Redakcja Polska

Słowacja zmniejszy swoją zależność od rosyjskiego gazu

28.05.2022 09:34
O umowie na dostawy tego surowca z Norwegii poinformował minister gospodarki. Tymczasem słowacki premier Eduard Heger ogłosił, że gotowy do próbnego uruchomienia jest interkonektor gazowy pomiędzy Polską i Słowacją
Audio
  • Słowacja zmniejszy swoją zależność od rosyjskiego gazu [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneShutterstock/ANTON ZUBCHEVSKYI

Słowacka spółka SPP zawarła dwie umowy na dostawy gazu z Norwegii. Jak poinformował portal ta3, słowacka spółka SPP podpisała kontrakt na dostawy rurociagami norweskiego gazu ziemnego, który powinien pokryć około 32% rocznego zużycia tego kraju. Firma zawarła również umowę kupna skroplonego gazu ziemnego (LNG) z tego kierunku. Całościowy kontraktowany wolumen ma sięgnąć 65% słowackiego zapotrzebowania.

„Wczoraj SPP zawarła umowę na dostawy norweskiego gazu do końca przyszłego roku, która obejmuje 32% zużycia, a także zawarła umowę na kupno gazu LNG” – zakomunikowały słowackie władze. 

Roczne zużycie gazu ziemnego na Słowacji wynosi ok. 5,5 mld m3 i jak dotąd ponad 85% pokrywają dostawy z Rosji.

IAR/energetyka24.pl/ks

Zobacz więcej na temat: Rosja Słowacja energetyka

60 mln ton zboża czeka na eksport z Ukrainy. Problemem zablokowane porty i rozstaw kół wagonów

27.05.2022 11:47
Ukraina desperacko próbuje wyeksportować swoje ogromne zapasy zboża drogą lądową, rzeczną i kolejową, aby pomóc w zażegnaniu światowego kryzysu żywnościowego. Nie ma jednak szans na osiągnięcie swoich celów, jeśli nie zostanie zniesiona rosyjska blokada portów nad Morzem Czarnym - przekazał urzędnik państwowy.

Wojciech Jakóbik: energetyka wojennym orężem Kremla

27.05.2022 16:50
Sektor energetyczny był w minionych latach wykorzystywany do stosowania nacisków ekonomicznych i politycznych. W czasie konfliktu z Ukrainą to także jedna z płaszczyzn działań wojennych.

Mychajło Podolak: umowy z Rosją nie są warte złamanego grosza

28.05.2022 11:56
Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ostrzegł w sobotę, że porozumienia z Federacją Rosyjską "nie są warte złamanego grosza" i że rozpętując wojnę z Ukrainą Rosja pokazała, że jest zagrożeniem dla światowego bezpieczeństwa.