X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ukraińcy zgotowali piekło rosyjskim żołnierzom. Klęska gorsza niż zatopienie "Moskwy"

16.05.2022 11:14
Uderzenie na batalion, który próbował przeprawić się przez rzekę Doniec w obwodzie ługańskim, było jednym z najbardziej dotkliwych dla rosyjskiej armii od początku inwazji. Według szacunków "New York Timesa" zginęło tam lub zostało rannych prawie 500 żołnierzy. Ukraińcy zniszczyli około 80 jednostek sprzętu okupantów. To dla Kremla gorsza strata niż zatopienie krążownika "Moskwa" – podkreśla ukraińska agencja Unian.
Setki rosyjskich żołnierzy zginęło tego dnia na Ukrainie
Setki rosyjskich żołnierzy zginęło tego dnia na Ukrainie Fot. Facebook/MinistryofDefence.UA

Pierwsze doniesienia o dużych stratach Rosji w czasie próby przekroczenia Dońca na zachód od miasta Siewierdonieck pojawiły się 11 maja. Jak wynika ze zdjęć satelitarnych, ukraińska artyleria zniszczyła tam kilka rosyjskich przepraw pontonowych, co uniemożliwiło koncentrację wojsk okupantów i sprzętu w pobliżu rzeki. Brytyjski wywiad informował później, że Ukraińcy uniemożliwili Rosjanom przeprawę, niszcząc "znaczną liczbę" sprzętu.

Jedna z najcięższych bitew

Dziennik "The Times" ocenił to jako jedną z najcięższych bitew trwającej wojny. Według niego doszło do niej w niedzielę 8 maja, a siły ukraińskie w jednej serii uderzeń mogły zniszczyć prawie cały rosyjski batalion - ponad 70 czołgów i pojazdów opancerzonych oraz zabić nawet 1000 rosyjskich żołnierzy.

Eksperci z Atlantic Council przy użyciu zdjęć drona ustalili, że bitwa miała miejsce kilka kilometrów od miasta Biłohoriwka w obwodzie ługańskim. Porównanie z obrazem satelitarnym tego obszaru potwierdziło autentyczność fotografii – napisali w sprawozdaniu. Zdjęcia opublikowało na Twitterze ministerstwo obrony Ukrainy.

W raporcie Atlantic Council wspomniano również o ustaleniach niezależnych analityków, którzy obliczyli liczbę maszyn widocznych na zdjęciach z drona. Według jednego z nich zniszczone lub porzucone zostały 73 sztuki sprzętu, w tym tyle pojazdów opancerzonych, ile liczyłaby cała batalionowa grupa taktyczna.

Nieudolność dowodzących

Nieudaną przeprawę przez Doniec skomentował również na Twitterze emerytowany generał australijskiej armii Mick Ryan, który analizuje działania wojenne na Ukrainie. Ryan podkreślił, że oprócz zniszczenia sprzętu Ukraińcy pokrzyżowali też plany Rosjan na tym odcinku ofensywy.

"Tak, (Rosjanie) stracili wiele pojazdów, ale teraz są do tego przyzwyczajeni. Z tego powodu prawdopodobnie nie tylko jedna batalionowa grupa taktyczna, ale najpewniej cała brygada straciła część swojej siły bojowej" – napisał.

"Co ważne, Rosjanie stracili rzadki sprzęt do budowania mostów (i prawdopodobnie również inżynierów wojskowych). Te zasoby nie są tanie ani dostępne w dużych ilościach. A jest na nie duże zapotrzebowanie w czasie ofensywy" – dodał.

Przelana szala goryczy

Tak dotkliwa porażka rosyjskich wojsk (oceniana jako jedna z najcięższych bitew trwającej wojny), wywołała gorącą dyskusję w środowisku rosyjskich blogerów wojennych, którzy są zszokowani taktyką wojsk Putina i krytykują ich nieudolność.

"Komentarze tych blogerów mogą podsycać w Rosji rosnące wątpliwości co do perspektyw Rosji w tej wojnie i kompetencji rosyjskich dowódców wojskowych" – podkreśla Instytut Studiów nad Wojną.

"Kroplą, która przelała czarę goryczy, były wydarzenia pod Biłohiriwką, gdzie przez głupotę rosyjskiego dowództwa zniszczono co najmniej jedną batalionową grupę taktyczną, może dwie" – napisał bloger wojenny Jurij Podolyaka.

Mężczyzna wysmiał też kremlowską propagandę, że inwazja na Ukrainie toczy się"zgodnie z planem". Podkreślał, że w rzeczywistości rosyjskiej armii brakuje sprawnych dronów, noktowizorów i innego sprzętu,"którego katastrofalnie brakuje na froncie".

Inny popularny bloger, posługujący się w Telegramie pseudonimem Starshe Eddy, napisał, że fakt, iż dowódcy pozostawili tak dużą część swoich sił odsłoniętych, oznaczał"nie idiotyzm, lecz bezpośredni sabotaż".


NYTIMES.COM/PAP/dad

Daniel Obajtek: potwierdziło się, że rząd PO chciał oddać całkowitą kontrolę nad Lotosem

16.05.2022 09:49
Odtajnienie notatki z 2011 roku ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada wskazuje, że rząd Donalda Tuska zakładał oddanie całkowitej kontroli nad rafinerią Lotosu w Gdańsku - wynika z wypowiedzi prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka cytowanego w przesłanym mediom komentarzu.

Minister skarbu USA z wizytą w Polsce. Rozmowy o skutkach wojny na Ukrainie

16.05.2022 09:22
Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Magdalena Rzeczkowska spotkają się z amerykańską sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Tematami rozmów będzie m.in. wpływ rosyjskiej wojny na Ukrainie na światową gospodarkę.