Redakcja Polska

"Rzeczpospolita": Polska magnesem dla firm IT

09.01.2023 09:56
Zagraniczne spółki technologiczne chętnie ściągają nad Wisłę. Również rodzimi przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wejście w ten biznes. Popyt na specjalistów przyspiesza, a branża rośnie w siłę mimo niesprzyjającego otoczenia - zaznacza w poniedziałek "Rzeczpospolita".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Według "Rzeczpospolitej" spowolnienie gospodarcze i galopująca inflacja nie zahamowały polskiego sektora IT.

Dziennik powołując się na dane wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet (DNB) podaje, że liczba nowych działalności gospodarczych zajmujących się oprogramowaniem dynamicznie rośnie. "W 2022 r. założono ich w naszym kraju rekordową liczbę – 27,2 tys. To niemal tyle co łącznie w latach 2020–2021" - czytamy.

"Rzeczpospolita" zaznacza, że firmy tworzące oprogramowanie to lider wśród podmiotów z innych sektorów (według PKD) pod względem nowo uruchomionych w ubiegłym roku działalności.

"Przedsiębiorcy założyli w 2022 r. o 46 proc. więcej firm tego typu niż w 2021 r. W efekcie dziś liczba podmiotów tworzących oprogramowanie jest najwyższa w historii i sięga łącznie niemal 116 tys. Na tym nie koniec, bo dynamicznie rośnie też liczba biznesów związanych z doradztwem w zakresie informatyki (5,2 tys. nowych działalności, czyli o 70 proc. więcej niż przed pandemią). Przybywa ponadto działalności związanych z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi (w Polsce jest już ponad 8 tys. takich firm, czyli o 13 proc. więcej niż w 2021 r.), czy specjalizujących się w usługach w zakresie technologii komputerowych (10 tys. podmiotów, wzrost o 8 proc.)" - pisze "Rzeczpospolita".


PAP/dad

Rosja rozpadnie się po przegranej? "Foreign Policy": najwyższy czas, by traktować ten scenariusz poważnie

08.01.2023 16:15
Porażka Kremla w wojnie z Ukrainą staje się coraz bardziej prawdopodobna, dlatego po prawie roku konfliktu zdumiewa niemal całkowity brak dyskusji na temat skutków rozpadu Rosji na mniejsze organizmy państwowe; najwyższy czas, by potraktować ten scenariusz poważnie - ocenił amerykański politolog Alexander Motyl na łamach magazynu "Foreign Policy".

Rosjanie wzięli odwet za atak Ukrainy na koszary w Makiejewce? To fake news

09.01.2023 09:28
Nieprawdziwe oświadczenia ministerstwa obrony Rosji o „operacji zemsty” za atak wojsk ukraińskich na koszary w Makiejewce wywołały niezadowolenie wśród stronników rosyjskiej agresji – pisze Instytut Badań nad Wojną ISW.

Leopardy dla Ukrainy? Paweł Jabłoński: zachęcamy inne kraje do przekazywania nowoczesnych czołgów

09.01.2023 10:07
Zachęcamy inne państwa do stworzenia szerszej koalicji na rzecz przekazywania Ukrainie nowocześniejszych czołgów, np. Leopardów - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.