Polskie Radio
Section05
Mierzeja Wiślana

PR24 Minister Gróbarczyk ws. portu w Elblągu: miasto nie chce kooperować

- Port w Elblągu jest własnością samorządową. Aby zgodnie z prawem przekazać pieniądze na inwestycję, należy podpisać umowy. Niestety napotykamy na sprzeciw miasta, które tego nie chce. Twierdzi, że chociaż port jest miejski, to i tak nie zrealizuje inwestycji. Mamy swoisty pat. Przyczyny, które mocno hamują rozwój w Elblągu, są niezależne od rządu - mówił w Polskim Radiu 24 pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej Marek Gróbarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA infrastruktura Mierzeja Wiślana inwestycje transport Elbląg Przekop Mierzei Wiślanej GOSPODARKA

Blokada rozbudowy portu w Elblągu. Macierewicz: takie działania są zdradą narodową

- Dzięki funkcjonowaniu portu w Elblągu siły NATO będą mogły dotrzeć drogą morską do terenów przygranicznych z Rosją. Chodzi o wyeliminowanie zagrożenia odcięcia państw bałtyckich od pomocy sojuszniczej w przypadku rosyjskiego zagrożenia. Sprawa jest fundamentalna dla NATO oraz dla Litwy, Łotwy i Estonii - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Elbląg Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei 2022 NATO

Droga wodna połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Nowy most jeszcze przed wakacjami

Most obrotowy w Nowakowie, budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, zostanie oddany do użytku przed wakacjami. To trzeci i największy most obrotowy na nowym szlaku do Elbląga - podała rzeczniczka inwestora Urzędu Morskiegow Gdyni Magdalena Kierzkowska.
Zobacz więcej na temat:  Elbląg Gdynia Mierzeja Wiślana POLSKA GOSPODARKA inwestycje transport infrastruktura

Budowa drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Most w Nowakowie po próbach obciążeniowych

Most obrotowy w Nowakowie, budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe. Próby odbyły się w kwietniu, kiedy to również przeprowadzono z powodzeniem testowy obrót całej konstrukcji - podał inwestor, Urząd Morski w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse infrastruktura Elbląg Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei Wiślanej POLSKA

Samorząd blokuje działania rządu. Traci na tym Elbląg. "Obecnie port zatrudnia pięć osób, w tym księgową i dyrektora"

Wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka ocenił, że propozycja dokapitalizowania spółki zarządzającej portem w Elblągu kwotą 100 mln zł jest szansą na rozwój miasta i regionu. Dyrektor portu utrzymuje, że nie jest to oferta biznesowa, a pogłębienie toru wodnego to i tak zadanie państwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse infrastruktura Elbląg Mierzeja Wiślana

Nowa droga wodna połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Rząd chce zwiększyć budżet programu

Zwiększenie do 2 mld 127 mln 494 tys. zł. kwoty na wieloletni program budowy nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską przewiduje projekt uchwały Rady Ministrów. Zwiększenie budżetu wynika ze wzrostu kosztów inwestycji spowodowanych zmianą cen materiałów i robót budowlanych - wskazano w projekcie RM.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Mierzeja Wiślana infrastruktura rząd pieniądze inwestycje

Pogłębienie toru wodnego do portu w Elblągu sfinansowane przez Skarb Państwa? Ministerstwo odpowiada

Ostatnie 800 m toru na rzece Elbląg przed portem musi zmodernizować Zarząd Portu Morskiego w Elblągu - poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś. To odpowiedź na stanowisko samorządu Elbląga, który uważa, że tor dostępowy powinien pogłębić Skarb Państwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samorząd Elbląg Port Morski w Elblągu Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022 ministerstwo infrastruktury finansowanie infrastruktura

Co zyska Elbląg dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej? Kpt. ż.w. Jacek Kościuch wyjaśnia

- Elbląg po przekopie Mierzei Wiślanej zyska nie tylko swobodny dostęp do morza i krótszą drogę na Bałtyk, ale też podwojenie dostępnej głębokości na rzece. Do Elbląga będą mogły zawijać statki o większym zanurzeniu. Dopłynięcie do miasta będzie mogło być szybsze i bardziej sprawne - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 kpt. ż.w. Jacek Kościuch.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022

Formela o przekopie Mierzei: problemem opozycji jest to, że PiS zrealizowało coś, co przekraczało możliwości PO

- Problem opozycji polega dzisiaj na tym, że koalicja Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski zrealizowała coś, co przekraczało możliwości organizacyjne, intelektualne i polityczne środowiska PO - skomentował, odnosząc się do przekopu Mierzei Wiślanej, Marek Formela ("Gazeta Gdańska").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022

Anna Kwiecień: przekop Mierzei Wiślanej jest elementem dbałości o suwerenność

- Polska, mając takiego agresywnego sąsiada jak Rosja czy też tak nieprzewidywalnego jak Białoruś, cały czas musi dbać o swoją suwerenność i dążyć do niej wszelkimi sposobami. Przekop Mierzei Wiślanej jest właśnie elementem tej dbałości - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Anna Kwiecień. Gościem audycji był także poseł Nowej Lewicy Przemysław Koperski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei 2022

Ekspert KIG: inwestycję w przekop Mierzei Wiślanej nie można rozpatrywać tylko w kategorii przyszłych zysków

Przekop Mierzei Wiślanej pobudzi gospodarczo nie tylko Elbląg, ale także gminy skupione wokół Zalewu Wiślanego, to około 400 kilometrów kwadratowych wód należących do Polski, to region wciąż nie wykorzystany przez turystów, a zwłaszcza przez żeglarzy - powiedział Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Mierzeja Wiślana Przekop Mierzei Wiślanej inwestycji infrastrukturalne UE Elbląg Bałtyk

"Polska wykopała sobie wolność i niezależność od Rosji". Światowe media o kanale na Mierzei Wiślanej

Światowe media opisują sobotnie otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Artykuły o tym wydarzeniu ukazały się m.in. na portalach dzienników "Washington Post", "Le Figaro" czy "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Depeszę relacjonującą otwarcie przekopu opublikowały m.in. agencje Associated Press, AFP, Bloomberg, UPI, Anatolia i Lusa.
Zobacz więcej na temat:  Przekop Mierzei Wiślanej Mierzeja Wiślana