Redakcja Polska

Komisja Europejska obniża prognozy gospodarcze dla Unii, w tym dla Polski

16.05.2022 12:49
Komisja Europejska obniżyła prognozy gospodarcze dla Unii Europejskiej, w tym dla Polski, w związku z wojną na Ukrainie. Z szacunków Brukseli wynika, że polska gospodarka będzie się rozwijała w tym roku w tempie 3,7 procent. W lutym Komisja przewidywała, że PKB Polski wzrośnie o 5,5 procent. Jeśli chodzi o cała Unię to według lutowych prognoz PKB Wspólnoty miał wzrosnąć o 4 procent, teraz mówi, że będzie to 2,7 procent.
Audio
  • KE obniża prognozy gospodarcze dla UE, w tym dla Polski w związku z wojną na Ukrainie. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Komisja Europejska zmienia prognozy gospodarcze
Komisja Europejska zmienia prognozy gospodarczeSergio Delle Vedove/Shutterstock

Prognozy przedstawił komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni. - W porównaniu z naszymi lutowymi prognozami obniżamy przewidywania dotyczące wzrostu gospodarczego w Unii i podnosi te dotyczące inflacji - podsumował unijny komisarz.

W analizie dotyczącej Polski unijni eksperci napisali, że weszła ona w ten rok ze wzrostem gospodarczym o silnych podstawach i że zniesienie ograniczeń pandemicznych doprowadziło do ożywienia sytuacji gospodarczej. Z danych Komisji wynika, że mimo wojny, jeszcze w pierwszym kwartale odnotowano wzrost produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, dobrą sytuację na rynku pracy i wzrost prywatnej konsumpcji. Jednak trwająca wojna spowodowała pogorszenie się sytuacji gospodarczej w związku z załamaniem handlu z Ukrainą i Rosją, wzrostem inflacji i pogorszeniem nastrojów konsumenckich. Mimo obniżenia perspektyw gospodarczych Polska w tym roku będzie na szóstym miejscu w Unii.

Według Komisji wzrośnie jednak inflacja w Polsce, będzie jedną z najwyższych we Wspólnocie i przekroczy 11 procent, w całej Unii wyniesie 6,8 procent. Wojna doprowadzi również do wzrostu deficytu finansów publicznych w Polsce do 4 procent PKB.


IAR/dad

Daniel Obajtek: potwierdziło się, że rząd PO chciał oddać całkowitą kontrolę nad Lotosem

16.05.2022 09:49
Odtajnienie notatki z 2011 roku ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada wskazuje, że rząd Donalda Tuska zakładał oddanie całkowitej kontroli nad rafinerią Lotosu w Gdańsku - wynika z wypowiedzi prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka cytowanego w przesłanym mediom komentarzu.

Ukraińcy zgotowali piekło rosyjskim żołnierzom. Klęska gorsza niż zatopienie "Moskwy"

16.05.2022 11:14
Uderzenie na batalion, który próbował przeprawić się przez rzekę Doniec w obwodzie ługańskim, było jednym z najbardziej dotkliwych dla rosyjskiej armii od początku inwazji. Według szacunków "New York Timesa" zginęło tam lub zostało rannych prawie 500 żołnierzy. Ukraińcy zniszczyli około 80 jednostek sprzętu okupantów. To dla Kremla gorsza strata niż zatopienie krążownika "Moskwa" – podkreśla ukraińska agencja Unian.