X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Gaz-System: trwają prace przy lądowej części projektu Baltic Pipe

07.04.2021 08:32
Sześć przekroczeń bezwykopowych zrealizowano na trasie gazociągu Goleniów-Lwówek w ramach lądowej części projektu Baltic Pipe – poinformowała PAP rzeczniczka Gaz-Systemu. Prowadzone są też prace m.in. przy rozbudowie i budowie tłoczni gazu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneBatlicpipe/Gaz-System

- Część lądowa projektu Baltic Pipe jest realizowana w podziale na pięć kluczowych elementów, czyli budowę gazociągu łączącego gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym odcinek Niechorze-Płoty (41 km), budowę gazociągu Goleniów-Lwówek (191 km), budowę tłoczni gazu Gustorzyn oraz rozbudowę istniejących tłoczni gazu Goleniów i Odolanów - poinformowała rzeczniczka prasowa spółki Gaz-System Iwona Dominiak.

Umowy z wykonawcami robót budowlanych na budowę gazociągów Niechorze-Płoty i Goleniów-Lwówek zostały zawarte na przełomie października i listopada ub.r.

Jak wyjaśniła Dominiak, na gazociągu łączącym Niechorze-Płoty trwają obecnie prace związane z przygotowaniem trasy gazociągu: rozpoczęto nadzór archeologiczny, trwa też odhumusowanie i makroniwelacja terenu terminalu odbiorczego w Konarzewie. Jeszcze w kwietniu ma się rozpocząć rozwózka rur oraz spawanie liniowe, a także budowa drogi dojazdowej do terminalu.

Z kolei na gazociągu Goleniów–Lwówek – jak podała rzeczniczka – trwają dostawy materiałów i armatury, prace przy odhumusowaniu trasy gazociągu, a także roboty budowlano-montażowe i spawalnicze.

- Na trasie wykonano już sześć przekroczeń bezwykopowych – kolejne dziewięć jest w trakcie realizacji. Są to przejścia głównie pod drogami i rzekami. Realizowane jest także podziemne przejście pod rzeką Pełcz o długości ok. 700 m w technologii Direct Pipe - przekazała Dominiak.

Na całej trasie gazociągu jest do wykonania 98 przekroczeń bezwykopowych. Największe wykonane zostanie w technologii Direct Pipe pod Wartą – będzie miało długość ok. 1,4 km.

Zakończenie budowy w 2022 roku

Roboty budowlano–montażowe na gazociągach mają się zakończyć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 r. Gazociągi poddawane będą próbom szczelności i wytrzymałości "tak, aby w połowie 2022 roku można było przystąpić do procedur odbiorowych".

Zapytana o etap realizacji rozbudowy tłoczni Goleniów i budowę tłoczni Gustorzyn rzeczniczka odpowiedziała, że "rozpoczęto już fazę budowlaną, ponadto na terenie tłoczni w Goleniowie prowadzone są ratownicze badania archeologiczne".

- Kolejnym etapem inwestycyjnym związanym z tłoczniami będą prace konstrukcyjno-budowlane, rozpocznie się prefabrykacja układów technologicznych i montaż na terenie budowy. Równolegle realizowane będą dostawy materiałów przez wykonawców - zaznaczyła Dominiak. Roboty budowlane mają się zakończyć w drugim kwartale 2022 r., następnie odbędzie się odbiór techniczny i rozpocznie się procedura nagazowania i rozruchu tłoczni. 

Prace przy tłoczni Odolanów

Rzeczniczka poinformowała także, że prace budowlane i dostawy inwestorskie materiałów trwają również przy rozbudowie tłoczni Odolanów.

- Gaz-System 30 listopada 2020 r. podpisał z konsorcjum firm: Atrem S.A., JT S.A., PIP Makrum S.A. i PROJPRZEM Sp. z o.o. umowę na wykonanie robót budowlanych związanych z rozbudową tłoczni gazu Odolanów - podała Dominiak.

Konsorcjum to zostało wybrane już w pierwszym przetargu, unieważnionym po wyroku Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie. Sąd rozpatrywał odwołanie firmy Control Process S.A., która przetarg przegrała. Gaz-System zapowiedział wówczas, że związku z tym, iż inne oferty w przetargu znacznie przekraczały budżet inwestora, unieważni postępowanie, doprecyzuje też Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia tam, gdzie zostały zakwestionowane, bez zmiany ich istoty.

Strategiczny projekt

Baltic Pipe – jak podkreśla Gaz-System - jest projektem o strategicznym znaczeniu dla rozwoju rynku gazu ziemnego w naszym regionie Europy oraz ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Powstanie nowy korytarz dostaw gazu na rynek europejski. Budowa Baltic Pipe ma też umożliwić transport gazu ze złóż norweskich na rynki duński i polski, a także do klientów w sąsiednich krajach.

Projekt składa się z pięciu komponentów: gazociągu na dnie Morza Północnego, rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, tłoczni gazu w Danii, gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego i rozbudowy polskiego systemu przesyłowego.

Uruchomienie transportu gazu planowane jest na 1 października 2022 r.


Mapa Baltic Pipe (opr. PAP) Mapa Baltic Pipe (opr. PAP)

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Baltic Pipe energetyka

Stanisław Żaryn w "Washington Examiner": Polska opisywana jest jako współsprawca Holokaustu

06.04.2021 14:56
Polska od dłuższego czasu jest obiektem bezpodstawnych oskarżeń wykorzystujących historię II wojny światowej oraz niesprawiedliwych interpretacji stosunków między Polakami i Żydami - pisze na łamach "Washington Examiner" rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w tekście pt. "Majstrowanie przy faktach na temat roli Polski w Holokauście".

Białoruś: opozycjonista Wiktar Babaryka odmówił zeznań w Sądzie Najwyższym

06.04.2021 15:36
W Sądzie Najwyższym w Mińsku we wtorek miały rozpocząć się przesłuchania Wiktara Babaryki. Jednak znany bankier którego nie dopuszczono do udziału w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich odmówił składania zeznań.