Redakcja Polska

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy. Marlena Maląg: nasz rynek pracy jest otwarty

07.03.2022 18:49
Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej podczas konferencji zapewniła, że "nasz rynek pracy otwarty jest na obywateli z Ukrainy". Przekazała również, że w przygotowanej przez rząd specustawie znalazły się przepisy regulujące rejestracje pracowników z Ukrainy.
Marlena Malag: specustawa dotycząca pomocy uchodźcom zawiera wiele ważnych rozwiązań, które pozwolą prawnie uregulować pobyt dzieci z Ukrainy
Marlena Maląg: specustawa dotycząca pomocy uchodźcom zawiera wiele ważnych rozwiązań, które pozwolą prawnie uregulować pobyt dzieci z Ukrainy PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Szefowa MRiPS na konferencji prasowej przypomniała o dotychczasowych działaniach rządu związanych ze wsparciem uchodźców z Ukrainy. 

Posłuchaj
00:23 11610033_1.mp3 Minister rodziny: pracodawca w ciągu 7 dni od zatrudnienia osoby będzie miał obowiązek zgłoszenia jej poprzez kanały elektroniczne praca.gov.pl (IAR)

Minister rodziny poinformowała, że w niedzielę rozmawiała ze swoją odpowiedniczką z Ukrainy o ewakuacji dzieci z domów dziecka. Wskazała, że w Stalowej Woli powstał ośrodek recepcyjny, do którego docierają wszystkie grupy dzieci ewakuowanych z Ukrainy.

Ustawa o pomocy uchodźcom

Minister Marlena Maląg podkreśliła, że specustawa dotycząca pomocy uchodźcom zawiera wiele ważnych rozwiązań, które pozwolą prawnie uregulować pobyt dzieci z Ukrainy.

Dodatkowo - jak dodała - "ustawa daje legalny pobyt i dostęp do pracy obywatelom Ukrainy w Polsce". - Nasz rynek pracy jest otwarty. Mamy niskie bezrobocie (...). Jest chłonność, żeby obywatele z Ukrainy znaleźli pracę - powiedziała Marlena Maląg.

Posłuchaj
00:27 11610033_2.mp3 Marlena Maląg: specustawa ma też ułatwić opiekę nad najmłodszymi. Będą ją mogły organizować także Ukrainki, które niedawno przybyły do Polski (IAR)

Wskazała, że w specustawie znalazły się przepisy dotyczące rejestracji pracowników z Ukrainy. - Pracodawca w ciągu 7 dni od zatrudnienia osoby będzie miał obowiązek zgłoszenia jej poprzez kanały elektroniczne praca.gov.pl, że daną osobę zatrudnił - przekazała minister.


PAP/IAR/dad