Redakcja Polska

Kraje UE ostatecznie zatwierdziły 1 mld euro na wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy

06.05.2023 09:00
Chodzi o pociski kalibru 155 mm, które są Ukrainie niezbędne do odparcia ataków rosyjskiego najeźdźcy. Możliwe też będzie sfinansowanie - na życzenie Kijowa - pocisków rakietowych
Audio
  • Kraje UE ostatecznie zatwierdziły 1 mld euro na wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy [posłuchaj]
Amunicja - zdjęcie ilustracyjne
Amunicja - zdjęcie ilustracyjneShutterstock/Sergei Telenkov

Unijne kraje ostatecznie zatwierdziły miliard euro na wspólne zamówienia i zakupy amunicji dla Ukrainy. Dziś zostały zakończone procedury dotyczące ustaleń ambasadorów państw członkowskich sprzed kilku dni.

Chodzi o pociski kalibru 155 mm, które są Ukrainie niezbędne do odparcia ataków rosyjskiego najeźdźcy. Możliwe też będzie sfinansowanie - na życzenie Kijowa - pocisków rakietowych. Szef unijnej dyplomacji napisał w oświadczeniu, że to kolejny ważny krok na drodze dostarczania Ukrainie większej liczby pocisków. „Siły Zbrojne Ukrainy potrzebują znacznych ilości amunicji do obrony narodu ukraińskiego i swojego terytorium” - podkreślił Josep Borrell.  

Pieniądze będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Pokojowego, z którego od ponad roku dozbrajana jest Ukraina. Wraz z dzisiejszą decyzją Fundusz wynosi teraz 5 miliardów 600 milionów euro. Umowy w ramach wspólnych zamówień i zakupów amunicji muszą być zawarte przed końcem września, by otrzymać dofinansowanie z Funduszu na realizację. Nacisk jest na zamówienia składane w europejskich firmach, lub w Norwegii, które produkują amunicję i rakiety. Natomiast spoza tego obszaru dopuszczalne są łańcuchy dostaw. W tej sprawie długo toczyły się negocjacje i nie było ostatecznej zgody mimo politycznych ustaleń z marca. Francja blokowała porozumienie, bo domagała się, by kontrakty mogły otrzymywać tylko europejskie firmy i te wykorzystujące wyłącznie europejskie komponenty. Ostatecznie uzgodniono kompromisowe zapisy przewidujące, że ważna część procesu produkcyjnego musi odbywać się w Unii lub Norwegii. 

Wspólne zamówienia i zakupy amunicji to drugi element trzyczęściowego planu dozbrajania Ukrainy. Pierwszy, uzgodniony przed miesiącem, przewiduje rekompensaty w wysokości miliarda euro dla tych krajów, które w trybie pilnym przekażą Ukrainie pociski ze swoich zapasów. Trzeci element to średniookresowa strategia rozkręcenia produkcji europejskiego przemysłu zbrojeniowego na co Komisja chce przeznaczyć pół miliarda euro.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Unia Europejska wojna na Ukrainie

Prezentacja sprzętu i uzbrojenia z całego świata. Ruszają targi bezpieczeństwa publicznego Polsecure

25.04.2023 09:47
W Kielcach zaczynają się targi Polsecure - jedna z największych wystaw poświęconych bezpieczeństwu i uzbrojeniu służb mundurowych. W tym roku odbędą się one pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przy wsparciu Komendy Głównej Policji.

Prezydent Czech z wizytą w Kijowie. "Ukraina potrzebuje amunicji do skutecznej kontrofensywy"

30.04.2023 16:28
Petr Pavel zakończył wizytę na Ukrainie. Po powrocie do Pragi czeski prezydent zapewnił, że jego kraj razem z sojusznikami będzie szukał sposobów na zwiększenie dostaw amunicji dla ukraińskiej armii.