Polskie Radio
Section05
atom

Trump nie wykluczył zbrojnej interwencji w Korei Północnej

Donald Trump wezwał Pekin do zwiększenia presji na Pjongjang po ostatnim teście rakiety  balistycznej. O sytuacji na Półwyspie Koreańskim prezydent Stanów Zjednoczonych rozmawiał telefonicznie z władzami Chin, Japonii i Korei Południowej. – Sytuacja jest bardzo poważna – relacjonował w Polskim Radiu 24 Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w USA.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Donald Trump atom broń atomowa broń jądrowa USA

Broń nuklearna - gwarantem światowego pokoju

Broń nuklearną posiadają Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Indie, Pakistan, Izrael oraz Korea Północna. Do USA i Rosji należy 92 proc. ładunków atomowych. Szef NATO Jens Stoltenberg z dystansem odniósł się do ONZ-owskiego traktatu o zakazie broni atomowej, za którym lobbował tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla - Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej  (ICAN). Chodzi o przyjęty w lipcu ONZ-owski traktat zakazujący broni atomowej, którego jednak nie poparło dziewięć mocarstw jądrowych. O arsenałach broni jądrowej na świecie mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Hładij z portalu Defence24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 broń nuklearna atom wojsko armia USA

Białoruś przekaże UE wyniki testów elektrowni atomowej

Białoruś zamierza przekazać Unii Europejskiej sprawozdanie z wyników testów odpornościowych budowanej w Ostrowcu elektrowni atomowej. Poinformował o tym białoruski wicepremier Uładzimir Siamaszka, odpowiedzialny za politykę energetyczną kraju.  B- udujemy najsolidniejszą i najbezpieczniejszą elektrownię – oznajmił przy tym wicepremier Uładzimir Siamaszka. Białoruskie władze planują we wrześniu zakończyć raport o stress testach obiektu i przekazać go Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa ŚWIAT Białoruś Raport Białoruś Europa atom Unia Europejska

Zamontowano pierwszy korpus reaktora w elektrowni atomowej

O zakończeniu montażu korpusu reaktora w pierwszym z dwóch bloków elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi poinformowała w poniedziałek rosyjska korporacja państwowa Rosatom, odpowiedzialna za budowę obiektu.  Instalację korpusu reaktora zakończono 1 kwietnia o godz. 20.30 – poinformowała w poniedziałek 3 kwietnia w komunikacie Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej (Rosatom). 
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja Aleksander Łukaszenka Władimir Putin ŚWIAT GOSPODARKA atom elektrownia atomowa Litwa Europa