Redakcja Polska

Za rok strategia dla terenów wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego

20.09.2022 13:17
W przyszłym roku będzie gotowa strategia rozwoju dla terenów, które będą sąsiadować z Potem lotniczym Solidarność. Strategia będzie dotyczyć 18 samorządów - między innymi Jaktorowa, Michałowic, Teresina i Ożarowa Mazowieckiego - i określać cztery cele.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowycpk.pl

Pełnomocnik rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała powiedział, że jednym z nich jest dynamiczny rozwój gospodarczy okolic lotniska. Zapewnił, że będzie to miejsce atrakcyjne dla inwestorów ze względu na doskonałe skomunikowanie. Drugi cel ma skupiać się na stworzeniu możliwie najlepszych warunków do życia, wykorzystując pojawiające się nowe możliwości i minimalizując uciążliwość inwestycji w obszarze CPK. Trzeci cel zakłada zintegrowanie rozwoju przestrzennego z gospodarczym i społecznym. Czwarty z celów skupia się na sprawnym działaniu administracji publicznej jako fundamencie strategicznych działań na tym terenie.

Prace nad Strategią dla terenów wokół CPK trwają od 2020 roku, kiedy zostały przedstawione jej założenia. W zeszłym roku odbył się cykl spotkań w tematycznych grupach roboczych z udziałem przedstawicieli samorządów. W efekcie tej współpracy, konsultacji eksperckich i prac analitycznych powstał projekt dokumentu, który teraz będzie opracowywany z udziałem władz samorządowych.

Strategia ma obowiązywać do 2040 roku. W najbliższych tygodniach planowane są warsztaty z udziałem samorządów obszaru otoczenia CPK, których celem będzie zebranie uwag do Strategii.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: lotnictwo podróże

Polska uczestnikiem księżycowego programu Artemis

18.09.2022 12:00
Celem programu Artemis jest między innymi długotrwała i zrównoważona eksploracja na orbicie i powierzchni Księżyca, a także przygotowanie i realizację lotów załogowych.

Zaporoska Elektrownia Atomowa znów podłączona do ukraińskiej sieci

18.09.2022 08:30
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformował, że dzięki naprawie linii energetycznej okupowana przez wojsko rosyjskie Zaporoska Elektrownia Atomowa znów jest podłączona do ukraińskiej sieci. 

"Polska wykopała sobie wolność i niezależność od Rosji". Światowe media o kanale na Mierzei Wiślanej

19.09.2022 13:55
Światowe media opisują sobotnie otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Artykuły o tym wydarzeniu ukazały się m.in. na portalach dzienników "Washington Post", "Le Figaro" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Depeszę relacjonującą otwarcie przekopu opublikowały m.in. agencje Associated Press, AFP, Bloomberg, UPI, Anatolia i Lusa.