Polskie Radio
Section05
eurostat

Eurostat podał dane o bezrobociu w UE. Minister rodziny: potwierdzenie dobrej sytuacji na rynku pracy w Polsce

Dane Eurostatu potwierdzają dobrą i stabilną sytuację na rynku pracy w Polsce. Już czwarty miesiąc z rzędu Polska notuje poziom bezrobocia na tym samym poziomie - 2,8 proc. - przekazała minister rodziny i polityki społecznej Dorota Bojemska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie Dorota Bojemska Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej eurostat zatrudnienie praca społeczeństwo POLSKA

Eurostat podał dane o bezrobociu w UE. Polska w ścisłej czołówce najlepszych wyników

Polska na drugim miejscu w Unii Europejskiej jeśli chodzi o niskie bezrobocie. Z danych opublikowanych przez urząd statystyczny Eurostat wynika, że we wrześniu bez pracy w Polsce było 2,8 procent obywateli. Te dane różnią się od tych podawanych przez Główny Urząd Statystyczny, bo inna jest metodologia liczenia. Według GUS-u bezrobocie we wrześniu w Polsce wyniosło 5 procent.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska eurostat zatrudnienie bezrobocie Unia Europejska

Europejskie rolnictwo to przede wszystkim gospodarstwa rodzinne. Eurostat: Polska w czołówce zestawienia

W 2020 r. w UE było 9,1 mln gospodarstw rolnych, z których zdecydowaną większość, ok. 93 proc., można sklasyfikować jako gospodarstwa rodzinne, czyli takie, które są zarządzane przez rodzinę, i w których co najmniej 50 proc. siły roboczej stanowią członkowie rodziny - podał Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo eurostat Unia Europejska

ANALIZA Polska w czołówce unijnego wzrostu PKB po 2015 r. Instytucje zagraniczne dobrze oceniają perspektywy naszej gospodarki

Nasz kraj jest liderem wzrostu Produktu Krajowego Brutto po 2015 roku - wynika z danych Eurostatu za pierwszy kwartał 2023 roku. Także PKB Polski w roku 2023 będzie korzystnie wyróżniać się na tle całej Unii Europejskiej, o czym świadczą dane resortu finansów, OECD i Banku Światowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów Unia Europejska pkb eurostat POLSKA

Korekta danych. PKB Polski w górę. Istotny wzrost konsumpcji publicznej

Europejskie urzędy statystyczne coraz częściej dokonują istotnych korekt danych o stanie gospodarki. W ostatnim czasie poznaliśmy skorygowane odczyty rachunków narodowych z Hiszpanii, Niderlandów, Wielkiej Brytanii czy Włoch. Wszystkie te kraje zwiększyły szacowane tempo wzrostu PKB w 2021 r. w górę. Skala korekt wyniosła od 0,9 pkt. proc. do 1,3 pkt. proc. Wielkości te znacząco przekraczają standardowe korekty widoczne w ostatnich latach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA przedsiębiorca firma konsument pkb eurostat gus

Polska z trzecim najniższym bezrobociem w UE. Znamy najnowsze dane

Polska jest na trzecim miejscu pod względem najniższego bezrobocia w krajach Unii Europejskiej, licząc 2,8 proc. wynika z najnowszych danych urzędu statystycznego Unii Europejskiej. Przed Polską znalazła się tylko Malta - 2,7 proc. i Czechy - 2,5 proc. Natomiast najwyższe bezrobocie odnotowano w Hiszpanii - 11,5 proc. 
Zobacz więcej na temat:  Europa eurostat bezrobocie ŚWIAT Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej

Realny wzrost gospodarczy Polski według Eurostatu? Jesteśmy w ścisłej czołówce

Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, zaprezentował serię wykresów pokazujących sytuację gospodarczą Polski. Według przytoczonych przez niego danych Eurostatu, Polska osiągnęła w latach 2015-2022 realny wzrost gospodarczy na poziomie blisko 32 proc. Przeciętny wzrost w UE w tym okresie wyniósł nieco ponad 12 proc. - czytamy w serwisie niezalezna.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wzrost gospodarczy pkb zatrudnienie eksport import eurostat

Produkcja przemysłowa w czerwcu. Eurostat podał najnowsze dane

W czerwcu 2023 r. wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa wzrosła o 0,5 proc. w strefie euro i o 0,4 proc. w UE, w porównaniu z majem 2023 r., wynika z szacunków Eurostatu, urzędu statystycznego Unii Europejskiej. W maju 2023 produkcja przemysłowa w strefie euro i w UE pozostała na niezmienionym poziomie. W czerwcu 2023 r., w porównaniu do czerwca 2022 r., produkcja przemysłowa spadła o 1,2 proc. zarówno w strefie euro, jak i w UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA społeczeństwo oprocentowanie bank centralny stopy procentowe eurostat ŚWIAT