Polskie Radio
Section05
rubel

Rosyjski rubel w zapaści. "The Economist": utrudnia to Putinowi prowadzenie wojny na Ukrainie

Brytyjski tygodnik "The Economist" ocenia, że słabnący rosyjski rubel utrudni Władimirowi Putinowi dalsze prowadzenie wojny. Jednocześnie zwrócono uwagę, że 14 sierpnia za jednego dolara trzeba było zapłacić już ponad sto rubli i był to najniższy kurs rosyjskiej waluty od początku napaści na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Kreml Władimir Putin rubel GOSPODARKA wojna na Ukrainie wojna 2023 media Moskwa

Rubel znów się umacnia. Bogusław Liberadzki: to efekt propagandy Kremla

- Sztucznie podtrzymywany wysoki kurs własnej waluty dla celów politycznych często kończy się katastrofą dla waluty i dla tego, który podtrzymuje. Mamy nadzwyczajną sytuację - wojenną - i wszystko jest teraz nastawione na propagandę - mówił w Polskim Radiu 24 Bogusław Liberadzki (Lewica). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa rubel ekonomia Rosja wojna 2022 sankcje gopodarka lewica Stanisław Janecki gaz ziemny Kreml Ukraina

Rosja - mimo wielkich rezerw - może zbankrutować. "To szokujące, jak szybko upada taki silny kraj"

Po raz pierwszy od ponad 20 lat analitycy dopuszczają scenariusz, w którym Rosja, mimo wielkich rezerw, bankrutuje. Stał się on możliwy po sankcjach nałożonych na rosyjski bank centralny - informuje "Rzeczpospolita". Nad krajem wisi widmo odcięcia części banków od systemu SWIFT, co zapowiedziały Komisja Europejska i USA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja bankructwo wojna 2022 rynek finansowy banki kurs walut rubel

"Koronawirus odcisnął piętno". Ekspert o wojnie cenowej na rynku ropy naftowej

- Wszystko zaczęło się od kwestii związanej z koronawirusem. Epidemia w Chinach odcisnęła bardzo mocne piętno na rynkach energetycznych na całym świecie. Początkowo przede wszystkim na chińskim - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski (portal BiznesAlert.pl).
Zobacz więcej na temat:  ropa naftowa Rosja Arabia Saudyjska rubel gospodarka rosji gospodarka za granicą ŚWIAT Antoni Opaliński Polskie Radio 24

NASZ WYWIAD Saudowie idą na cenową wojnę z Moskwą. Ekspert: na Kremlu ścierają się dwie naftowe frakcje

Jak długo ceny ropy pozostaną na niskim poziomie? Jakie to przyniesie skutki? - W sporze Saudyjczyków i Kremla widać dużą determinację - zauważa w komentarzu dla portalu PolskieRadio24.pl dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich. Wskazuje na dużą gotowość pójścia Saudyjczykow na wojnę cenową z Rosją i innymi państwami. Ekspert zaznacza, że widoczne jest starcie dwóch frakcji kremlowskich, a górą jest obecnie szef Rosnieftu Igor Sieczin.
Zobacz więcej na temat:  Rosja rubel ropa naftowa NASZ WYWIAD Arabia Saudyjska USA Stany Zjednoczone