Redakcja Polska

Piotr Naimski: nie będziemy przedłużali kontraktu na gaz z rosyjskim Gazpromem

13.09.2021 11:12
Wszystko wskazuje na to, że 1 października w przyszłym roku do Polski będzie przesyłany gaz gazociągiem Baltic Pipe - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Nie będziemy przedłużali kontraktu z rosyjskim Gazpromem - dodał.
Maszyna TBM Pola po wydrążeniu ok. 600 m podziemnego tunelu na polskim wybrzeżu zakończyła swoją pracę przy Baltic Pipe. Za pomocą specjalistycznej barki została wyciągnięta spod dna morza i dostarczona na brzeg.
Maszyna TBM "Pola" po wydrążeniu ok. 600 m podziemnego tunelu na polskim wybrzeżu zakończyła swoją pracę przy Baltic Pipe. Za pomocą specjalistycznej barki została wyciągnięta spod dna morza i dostarczona na brzeg.Baltic Pipe/Twitter

Naimski na antenie Poranka Rozgłośni Katolickich Siódma9, przyznał, że odchodząc od węgla Polska będzie musiała ten węgiel "czymś" zastąpić. - Będziemy częściowo zastępować gazem, ilość gazu, który będziemy zużywali w Polsce będzie rosła - nie o 100 proc., ale o 50 proc. do roku 2030, czy pierwszych lat 30- tych - powiedział Naimski.

Zapewnił, że "z pewnością nie uzależnimy się od rosyjskich dostaw". - Kontrakt rosyjski wygasa w przyszłym roku (z Gazpromem - PAP) i nie będziemy go przedłużali oczywiście - oświadczył.

Kontrakt PGNiG z Gazpromem kończy się 31 grudnia 2022 roku.

Zdaniem Naimskiego to, co buduje Gaz-System, czyli wejścia do polskiego systemu gazowego, "pozwolą na sprowadzenie koniecznej dla polskiej gospodarki, wszystkich odbiorców ilości gazu z innych, niż rosyjskie źródła".

Kiedy gaz przez Baltic Pipe trafi do Polski?

Odnosząc się do gazociągu Baltic Pipe, Naimski powiedział, że "wszystko wskazuje dzisiaj na to, że 1 października w przyszłym roku gaz Baltic Pipem do Polski będzie przesłany".

Tłumaczył, że opóźnienia, o których było głośno, związane z kwestiami środowiskowymi, ochroną niektórych gatunków zwierząt, zostały przez naszych duńskich partnerów rozwiązane. - Także trzeba w tej chwili być dobrej myśli. Wydaje się, że możemy powiedzieć po 5 latach realizacji tej inwestycji, że już w przyszłym roku ona będzie ukończona i to w dodatku w terminie - powiedział. Jak dodał, "to oznacza, że panujemy nad tą sytuacją".

Zdaniem Naimskiego, mając możliwości techniczne przesyłu z Zachodu, będziemy mieli dostępne źródło w postaci europejskiego rynku na giełdzie towarowej, czy giełdach towarowych europejskich. - Będziemy mogli ten gaz w razie potrzeby kupić - wskazał.

Dywersyfikacja źródeł

Jak tłumaczył, w Europie na poziomie rynkowym miesza się gaz np. z Norwegii, czy Rosji, ale - jak podkreślił Naimski - "to już nie ma znaczenia w kontekście bezpieczeństwa".

- Jesteśmy na ostatnim etapie realizacji strategii dywersyfikacji różnicowania kierunków i źródeł dostaw gazu do Polski - powiedział Naimski. Jak dodał, "to jest celem naszego działania i jestem przekonany, że w przyszłym roku będziemy mogli powiedzieć, że cel został osiągnięty".

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.


PAP/dad

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej

12.09.2021 17:00
Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka zostali ogłoszeni błogosławionymi. Legat papieski kardynał Marcello Semeraro odczytał formułę beatyfikacyjną, a wierni odsłonili wizerunki nowych błogosławionych.

Anna Fotyga: problemem są państwa sponsorujące terroryzm

12.09.2021 15:27
W związku z zagrożeniem terrorystycznym Unia Europejska od wielu lat zacieśnia współpracę, ale problemem pozostają - jak podkreśla europosłanka Anna Fotyga - nie organizacje a państwa sponsorujące terroryzm. Wczoraj minęło 20 lat od ataków na Nowy Jork i Waszyngton.

Brytyjski poseł: Wielka Brytania powinna zaangażować się w Inicjatywę Trójmorza

13.09.2021 08:38
Wielka Brytania może i powinna zaangażować się w Inicjatywę Trójmorza, gdyż byłoby obustronnie korzystne – mówi poseł do Izby Gmin Daniel Kawczynski. Zapowiedział, że będzie zabiegał o to, by Wielka Brytania uzyskała w niej status specjalnego obserwatora.