Polskie Radio
Section05
Daniel Obajtek

PKN Orlen oczekuje, że otoczenie makro będzie sprzyjać wynikom kolejnego kwartału

PKN Orlen oczekuje, że w trzecim kwartale 2022 r. otoczenie makro w segmentach działalności będzie porównywalne z drugim kwartałem, poinformowali przedstawiciele spółki. Koncern jest również "dobrej myśli" jeżeli chodzi o głosowanie akcjonariuszy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa dotyczące planowanej fuzji. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Daniel Obajtek PKN Orlen lotos benzyna ropa naftowa gaz POLSKA społeczeństwo bezpieczeństwo energetyczne

Znamy wyniki Grupy Orlen. Obajtek obala mit o "łupieniu kierowców"

Orlen poinformował o wynikach spółki za II kwartał tego roku. Zysk wypracowany w tym okresie wyniósł 3,7 mld zł. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zwrócił uwagę na główne obszary, w których zyskiwał koncern. Niemal połowa z wypracowanego zysku pochodzi z rynków zagranicznych, głównie Niemiec i Czech. Z kolei na stacjach benzynowych w Polsce spółka wypracowała zaledwie 8 proc. swojego zysku. To całkowicie zaprzecza głoszonej przez część mediów i polityków opinii, że "Orlen łupi kierowców".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA Orlen PKN Orlen Daniel Obajtek zysk

Prezydent Gdańska ma nadzieję, że ktoś "zapłaci" za fuzję. Stanowcza reakcja PKN Orlen

Aleksandra Dulkiewicz stwierdziła, że "gdański Lotos został oddany w ręce morderców, łapówkarzy i przestępców". Jak podkreśliła w rozmowie z portalem wp.pl, ma nadzieję na to, że "kiedyś ktoś za to zapłaci". Zwracała też uwagę na powiązania prezesa węgierskiego koncernu MOL "z różnymi firmami na Kremlu i z Władimirem Putinem". Jej stanowisko spotkało się z jednoznacznym potępieniem biura prasowego PKN Orlen.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA fuzja lotos Grupa Lotos Orlen PKN Orlen polityka Aleksandra Dulkiewicz Daniel Obajtek opozycja

Wyraźny spadek cen paliw na stacjach PKN Orlen. Na horyzoncie dalsze obniżki

Ceny paliw na stacjach benzynowych są znacząco niższe niż przed miesiącem. Jest to efekt między innymi taniejącej ropy naftowej na rynkach światowych, a także umacniajacego się złotego do głównych walut. Pomogła również fuzja Orlenu z Lotosem. Obecnie popularną benzynę Pb95 na stacjach koncernu PKN Orlen można kupić już za znacznie poniżej 7 zł za litr.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa benzyna PKN Orlen lotos POLSKA OPEC USA Daniel Obajtek fuzja

Tusk oskarża szefa MOL o korupcję. Wcześniej sąd oczyścił biznesmena z zarzutów

Szef PO Donald Tusk przypuścił atak na prezesa węgierskiej spółki MOL, zarzucając mu skorumpowanie byłego premiera Chorwacji. Przedstawiciel opozycji nie zapoznał się jednak z medialnymi publikacjami, które podają, że biznesmen został już oczyszczony z zarzutów przez Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID), podlegający Bankowi Światowemu sąd arbitrażowy z siedzibą w USA. Wynik tej sprawy zadecydował o przyznaniu prezesowi MOL gigantycznego odszkodowania w wysokości 235 mln dolarów. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk PKN Orlen Daniel Obajtek lotos Węgry

Prezes PKN Orlen: tylko powstanie dużego, multienergetycznego koncernu da Polsce bezpieczeństwo

- Tworząc fuzję z Lotosem, a od jesieni z PGNiG, tworzymy duży narodowy koncern, który staje się ważnym podmiotem dla innych koncernów. To ułatwi negocjację zakupów ropy i gazu, bo utrzymywanie w kraju trzech firm wydobywczych nie ma ekonomicznego sensu - przekonywał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen Daniel Obajtek lotos Arabia Saudyjska

Fuzja PKN Orlen i Lotosu: Porzucek: multienergetyczny koncern stwarza wiele możliwości

- Jak słyszę Donalda Tuska, który mówi, że chętnie obniżyłby ceny paliw, to ja się pytam, gdzie on był 11 lat temu? Przecież miał takie same narzędzia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Porzucek z PiS. Poseł zwrócił również uwagę, że ceny paliw w Polsce są jednymi z najniższych w Europie.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek PiS PO Daniel Obajtek Donald Tusk polityka

Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos. Ekspert: powstaje silny koncern multienergetyczny w Europie

- PKN Orlen i Grupa Lotos po połączeniu stają się ogromną siłą. Łączne przychody obu firm to około 250 miliardów złotych i są to gigantyczne środki. Jest to istotne, gdyż mamy przed sobą najważniejszą transformację energetyczną po 1990 roku - powiedział Dawid Piekarz wiceprezes Instytutu Staszica w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka PKN Orlen lotos Daniel Obajtek benzyna

Prezes PKN Orlen: w MOL nie ma rosyjskiego kapitału, jest kapitał polski

- Nie znaleźliśmy w MOL rosyjskiego kapitału. Znaleźliśmy za to 20 proc. kapitału polskiego. I to są fakty - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się w ten sposób do formułowanych przez polityków opozycji zarzutów o domniemanych powiązaniach węgierskiego przedsiębiorstwa z Rosją. Jak dodał, efektem fuzji koncernów będzie możliwość pozyskania blisko 200 nowych stacji na Węgrzech i na Słowacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Daniel Obajtek GOSPODARKA PKN Orlen

PKN Orlen i kolejne kroki. Prezes Obajtek: planujemy przejęcie PGNiG i aktualizację strategii

- PKN Orlen, który połączył się z Grupą Lotos, planuje przejęcie Grupy PGNiG na przełomie października i listopada. Połączony koncern na przełomie roku zamierza przestawić aktualizację strategii - zapowiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa Daniel Obajtek PKN Orlen lotos PGNiG bezpieczeństwo energetyczne benzyna POLSKA społeczeństwo