Polskie Radio
Section05
atom

Będą pieniądze z UE na polski atom? Doradca prezydenta RP wyjaśnia

Paweł Sałek (doradca prezydenta RP) odniósł się w Polskim Radiu 24 do wiadomości o tym, że Parlament Europejski przyjął poprawkę zgłoszoną przez francuskiego eurodeputowanego François-Xaviera Bellamy'ego, która zakłada wykorzystanie funduszy programu RePowerEU także na energetykę jądrową. Jak to wpłynie na plany Polski dotyczące rozwoju polityki energetycznej?  
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa Polskie Radio 24 Paweł Sałek energetyka atom elektrownia atomowa POLSKA polityka

Szef MSZ: Francja wciąż jest zainteresowana budowaniem elektrowni jądrowej w Polsce

- Francja podtrzymała swoje zainteresowanie uczestnictwem w projekcie budowania elektrowni jądrowej w Polsce - powiedział podczas wizyty w Paryżu minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji poruszył kwestię polskiego atomu w trakcie spotkania z minister Catherine Colonną.
Zobacz więcej na temat:  Francja elektrownia atomowa Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych POLSKA społeczeństwo energetyka atom

Wybór Westinghouse nie spodoba się UE? Wiceszef aktywów państwowych: to decyzja, która nie podlega negocjacji

- Decyzje o współpracy z Westinghouse i o współpracy z firmami koreańskimi nie podlegają już żadnym negocjacjom, jeśli chodzi o poziom europejski - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Rabenda (wiceminister aktywów państwowych). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Mirosław Skowron energetyka atom elektrownia atomowa Unia Europejska Leszek Miller Ministerstwo Aktywów Państwowych

Włodzimierz Czarzasty: OZE i energia atomowa to przyszłość energetyczna Polski

"Uważam, że przyszłością energetyczną Polski są OZE i energia atomowa. OZE to jest dobry pomysł i od pewnego czasu uważam również, że energia atomowa też jest dobrym pomysłem" - tak o budowie elektrowni jądrowej w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polskie Radio 24 energetyka bezpieczeństwo energetyczne elektrownia atomowa energia atomowa atom Włodzimierz Czarzasty Nowa Lewica Adrian Klarenbach

Eksperci: atom w miksie energetycznym to konieczność, ale jest bardzo spóźniony

W miksie energetycznym będzie bezwzględnie potrzebowali atomu, który docelowo może zapewnić nam ok. 30 proc. dostaw energii elektrycznej. Jednak jeszcze przez lata musimy bazować na węglu, a tego brunatnego zabraknie nam w połowie lat 30-ych tego wieku. Powinniśmy zatem radykalnie przyśpieszyć z realizacją źródeł odnawialnych, w tym prostszych w budowie od atomu farm wiatrowych na morzu. Na wszystko jest już bowiem bardzo późno - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Maciej Bukowski, prezes Wise Europa i Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA atom USA Korea Południowa energetyka energia atomowa elektrownia atomowa

Miller straszy blokadą polskiego atomu przez KE. Zyska: jego decyzje sprzyjały uzależnieniu Polski od Rosji

- Procedura dostawców i budowy reaktorów jądrowych została przeprowadzona zgodnie z wszelkimi regułami. W projekcie wzięły udział trzy podmioty - z USA, Korei Południowej i Francji. Leszek Miller powinien się wytłumaczyć z decyzji, które podejmował jako premier rządu, kiedy zablokował realizację gazociągu Baltic Pipe w 2001 roku - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA elektrownia atomowa energetyka atom USA

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce. Publicyści komentują decyzję rządu

Dziś rząd przyjął uchwałę w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Projekt będzie realizowany we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse. O inwestycji rozmawiali na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Maciejewski, redaktor "Sieci" i Janusz Życzkowski, redaktor naczelny "Gazety Lubuskiej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka bezpieczeństwo energetyczne elektrownia atomowa atom Polskie Radio 24 energia atomowa Mateusz Morawiecki

Dariusz Joński o budowie elektrowni jądrowej w Polsce

 - Miałem okazję zobaczyć z bliska, jak taka elektrownia funkcjonuje we Francji, jak trudny jest proces inwestycyjny. Wiem, z czym będziemy się borykali, jak trudno będzie taką elektrownię wybudować. Termin 10 lat jest nierealny - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej, która jest częścią Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 elektrownia atomowa energetyka atom bezpieczeństwo energetyczne

Amerykanie wybudują w Polsce pierwszą elektrownię atomową. Grzegorz Wszołek: to sytuacja win-win

- Nie ma oczywiście niczego za darmo. Amerykanie pomogą nam i wybudują nam elektrownię, dadzą nam technologię, a dzięki temu my zapewnimy pewne środki Amerykanom - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wszołek, redaktor "Gazety Polskiej" i portalu Salon24.
Zobacz więcej na temat:  atom POLSKA polityka GOSPODARKA energetyka bezpieczeństwo energetyczne elektrownia atomowa Mateusz Morawiecki Polskie Radio 24 energia atomowa

Premier Morawiecki: przyjęliśmy uchwałę ws. lokalizacji pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Amerykański koncern Westinghouse wybuduje pierwszą elektrownię atomową w Polsce. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w tej sprawie. Elektrownia ma powstać w północnej części kraju - poinformował premier Mateusz Morawiecki. W projekcie uchwały zapisano, że inwestor jako preferowaną lokalizację wskazał teren między Lubiatowem a Kopalinem na Pomorzu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki elektrownia atomowa energetyka atom bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA

"Jest to bardzo potrzebna inwestycja". Dr inż. Rzymkowski o budowie elektrowni atomowej w Polsce

- Z tego, co powszechnie wiemy, nasze elektrownie węglowe są bardzo przestarzałe, a więc wymagają one nie tylko ogromnego remontu, ale po prostu wymiany - powiedział w Polskim Radiu 24 dr inż. Krzysztof Rzymkowski (wiceprzewodniczący Komitetu Energetyki Jądrowej Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka POLSKA energetyka bezpieczeństwo energetyczne atom energia atomowa