Polskie Radio
Section05
atom

Eksperci: przy obecnym kryzysie gazowym wszelkie pomysły zamykania kopalni Turów są nierealne

Teraz w sezonie grzewczych, przy problemach z dostawami gazu nie jest możliwe nawet rozważanie o zamknięciu kopalni Turów, niezależnie od efektu dzisiejszych rozmów polskiej i czeskiej delegacji w Pradze. To wszystko jednak nie oznacza, że nie zrealizujemy transformacji energetycznej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Paweł Pelc, radca prawny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wodór OZE atom dwutlenek węgla węgiel

TYLKO U NAS "Hipokryzja, którą powinno się piętnować". Wiech o działaniach Niemiec ws. klimatu

- Dla mnie rażącym przykładem klimatycznej hipokryzji są działania Niemiec, które wyłączają elektrownie jądrowe (a one są bezemisyjne) i zastępują je m.in. gazem. To jest ta hipokryzja, którą powinno się piętnować, która powinna być na celowniku - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech (ekspert ds. energetyki, portal Defence24.pl). Zdaniem Daniela Czyżewskiego (analityk portalu Energetyka24.com) "każde państwo wedle własnych możliwości powinno starać się redukować emisje".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa energia odnawialna węgiel atom bezpieczeństwo energetyczne Niemcy odnawialne źródła energii klimat środowisko ochrona środowiska Jakub Wiech TYLKO U NAS NASZ WYWIAD infografika Europa ŚWIAT

Dr Dawid Piekarz: wsparcie Francji jest niezbędne dla stworzenia energetyki atomowej w Polsce

- Wsparcie finansowe, technologiczne, ale przede wszystkim regulacyjne i polityczne Francji jest Polsce absolutnie potrzebne. Jest to partnerstwo, które jest dla nas bardzo korzystne. Powiedziałbym mocniej: jest warunkiem sine qua non stworzenia w ogóle energetyki atomowej w Polsce w przewidywalnym czasie - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz, ekspert ds. energetyki z Instytutu Staszica.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Francja energetyka atom elektrownia atomowa

kongres 590 "Prawdopodobna jest tu gra Gazpromu, a wybawieniem ma być Nord Stream 2". Roszkowski o wzroście cen gazu

- Widać przygotowywanie rynku do dystrybuowania gazu gazociągiem Nord Stream 2 i dzieje się to przy wsparciu i udziale strony niemieckiej - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski ekonomista, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Polska w Unii Europejskiej energetyka Kongres 590 atom wodór gaz Nord Stream 2 rząd Mateusza Morawieckiego

Sekretarz Energii USA: energetyka jądrowa to wielkie źródło zeroemisyjnej energii

Transformacja energetyczna powinna być postrzegana jako szansa, Stany Zjednoczone będą wspierać inne państwa na różne sposoby na ich ścieżkach transformacji - zadeklarowała Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm na zakończenie konferencji P-TECC w Warszawie. - Patrzymy przychylnie na wszystkie tego typu inicjatywy - stwierdził minister klimatu Michał Kurtyka.
Zobacz więcej na temat:  atom GOSPODARKA energetyka energia atomowa energia USA klimat

Eksperci: wiatr, słońce, atom czy wodór to przyszłość miksu energetycznego, nad którym musimy intensywnie pracować

Zmiana naszego miksu energetycznego jest już oczywista. Pytanie jak szybko będziemy pozyskiwać energię z atomu, jaką role odegra wodór, który może stać się “czarnym koniem” energetyki na świecie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista banku Pekao SA i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE atom wodór wiatr ekologia fotowoltaika

Ekspert: należy inwestować w badania nad technologią małych i mikroreaktorów jądrowych

PKN Orlen i należący do Michała Sołowowa Synthos podpisały umowę dotyczącą współpracy przy wdrażaniu technologii małych i mikroreaktorów jądrowych oraz morskiej energii wiatrowej. Zdaniem Wojciecha Jakóbika - redaktora naczelnego portalu BiznesAlert - rozproszona, zeroemisyjna energetyka jądrowa może pełnić "rolę wspierającą" polską energetykę.
Zobacz więcej na temat:  Orlen gopodarka energetyka atom energia atomowa