Redakcja Polska

Transformatory i piece dla Ukrainy. Firmy z Europy ślą pomoc

26.11.2022 16:30
Litewska spółka Operator Dystrybucji Energii (ESO) przekaże na Ukrainę 250 transformatorów energetycznych. Przedsiębiorstwo w wydanym w sobotę oświadczeniu wskazuje, że robi wszystko, aby pomóc Ukrainie. Z kolei biznesmeni z Holandii zakupili kilkaset piecyków dla pozbawionych ogrzewania mieszkańców Ukrainy.
To kolejny pakiet pomocy od koncernu ESO
To kolejny pakiet pomocy od koncernu ESOeso.lt

- Sieć elektryczna Ukrainy jest celem agresora, dlatego robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc w jej przywróceniu i zapewnić nieprzerwane dostawy prądu dla cierpiących z powodu wojny mieszkańców Ukrainy - powiedział Renaldas Radvila, dyrektor generalny spółki ESO.

Firma informuje, że w sobotę ładunki przeznaczone na Ukrainę są ładowane w Wilnie, Kownie i Kłajpedzie. "W najbliższym czasie planowane są kolejne załadunki, aż do rozdysponowania całego sprzętu. Planowane są też wysyłki oleju izolacyjnego i materiałów do sieci gazowej" – napisano w komunikacie.

To już trzeci raz od początku wojny, kiedy ESO wysyła pomoc na Ukrainę w celu odbudowy infrastruktury energetycznej.

Mieszkańcom Ukrainy pomoc niosą też mniejsi przedsiębiorcy z Europy. W najbliższą niedzielę na Ukrainę wyruszy pierwszy transport piecyków, które zostały zakupione z inicjatywy lokalnych przedsiębiorców z Rotterdamu. - Zostaną one przekazane mieszkańcom stolicy Ukrainy we współpracy z tamtejszym Czerwonym Krzyżem – powiedział gazecie "De Telegraaf" inicjator akcji Sander de Kramer.

- Putin chce złamać opór Ukraińców poprzez terrorystyczne bombardowania elektrowni - twierdzi rotterdamczyk i dodaje, że to wprawdzie symboliczna pomoc (udało się zakupić 400 piecyków), bo potrzeby są ogromne, ale w ten sposób chce się przyczynić do tego, aby jak najwięcej osób przetrwało zimę.


PAP/IAR/dad

Media w USA: Pentagon zorganizował w Polsce punkt naprawy broni artyleryjskiej, używanej na Ukrainie

26.11.2022 11:58
Ukraińscy żołnierze wystrzeliwują codziennie tysiące pocisków na rosyjskie cele, co zmusza USA do wymiany luf dział i reperacji broni artyleryjskiej za granicą. To zmusiło Pentagon do zorganizowania na terenie Polski punktu naprawy zachodniego uzbrojenia, dostarczanego Ukrainie – podał "New York Times".

"Działania Rosji są jak trucizna". W Kijowie odbyło się spotkanie Trójkąta Lubelskiego

26.11.2022 13:18
Premierzy Polski, Litwy i Ukrainy rozmawiali w Kijowie o pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy, odbudowie tego kraju oraz euroatlantyckich aspiracjach naszego wschodniego sąsiada. Mateusz Morawiecki, Ingrida Šimonyte oraz Denys Szmyhal spotkali się w ramach Trójkąta Lubelskiego.

Rosyjski opozycjonista: tylko klęska armii Putina zapewni trwały pokój

26.11.2022 14:10
Bliski współpracownik Aleksieja Nawalnego w swoim wideoblogu stwierdził, że wszelkie próby nakłonienia Ukrainy do kompromisu z Rosją, to pójście na rękę Władimirowi Putinowi.