Polskie Radio
Section05
atom

Polscy oficerowie - gen. Stanisław Kopański i ppłk. Stefan Eichler - po długiej tułaczce wrócili do domu

Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach  spoczęły doczesne szczątki dwóch wybitnych polskich oficerów z czasów II Rzeczypospolitej. To legendarny obrońca Tobruku generał Stanisław Kopański oraz aktywny działacz polskiej emigracji podpułkownik Stefan Eichler. Uroczystość miała charakter państwowy.  
Zobacz więcej na temat:  Dubaj Andrzej Duda klimat atom historia Polski Józef Piłsudski język polski Polonia

COP28. Polska chce potrojenia mocy wytwórczej energii jądrowej na świecie do 2050 r.

Atom jest przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii, jest przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej - podkreślił prezydent Andrzej Duda, przyjmując w sobotę w Dubaju deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej w skali globalnej do 2050 r.
Zobacz więcej na temat:  energetyka energia elektryczna energia atomowa elektrownia atomowa atom Andrzej Duda Dubaj bezpieczeństwo energetyczne

Atom w Polsce. Minister klimatu: zatrzymanie procesów inwestycyjnych to ryzyko, na które Polski nie stać

- My nie mamy czasu na to, żeby jakiekolwiek działania były zaniechane lub niedotrzymane w harmonogramie. Zatrzymanie procesów inwestycyjnych w atomie to jest ryzyko, na które nas - jako Polski i Polaków - nie stać - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Zobacz więcej na temat:  Anna Łukaszewska-Trzeciakowska Ministerstwo Klimatu i Środowiska atom energia atomowa elektrownia atomowa GOSPODARKA POLSKA

PR24 Elektrownia jądrowa w Wielkopolsce. Jakóbik: im więcej atomu w Polsce, tym większe bezpieczeństwo energetyczne

- Energetyka jądrowa zabezpiecza odnawialną, która rozwija się na potęgę. Nie jest jednak samodzielna, potrzebuje bezpiecznika. Kiedyś był nim węgiel, który stanowi jednak problem z punktu widzenia polityki klimatycznej. Atom ma nie mieć tych wad i posiadać te same zalety - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA energetyka GOSPODARKA atom energia atomowa elektrownia atomowa

Prezes PFR: inwestycje w atom i CPK wzmocnią pozycję Polski jako sojusznika USA

Polska musi zainwestować w obronność oraz transformację energetyczną i infrastrukturę, np. Centralny Port Komunikacyjny, by m.in. być strategicznym partnerem USA w Europie i maksymalizować korzyści ze skracania łańcuchów dostaw - ocenił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA USA Chiny Unia Europejska transport infrastruktura centralny port komunikacyjny atom

Prezydent Duda: będę bronił ambitnych projektów takich jak CPK i budowa polskich elektrowni atomowych

- Polska musi stawiać sobie kolejne ambitne cele; takie ambitne projekty to budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, budowa polskich elektrowni atomowych i konsekwentna rozbudowa polskich portów - powiedział w Sejmie prezydent Andrzej Duda. Tych ambitnych projektów jako prezydent RP będę bronił - zapowiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA atom energia atomowa centralny port komunikacyjny Andrzej Duda

Partnerstwo strategiczne z USA. Minister Moskwa: kwestia bezpieczeństwa energetycznego i energetyki jądrowej

Jesteśmy zainteresowani przyłączeniem się do amerykańskiej inicjatywy, jaką jest Deklaracja na rzecz potrojenia energii jądrowej - przekazała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. W jej ocenie, treść deklaracji ma istotne znaczenie m.in. dla realizacji celów polityki klimatycznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka atom bezpieczeństwo energetyczne POLSKA USA

"Chcieli wykonać kontrolowane uwolnienie promieniowania". Szef wywiadu Ukrainy o nuklearnym sabotażu Rosjan

 - Rosjanie chcieli doprowadzić w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej do katastrofy technicznej i wykonać "kontrolowane uwolnienie promieniowania" - oznajmił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) gen. Kyryło Budanow w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie elektrownia atomowa atom energetyka Rosja Ukraina Europa wojna 2023