Polskie Radio
Section05
rubel

Rubel znów się umacnia. Bogusław Liberadzki: to efekt propagandy Kremla

- Sztucznie podtrzymywany wysoki kurs własnej waluty dla celów politycznych często kończy się katastrofą dla waluty i dla tego, który podtrzymuje. Mamy nadzwyczajną sytuację - wojenną - i wszystko jest teraz nastawione na propagandę - mówił w Polskim Radiu 24 Bogusław Liberadzki (Lewica). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa rubel ekonomia Rosja wojna 2022 sankcje gopodarka lewica Stanisław Janecki gaz ziemny Kreml Ukraina

Rosja - mimo wielkich rezerw - może zbankrutować. "To szokujące, jak szybko upada taki silny kraj"

Po raz pierwszy od ponad 20 lat analitycy dopuszczają scenariusz, w którym Rosja, mimo wielkich rezerw, bankrutuje. Stał się on możliwy po sankcjach nałożonych na rosyjski bank centralny - informuje "Rzeczpospolita". Nad krajem wisi widmo odcięcia części banków od systemu SWIFT, co zapowiedziały Komisja Europejska i USA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja bankructwo wojna 2022 rynek finansowy banki kurs walut rubel

"Koronawirus odcisnął piętno". Ekspert o wojnie cenowej na rynku ropy naftowej

- Wszystko zaczęło się od kwestii związanej z koronawirusem. Epidemia w Chinach odcisnęła bardzo mocne piętno na rynkach energetycznych na całym świecie. Początkowo przede wszystkim na chińskim - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski (portal BiznesAlert.pl).
Zobacz więcej na temat:  ropa naftowa Rosja Arabia Saudyjska rubel gospodarka rosji gospodarka za granicą ŚWIAT Antoni Opaliński Polskie Radio 24

NASZ WYWIAD Saudowie idą na cenową wojnę z Moskwą. Ekspert: na Kremlu ścierają się dwie naftowe frakcje

Jak długo ceny ropy pozostaną na niskim poziomie? Jakie to przyniesie skutki? - W sporze Saudyjczyków i Kremla widać dużą determinację - zauważa w komentarzu dla portalu PolskieRadio24.pl dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich. Wskazuje na dużą gotowość pójścia Saudyjczykow na wojnę cenową z Rosją i innymi państwami. Ekspert zaznacza, że widoczne jest starcie dwóch frakcji kremlowskich, a górą jest obecnie szef Rosnieftu Igor Sieczin.
Zobacz więcej na temat:  Rosja rubel ropa naftowa NASZ WYWIAD Arabia Saudyjska USA Stany Zjednoczone

KRACH NA RYNKU ROPY Kreml zdenerwował Saudów. Panika na rynku ropy, przed rublem widmo dewaluacji

Ceny ropy naftowej spadły o niemal jedną czwartą – sięgając obecnie 30 dolarów za baryłkę. Jest to największy spadek ceny tego surowca w ciągu jednego dnia od  29 lat – zauważają agencje. Jednocześnie spadł gwałtownie kurs rosyjskiego rubla. Budżet Rosji może tracić będzie od 100 do 150 milionów dolarów dziennie - Moskwie grozi dewaluacja waluty i deficyt w budżecie. Na razie Kreml zachowuje pokerową twarz w tej sytuacji i uspokaja. W Rosji 9 marca jest dniem wolnym od pracy (z racji Dnia Kobiet, który przypadał w niedzielę).
Zobacz więcej na temat:  Rosja rubel ropa naftowa ŚWIAT