Redakcja Polska

Orlen rozpoczął realizację największej inwestycji w rafinerii w litewskich Możejkach

12.08.2022 16:45
W litewskiej rafinerii w Możejkach, należącej do PKN Orlen, rozpoczęła się budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy. Dzięki tej inwestycji firma będzie mogła ograniczyć przerób ropy naftowej, ale nie zmniejszy poziomu produkcji paliw.
Rafineria Możejki na Litwie, zakupiona przez Orlen w 2006 roku
Rafineria Możejki na Litwie, zakupiona przez Orlen w 2006 rokuorlenlietuva.lt

Budowa instalacji ma przyczynić się do zwiększenia rentowności i konkurencyjności litewskiego zakładu oraz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w regionie. Paliwa produkowane w rafinerii trafiają bowiem nie tylko na Litwę i do Polski, ale również do Estonii oraz na Łotwę i Ukrainę.

Litewski minister energetyki Dainius Kreivys podkreśla, że zakład w Możejkach ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Litwy. Budowa instalacji zwiększy wydajność przerobu ropy z 72 do 84 procent i pozwoli zwiększyć zyski do 68 milionów euro rocznie.

- Jest to olbrzymia inwestycja, jakiej do tej pory w rafinerii w Możejkach nie było - mówił kilka miesięcy temu Polskiemu Radiu szef Orlen Lietuva Michał Rudnicki. Jest to największy w historii Grupy Orlen projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie. Rudnicki wspominał, że litewska rafineria jest zakładem, który jest niezwykle czuły na zmieniającą się sytuację makroekonomiczną. - Inwestycja pozwoli nam na stworzenie pewnego buforu, dzięki czemu będziemy mogli stabilnie i rentownie pracować - dodał szef Orlen Lietuva. Zakończenie budowy zaplanowano na 2024 rok.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: PKN Orlen Orlen Litwa

"Wielka Brytania obiecała i wypełniła". Na Ukrainę dotarły kolejne wyrzutnie rakiet M270

12.08.2022 12:22
Zgodnie z obietnicą Wielka Brytania dostarczyła już Ukrainie dodatkowe wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet M270 MLRS – ogłosił w piątek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, dziękując Brytyjczykom za tę kolejną partię pomocy wojskowej.

"Le Figaro": w Rosji rosną wpływy zwolenników kontynuowania wojny na Ukrainie

12.08.2022 13:31
Zwolennicy wojny na Ukrainie zyskują coraz większe wpływy w otoczeniu Putina, licząc na sukcesję po prezydencie Rosji - pisze w piątek francuski dziennik "Le Figaro". Dodaje, że zwolennicy negocjacji, kojarzeni głównie z elitami ekonomicznymi tracą na znaczeniu, a dawni liberałowie ekonomiczni wycofują się z polityki.