Redakcja Polska

Jest porozumienie w UE ws wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy

20.03.2023 13:44
Jest porozumienie unijnych krajów w sprawie wspólnych zamówień i zakupów amunicji dla Ukrainy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się, że Szwecja kierująca pracami Unii poinformowała o tym europejskie rządy.
Audio
  • Jest porozumienie w UE ws wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Jest porozumienie w UE ws wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
3-stopniowy plan przygotowany przez Brukselę został wstępnie zaakceptowany przez ministrów obrony krajów UE
3-stopniowy plan przygotowany przez Brukselę został wstępnie zaakceptowany przez ministrów obrony krajów UEГенеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine / Facebook

Wczoraj zielonego światła nie dały Holandia i Włochy z powodów proceduralnych, ale dziś już wszystkie państwa poparły plan. Decyzja zostanie oficjalnie ogłoszona po południu po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony państw członkowskich w Brukseli.

Plan jest złożony z trzech elementów i przewiduje pilne dostarczenie Ukrainie miliona sztuk amunicji. Pierwszy element to przekazywanie przez unijne kraje pocisków, które mają one jeszcze w swoich magazynach. Na zwrot poniesionych kosztów Unia przeznaczy miliard euro z Europejskiego Funduszu Pokojowego. Drugi miliard będzie na wspólne zamówienia amunicji.

Grupowe zakupy pozwalają na wynegocjowanie niższej ceny i szybszą realizację zamówień. Szansę na kontrakty mają firmy w Polsce będącej największym producentem amunicji, której pilnie potrzebuje teraz Ukraina. Pojutrze na rozmowy do Polski w tej sprawie przylatuje unijny komisarz do spraw przemysłu Thierry Breton, o czym wczoraj informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Ma rozmawiać z władzami w Warszawie i odwiedzić zakłady Dezamet należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Trzeci element planu będzie realizowany w perspektywie długoterminowej i będzie polegał na wspieraniu europejskiego przemysłu zbrojeniowego, by zwiększyć jego moce produkcyjne.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

Były wiceszef polskiego kontrwywiadu: najprawdopodobniej to GRU zamontowało rozbitą przez ABW siatkę szpiegów

20.03.2023 10:36
Rozbita przez ABW siatka rosyjskich szpiegów najprawdopodobniej działała na zlecenie GRU – uważa były wiceszef polskiego kontrwywiadu, Wojciech Brochwicz. - Przypuszczam, że to ich akcja, jako bezpośrednio zaangażowanych w dostarczanie rosyjskiej armii informacji - ocenia.

Samotny ojciec z Mariupola odnalazł swoje deportowane dzieci w Moskwie

20.03.2023 11:41
Pochodzący z Mariupola 40-letni Jewhen Meżewyj odnalazł swojego syna i dwie córki po kilku miesiącach po tym, gdy dzieci zostały deportowane do Rosji - poinformował w niedzielę wieczorem dziennik "Guardian".

Marcin Przydacz: z dużym zadowoleniem przyjmujemy decyzję o nakazie aresztowania Putina

20.03.2023 12:57
Prezydent Andrzej Duda wielokrotnie nawoływał, aby MTK zajął się sprawą zbrodni wojennych na Ukrainie, zatem z dużym zadowoleniem przyjmujemy decyzję Trybunału o nakazie aresztowania Władimira Putina - powiedział w poniedziałek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.