Redakcja Polska

Marcin Przydacz: z dużym zadowoleniem przyjmujemy decyzję o nakazie aresztowania Putina

20.03.2023 12:57
Prezydent Andrzej Duda wielokrotnie nawoływał, aby MTK zajął się sprawą zbrodni wojennych na Ukrainie, zatem z dużym zadowoleniem przyjmujemy decyzję Trybunału o nakazie aresztowania Władimira Putina - powiedział w poniedziałek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
Audio
  • Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał w piątek nakaz aresztowania Władimira Putina w związku ze zbrodniami wojennymi. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz w studiu Trójki
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz w studiu TrójkiPR

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

Jak stwierdził MTK przestępstwa, o które są podejrzani Putin, a także rosyjska rzeczniczka praw dziecka Maria Lwowa-Biełowa, były popełniane co najmniej od 24 lutego 2022 r. i stanowią naruszenie mówiącego o zbrodniach wojennych artykułu 8. Statutu Rzymskiego - międzynarodowego aktu prawnego ustanawiającego MTK. Putin jest ponadto podejrzany o niewłaściwe sprawowanie nadzoru nad swoimi cywilnymi i wojskowymi podwładnymi, którzy dopuścili się tych przestępstw lub pozwolili na to, by je popełniono.

Przydacz: to nie tylko symboliczna decyzja

Przydacz był pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia, jaki jest praktyczny wymiar decyzji MTK. - Myślę, że to nie jest tylko symboliczna decyzja, to jest decyzja natury prawnej. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, (to) instytucja szanowana, zajmująca się odpowiedzialnością karną za zbrodnie wojenne. To, że kwalifikuje działalność Federacji Rosyjskiej i jej przywództwa jako zbrodnie wojenne jest już dużą zmianą w porównaniu do poprzednich miesięcy - powiedział Marcin Przydacz.

Przypomniał, że prezydent Andrzej Duda wielokrotnie nawoływał do tego, aby MTK zajął się sprawą zbrodni wojennych na Ukrainie, m.in. wspólnie z prezydentem Łotwy. "I to, że taką decyzję (MTK) podejmuje przyjmujemy z dużym zadowoleniem" - podkreślił prezydencki minister.

Dodał - mówiąc o praktycznych aspektach decyzji MTK - że "podróżowanie Władimira Putina i przywództwa rosyjskiego będzie mocno ograniczono". Jak zaznaczył, Putin nigdy nie będzie miał pewności, czy w danym państwie uznającym jurysdykcję MTK nie zostanie zatrzymany.

Element polityczny

Przydacz wskazał, że istotny jest także element praktyczno-polityczny stanowiska MTK, ponieważ dla wielu państw Azji czy Afryki w końcu stało się jasne, jakie są naprawdę motywacje Rosji.

Wydane przez MTK nakazy aresztowania są tajne, by chronić ofiary, świadków i sam proces śledztwa; w tym przypadku MTK - ze względu na to, że przestępstwa, których dotyczy, najprawdopodobniej są ciągle popełniane, a publiczna świadomość istnienia tych nakazów może przyczynić się do zapobieżenia im w przyszłości – zgodził się je upublicznić.

Mający siedzibę w Hadze MTK jest powołany do sądzenia osób fizycznych. Ma uprawnienia do rozpoznawania oskarżeń o zbrodnie wojenne, zbrodnie ludobójstwa i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Śledztwo w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie zostało wszczęte 3 marca 2022 r. na wniosek kilkudziesięciu państw, w tym Polski. Prokuratura MTK przesłała sędziom wniosek o wydanie nakazów aresztowania Putina i Lwowej-Biełowej 22 lutego br.


PAP/PR3/dad

HIMARS-y dla polskiego wojska. Szef MON: jeszcze w tym roku trafią do 15. Brygady w Orzyszu

19.03.2023 10:20
- W Orzyszu w 15. Brygadzie Zmechanizowanej jeszcze w tym roku będziemy mieć HIMARS-y, czyli artylerię rakietową o zasięgu do 300 km - zapowiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla "Gazety Olsztyńskiej".

Brytyjczycy gotowi wypełnić luki w obronie przeciwlotniczej Polski po przekazaniu myśliwców MiG-29 Ukrainie

20.03.2023 09:55
Wielka Brytania jest gotowa pomóc Polsce wypełnić luki w obronie przeciwlotniczej spowodowane wysłaniem przez Warszawę części swoich myśliwców MiG-29 na Ukrainę - powiedział wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey niemieckiemu dziennikowi "Welt".

Były wiceszef polskiego kontrwywiadu: najprawdopodobniej to GRU zamontowało rozbitą przez ABW siatkę szpiegów

20.03.2023 10:36
Rozbita przez ABW siatka rosyjskich szpiegów najprawdopodobniej działała na zlecenie GRU – uważa były wiceszef polskiego kontrwywiadu, Wojciech Brochwicz. - Przypuszczam, że to ich akcja, jako bezpośrednio zaangażowanych w dostarczanie rosyjskiej armii informacji - ocenia.