Redakcja Polska

Sky News: Rosja produkuje amunicję artyleryjską trzy razy szybciej i cztery razy taniej niż Zachód

26.05.2024 16:38
Rosja produkuje pociski artyleryjskie około trzy razy szybciej niż zachodni sojusznicy Ukrainy i za około jedną czwartą ich kosztów - podała w niedzielę stacja Sky News, przywołując udostępnioną jej analizę firmy konsultingowej Bain & Company.
Produkcja pocisków 152 mm w Rosji. Marzec 2023.
Produkcja pocisków 152 mm w Rosji. Marzec 2023. Kadr z wideo newsler.ru

Według Bain & Company, która opiera się na publicznie dostępnych danych, przewiduje się, że rosyjskie fabryki wyprodukują lub odnowią w tym roku ok. 4,5 mln pocisków artyleryjskich, podczas gdy europejscy członkowie NATO i USA wyprodukują łącznie ok. 1,3 mln pocisków.

Jeśli chodzi o koszty, stwierdzono, że średni koszt produkcji pocisku 155 mm - typu produkowanego przez kraje NATO - wynosił ok. 4 tys. dolarów za sztukę, choć różnił się znacznie w zależności od kraju. Tymczasem koszt produkcji w Rosji pojedynczego pocisku 152 mm, którego używają siły zbrojne tego kraju, to ok. 1000 dolarów.

Jak zauważa Sky News, dane te podkreślają główne wyzwanie stojące przed ukraińskimi siłami zbrojnymi, które odpierając rosyjską inwazję, polegają na dostawach amunicji ze Stanów Zjednoczonych i Europy, a amunicja artyleryjska to tylko jeden z wielu niedoborów, z jakimi boryka się Ukraina.

Dodaje, że wojna od samego początku określana jest mianem "bitwy ogniowej" ze względu na liczbę użytych pocisków artyleryjskich. Skłoniło to USA, Wielką Brytanię i innych europejskich sojuszników Ukrainy do zwiększenia produkcji w swoich fabrykach, ale pomimo że ich łączna siła gospodarcza znacznie przewyższa siłę rosyjskiej gospodarki, to pod względem możliwości wytwarzania pocisków artyleryjskich Zachód nadal pozostaje w tyle.


PAP/dad

Organizował transporty imigrantów przez polsko-białoruską granicę. Ekstradycja biznesmena z Ukrainy do Polski

24.05.2024 18:25
Ukraina dokonała ekstradycji do Polski biznesmena, podejrzewanego o organizowanie transportu nielegalnych imigrantów przez polsko-białoruską granicę. Informują o tym ukraińskie media, powołując się na materiały Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. To obywatel jednego z krajów Azji Południowej, który na Ukrainę przybył około 20 lat temu.

Unia wyszkoliła już 50 tys. ukraińskich żołnierzy. Do końca roku przekaże milion sztuk amunicji

26.05.2024 09:31
50 tysięcy ukraińskich żołnierzy zostało już wyszkolonych w ramach unijnej misji, której siedziba znajduje się w Polsce - wynika z najnowszych danych w Brukseli. Dyplomaci podkreślają też, że jeszcze przed końcem roku Unia dostarczy Ukrainie milion sztuk amunicji.

Ukraińskie drony uderzyły 1800 km od frontu, w głębi Rosji

27.05.2024 12:09
Ukraińskie drony uderzyły w rosyjski system wczesnego ostrzegania o ataku jądrowym - informują niezależne serwisy internetowe. "Ukraińska Prawda" podkreśla, że bezzałogowce doleciały aż do Orska, oddalonego od rosyjsko-ukraińskiej granicy o prawie 1800 kilometrów.