Redakcja Polska

Europejskie rolnictwo to przede wszystkim gospodarstwa rodzinne. Polska w czołówce

25.10.2023 17:08
W 2020 r. w UE było 9,1 mln gospodarstw rolnych, z których zdecydowaną większość, ok. 93 proc., można sklasyfikować jako gospodarstwa rodzinne, czyli takie, które są zarządzane przez rodzinę, i w których co najmniej 50 proc. siły roboczej stanowią członkowie rodziny - podał Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).
Gospodarstwa rodzinne w 2020 r. odpowiadały w UE za około 56 proc. całej produkcji rolnej
Gospodarstwa rodzinne w 2020 r. odpowiadały w UE za około 56 proc. całej produkcji rolnejsirtravelalot/Shutterstock

Z danych Eurostatu wynika, że prawie sześć na dziesięć gospodarstw rolnych w UE (około 57 proc.) było prowadzonych wyłącznie przez właściciela i członków jego rodziny. W kolejnych 36 proc. gospodarstw członkowie rodziny stanowili co najmniej 50 proc. całkowitej siły roboczej.

Gospodarstwa rodzinne w 2020 r. użytkowały około 61 proc. z 157,4 mln ha gruntów rolnych, zatrudniały 78 proc. wszystkich osób pracujących w rolnictwie i były właścicielami 55 proc. hodowanych w UE zwierząt. Odpowiadały one też za około 56 proc. całej produkcji rolnej.

Eurostat zwrócił uwagę, że chociaż gospodarstwa nierodzinne stanowiły tylko około 7 proc. wszystkich gospodarstw w UE w 2020 r., to miały one znacznie wyższy udział w powierzchni gruntów wykorzystywanych do produkcji rolnej - około 39 proc.; zatrudniały 22 proc. osób pracujących w rolnictwie; posiadały 45 proc. hodowanych zwierząt; i odpowiadały za około 44 proc. produkcji.

Grecja, Rumunia i Polska - 99 proc.

Gospodarstwa rodzinne stanowiły co najmniej 80 proc. wszystkich gospodarstw rolnych we wszystkich krajach UE, z wyjątkiem Estonii (65 proc.) i Francji (58 proc.).

Kraje UE o najwyższym udziale gospodarstw rodzinnych to Grecja, Rumunia i Polska - po około 99 proc.


IAR/PAP/PR24.pl/dad

Nie będzie unijnego zakazu dla polskich rybaków połowów śledzi na Bałtyku w 2024 roku

24.10.2023 13:15
Nie będzie zakazu dla polskich rybaków dotyczącego połowów śledzi na Bałtyku w przyszłym roku. W Luksemburgu ministrowie odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa unijnych krajów, po trwających od wczoraj negocjacjach, uzgodnili przyszłoroczne limity połowowe odrzucając propozycję Komisji Europejskiej.

Z miejsca uszkodzenia gazociągu Balticconnector wydobyto dużą kotwicę

24.10.2023 17:16
Dużą kotwicę udało się wydobyć fińskim śledczym z dna morza w pobliżu miejsca, gdzie kilkanaście dni temu uszkodzony został gazociąg łączący Finlandię z Estonią. Zgodnie z informacją fińskiej policji, trwa sprawdzanie, czy kotwica ta należała do chińskiego kontenerowca. Funkcjonariusze badają także, czy uszkodzenie było celowe i czy celowo ciągnięto kotwicę po dnie Morza Bałtyckiego.