Redakcja Polska

Polscy eksporterzy szukają nowych rynków. PAIH proponuje wymianę handlową z Afryką

28.03.2022 16:25
Polscy eksporterzy szukają nowych rynków - jednym z nich może być Afryka. Współpraca między naszym krajem a tym kontynentem to jeden z tematów Polsko-Afrykańskiego Forum Gospodarczego, które zostało zorganizowane w ramach programu gospodarczego Polski na Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai.
Audio
  • Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze w Dubaju. Z Grzegorzem Piechowiakiem, wiceministrem rozwoju i technologii, pełnomocnikiem rządu ds. inwestycji zagranicznych rozmawiała Danuta Isler [posłuchaj]
Wiceminister Grzegorz Piechowiak (w środku), prezes PAIH Krzysztof Drynda (z lewej) oraz wiceminister Lech Kołakowski podczas konferencji w Pawilonie Polskim w Dubaju
Wiceminister Grzegorz Piechowiak (w środku), prezes PAIH Krzysztof Drynda (z lewej) oraz wiceminister Lech Kołakowski podczas konferencji w Pawilonie Polskim w DubajuDanuta Isler/PRdZ

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka powiedziała, że wojna na Ukrainie zmienia biznes, łańcuchy dostaw i dlatego polscy eksporterzy, którzy przede wszystkim działali na rynkach wschodnich, muszą szukać nowych możliwości.

- Taką możliwością może być ogromny kontynent afrykański z ogromnym potencjałem, 40 procent zbóż dostarczanych do tego regionu pochodziło z Rosji - zaznaczyła.

Wzrost eksportu o 30 proc.

W jej ocenie to szansa dla naszych eksporterów. - To nisza, która się otwiera dla polskich przedsiębiorców - dodała.

- Możliwości wzrostu wymiany handlowej między Polską a Afryką są bardzo duże - mówił podczas Polsko-Afrykańskiego Forum Gospodarczego w Dubaju prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda.

W 2021 roku wartość towarów i usług sprzedanych przez Polskę na kontynent afrykański wyniosła 8 mld dolarów - 30 proc. więcej niż rok wcześniej.

Nie tylko bezpieczeństwo żywności

Krzysztof Drynda wskazał potencjalne obszary współpracy między naszym krajem a Afryką.

- Pierwszy z nich to bezpieczeństwo żywności, mówimy przede wszystkim o technologii przetwarzania żywności, jej magazynowania - uzupełnił.

Wśród przykładów podał m.in. magazyn na świeże mleko, który wybudowała w Kenii polska firma. - O podobnym projekcie rozmawiamy w Ruandzie - dodał.

Kolejny obszar to infrastruktura. Chodzi o budowę dróg, mostów, kolei. Czwarty obszar to branża medyczna - na przykład budowa szpitali modułowych.

W Forum biorą udział przedstawiciele delegacji państwowych oraz przedsiębiorcy z Polski, Afryki i Bliskiego Wschodu.

O Polsko-Afrykańskim Forum Gospodarczym w Dubaju, z Grzegorzem Piechowiakiem, wiceministrem rozwoju i technologii, pełnomocnikiem rządu ds. inwestycji zagranicznych, rozmawia Danuta Isler.


PR24/IAR/PRdZ/ho

Zobacz więcej na temat: Dubaj GOSPODARKA Expo 2022

"Narodowy powód do dumy". Holenderski dziennik o traktowaniu uchodźców w Polsce

28.03.2022 09:47
To narodowy powód do dumy, że Polska nie musiała zakładać w pośpiechu chaotycznych obozów dla uchodźców z Ukrainy - pisze w weekendowym wydaniu dziennik "De Standaard".

"Polska wyłoniła się jako kraj, z którym trzeba się liczyć". Amerykański politolog ocenia miesiąc wojny

28.03.2022 11:12
Polska wyłoniła się wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę jako kraj w Europie, z którym trzeba się liczyć, jako siła - ocenił w rozmowie z poniedziałkowym tygodnikiem "Sieci" amerykański politolog Georg Friedman.

Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało ponad 2,3 mln osób

28.03.2022 14:07
Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało ponad 2,3 mln osób - poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna. W niedzielę funkcjonariusze SG odprawili ponad 27 tys. podróżnych.