Redakcja Polska

"Narodowy powód do dumy". Holenderski dziennik o traktowaniu uchodźców w Polsce

28.03.2022 09:47
To narodowy powód do dumy, że Polska nie musiała zakładać w pośpiechu chaotycznych obozów dla uchodźców z Ukrainy - pisze w weekendowym wydaniu dziennik "De Standaard".
Spora część z ponad dwóch milionów Ukraińców znalazła schronienie u zwykłych Polaków - docenia De Standaard
Spora część z ponad dwóch milionów Ukraińców znalazła schronienie u zwykłych Polaków - docenia "De Standaard"PSP Poznań/Jakub Szmaglik

"Największy i najszybszy napływ uchodźców do Europy od czasów II wojny światowej dotknie całą UE, ale najbardziej Polskę" - czytamy w gazecie.

UNHCR, agencja ONZ ds. uchodźców, szacuje, iż od początku wojny na Ukrainie z kraju wyjechało ponad 3,7 mln ludzi, a 2,15 mln z nich trafiło do Polski.

Obywatelska solidarność

Dziennik wskazuje, że migracja nie wywołała jeszcze żadnych "piekielnych scen dzięki bezprecedensowej akcji obywatelskiej solidarności w Polsce". "Spora część z ponad dwóch milionów Ukraińców znalazła schronienie u zwykłych Polaków" – zauważa "De Standaard".

"II Rzeczpospolita została podzielona w przededniu wojny w tajnym pakcie między hitlerowcami a sowietami a w II wojnie światowej zginęło ponad pięć milionów Polaków, w tym prawie trzy miliony Żydów. Warszawa została zrównana z ziemią" - dziennik przypomina wojenne doświadczenia Polaków.

"De Standaard: pisze o potencjalnych problemach dotyczących zapewnienia ukraińskim dzieciom edukacji, konieczności zatrudnienia nowych nauczycieli, wskazuje jednak, że napływ Ukraińców to także "demograficzna gratka dla starzejącej się populacji Polski".



PAP/dad

Warszawa: Rosjanie pakują się do domu. Ciężarówki na poradzieckim osiedlu

27.03.2022 17:48
Stanisław Żaryn informował 23 marca, że "ABW wniosła do MSZ o wydalenie 45 osób prowadzących działalność wywiadowczą w Polsce". Zgodnie z decyzją Ministerstwa Spraw Zagranicznych funkcjonariusze rosyjskich służb i ich współpracownicy, którzy oficjalnie mieli status dyplomatyczny, są zobowiązani, aby opuścić nasz kraj w ciągu pięciu dni. W niedzielę po południu przy ul. Beethovena 3 w Warszawie, przy jednej z poradzieckich nieruchomości, w podróż powrotną do Rosji pakowały się dziesiątki osób. 

Rząd Niemiec ma rozważać zakup izraelskiej tarczy antyrakietowej Arrow 3. Mogłaby objąć także Polskę

27.03.2022 19:52
W związku ze wzrostem zagrożenia w Europie, wynikającego z agresji Rosji na Ukrainę, rząd Niemiec rozważa zakup tarczy antyrakietowej; pod uwagę brany jest izraelski system obronny przeciwrakietowej Arrow 3 – informuje w niedzielę "Tagesschau". Według "Bild am Sonnntag" tarcza ta mogłaby objąć także Polskę.