS na 5 procent i 2,7 % przez unijny Eurostat, w programie "Ekspres Gospodarczy" w radiowej Jedynce.     
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura Ministerstwo Rodziny Stanisław Szwed

Auto dla osób niepełnosprawnych. Wiceminister rodziny: program dofinansowania będzie bezterminowy

W związku z wielkim zainteresowaniem programem dofinansowania do zakupu samochodu osobowego rada nadzorcza PFRON, po konsultacji z zarządem, podjęła decyzję o zmianach, które przekształcają go w program bezterminowy - poinformował wiceszef MRiPS Paweł Wdówik.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samochód społeczeństwo POLSKA niepełnosprawność niepełnosprawni Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

"Łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym". Stanisław Szwed o zmianach w kodeksie pracy

- Musimy mieć świadomość, że polityka rodzinna jest dziś bardzo ważna, choćby w kontekście demografii, jeżeli będziemy umożliwiali łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym, to wszyscy odniesiemy z tego korzyść - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA POLSKA gospodarka polska społeczeństwo kodeks pracy opieka nad dzieckiem Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed

Miliard złotych pomocy dla firm w programie "Pierwszy biznes". Jakie są jego zasady?

Z udziałem ministra resortu rodziny i polityki społecznej oraz ministra resortu funduszy i polityki regionalnej oraz wiceprezesa BGK, podpisano w czwartek w Warszawie porozumienia dotyczące Rządowego Programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy start-up msp Ministerstwo Rodziny fundusze unijne Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej BGK młodzież zatrudnienie