Polskie Radio
Section05
Mierzeja Wiślana

Gróbarczyk: przekop Mierzei Wiślanej zgodny z prawem, bez negatywnego wpływu na środowisko

- Po przekopaniu Mierzei Wiślanej Elbląg stanie się portem, przez który będą przepływać towary, dla których duże porty były za drogie - uważa minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. Gość TVP Info zaznaczył, że przekop Mierzei jest wykonywany zgodnie z prawem i nie ma niekorzystnego wpływu na środowisko.
Zobacz więcej na temat:  Mierzeja Wiślana ekologia infografika POLSKA inwestycje

Przekop Mierzei Wiślanej. Pod budową znajduje się prawie 7 ton bursztynu

Według sporządzonej dokumentacji geologicznej na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajduje się złoże bursztynu, którego ilość szacuje się na 6,9 ton. Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki poinformował, że roboty nie dotarły jeszcze do tego złoża, nikt nie wystąpił jeszcze o koncesję na ich wydobycie oraz że rząd przypilnuje tego zasobu.
Zobacz więcej na temat:  Mierzeja Wiślana GOSPODARKA inwestycje infrastruktura

"Ma realny plan i realną wizję". Robert Gontarz o prezydencie Andrzeju Dudzie

- Od pierwszego dnia prezydentury Andrzeja Dudy widzieliśmy jego aktywność i tak jest do tej pory - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS, Robert Gontarz. Gościem audycji był też Paweł Szramka z Koalicji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Sejm rząd Mateusza Morawieckiego Rząd RP opozycja PiS Platforma Obywatelska kampania wyborcza PSL-Koalicja Polska centralny port komunikacyjny Mierzeja Wiślana

Jolanta Fedak: wniosek o wotum zaufania dla rządu mnie zaskoczył

- Rezultat głosowania nie mógł być inny, gdyż większość ma Prawo i Sprawiedliwość. (…) Byłam zdziwiona, że premier Mateusz Morawiecki dopuścił w ogóle do głosowania wniosku o wotum zaufania, tak jak by miał jakieś wątpliwości, czy zostanie on przegłosowany - powiedziała Jolanta Fedak z Koalicji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Jolanta Fedak Polskie Stronnictwo Ludowe PSL-Koalicja Polska PSL rząd Mateusza Morawieckiego Rząd RP Sejm Mierzeja Wiślana polityka POLSKA

"Szukanie dziury w całym". Prof. Jabłoński o kwestionowaniu przekopu Mierzei Wiślanej

- Teraz szuka się wszelkich możliwości osłabienia przekazu PiS i tzw. dziury w całym. Teraz można starać się pokazywać ludziom złe strony i słabości przekopu Mierzei Wiślanej, które mają wynikać ze słabości PiS. W szerszym wymiarze wydaje się jednak, że mamy w tym interes - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog i filozof społeczny z KUL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Mierzeja Wiślana kampania prezydencka inwestycje PiS Platforma Obywatelska Michał Rachoń

"Koszt wstrzymania przekopu Mierzei to 30 mln zł miesięcznie". Pracownik ministerstwa o apelu Trzaskowskiego

- Przerwanie teraz tej inwestycji byłoby ze szkodą po pierwsze dla budżetu, a po drugie dla polskiej racji stanu. Miesięcznie to 30 milionów złotych – mówił w rozmowie z tvp.info Michał Kania z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mierzeja Wiślana wybory Rafał Trzaskowski Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi

Politolog o przekopie Mierzei Wiślanej: oczywiste korzyści gospodarcze i turystyczne

- Chodzi o otwarcie bardzo atrakcyjnego turystycznie regionu. Z Fromborkiem, Kopernikiem, szlakami wodnymi do Mazur, turystyką jachtową ze Skandynawii i Niemiec, siecią średniowiecznych zabytków - mówił w Polskim Radiu 24 politolog Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Zobacz więcej na temat:  Mierzeja Wiślana centralny port komunikacyjny wybory prezydenckie 2020 Rafał Trzaskowski Andrzej Duda Mateusz Morawiecki

"Komentarz dnia": przekop Mierzei Wiślanej, Rafał Trzaskowski, Senat

Gośćmi Programu 1 Polskiego Radia byli: Karol Gac ("Do Rzeczy") i Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna"). Publicyści dyskutowali m.in. o przekopie Mierzei Wiślanej i innych inwestycjach w dobie koronawirusa, a także o kampanii Rafała Trzaskowskiego oraz o przyjęciu przez Senat ustawy w sprawie wyborów prezydenckich.
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz Maciej Kożuszek Karol Gac Mierzeja Wiślana Rafał Trzaskowski Senat wybory prezydenckie

"Ukłon w stronę Berlina". Samuel Pereira o sprzeciwie Rafała Trzaskowskiego wobec CPK

- Rafał Trzaskowski osobiście wpływał na rezolucję przeciwko Polsce, działając ramię w ramię z Donaldem Tuskiem, i nie bez przyczyny kłania się Berlinowi i Moskwie - mówił w Polskim Radiu 24 Samuel Pereira, redaktor naczelny portalu TVP Info.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 centralny port komunikacyjny Mierzeja Wiślana polityka Rafał Trzaskowski Platforma Obywatelska Moskwa Berlin