Redakcja Polska

Zwodowano pierwszy z gazowców dla PGNiG. Nosi imię "Lech Kaczynski"

08.06.2022 13:01
Pierwszy z gazowców LNG, które będą w czarterze długoterminowym polskiego koncernu PGNiG, wydokowano w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries. Statek nosi nazwę Lech Kaczynski i może pomieścić 174 tys. m3 gazu.
Gazowiec Lech Kaczynski
Gazowiec Lech Kaczynskifot. Knutsen OAS Shipping

Informację o zwodowaniu statku przekazał francuski oddział norweskiego armatora Knutsen OAS Shipping.

Umowę na czarter dwóch statków Grupa PGNiG zawarła w 2020 r. Na mocy kontraktu polski koncern będzie użytkował statki na wyłączność przez 10 lat. Pod koniec 2021 r. umowę rozszerzono o dwa kolejne statki.

Statki mają być wykorzystywane do transportu skroplonego gazu zamówionego w USA na zasadzie FOB (Free on Board) – czyli z prawem do dostawy surowca w dowolne miejsce świata, a nie do wyznaczonego z góry terminalu.

Portalmorski.pl wskazuje, że statki zamówione przez Knutsena w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries kosztowały po około 187,5 mln każdy.

Pierwsza jednostka otrzymała nazwę Lech Kaczynski (bez polskich znaków) i może zostać przekazana PGNiG jeszcze przed końcem bieżącego roku. Zwodowano ją 4 czerwca.

Kolejny ze statków nazwano Grazyna Gesicka na cześć byłej minister rozwoju regionalnego Grażyny Gęsickiej.


PORTALMORSKI.PL,PORTAL TVP.INFO/dad

Siódmy pakiet sankcji wobec Rosji? Szef polskiego MSZ: UE musi już nad tym pracować

08.06.2022 10:02
Musimy zacząć pracować na siódmym pakietem sankcji, który powinien obejmować m.in. całkowite wstrzymanie importu rosyjskiego gazu i produktów petrochemicznych - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po wtorkowym spotkaniu ze swym austriackim odpowiednikiem Alexandrem Schallenbergiem.

Ofensywa Rosjan na Siewierodonieck. "To desperacka próba złamania woli walki Ukraińców"

08.06.2022 11:52
Rosja rzuciła swoje wyniszczone oddziały do ataku na Siewierodonieck, ale nie są one w stanie osiągnąć decydującego zwycięstwa, a jeśli Ukraińcy utrzymają wolę walki, mogą wygrać wojnę i wyzwolić cały kraj – twierdzi na łamach tygodnika "Time" analityk z think tanku American Enterprise Institute (AEI) Frederick Kagan.