Redakcja Polska

Polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. "To ogromna szansa"

09.08.2023 14:03
Polski astronauta weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, dodając, że Polak będzie m.in. testował zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców i realizował eksperymenty.
Minister Buda: Polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Minister Buda: Polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację KosmicznąESA/S. Corvaja / Cover Images / Forum

Resort rozwoju przypomniał w środę, że 4 sierpnia 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Axiom Space (amerykańska firma działająca w branży kosmicznej), podpisały porozumienia w sprawie lotu na ISS.

- Mamy już pewność i gwarancję, że drugi w historii Polski astronauta będzie uczestniczył w misji kosmicznej na orbitę. To jest niesamowita historia, która pisze się na naszych oczach. Mamy kandydata, ale jego udział w misji musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz naszych amerykańskich partnerów - przekazał minister rozwoju Waldemar Buda.

Jak dodał, współpraca z ESA i Axiom Space "to ważny krok w rozwoju zarówno polskiego sektora kosmicznego, jak i nauki". - Polski astronauta na ISS będzie miał okazję przetestować najbardziej zaawansowane polskie technologie. Dla naszych firm to wyjątkowa okazja do zdobycia unikatowego doświadczenia, które będzie potwierdzeniem wysokiej jakości polskich produktów - zaznacza szef MRiT.

Aspekt edukacyjny

MRiT poinformowało, że Axiom Space, we współpracy z ESA, będzie zarządzać wszystkimi aspektami wymaganymi do przygotowania i zakończenia misji, w tym dostępem do obiektów szkoleniowych i instruktorów, certyfikacją sprzętu i bezpieczeństwa, zarządzaniem na orbicie oraz wsparciem po misji. Jak dodano, polski astronauta wybrany do misji "skupi się na eksperymentach technologicznych".

- Poza testami polskiej technologii na niskiej orbicie Ziemi, ważny jest dla nas również aspekt edukacyjny. Mamy nadzieję, że lekcje transmitowane z ISS poprowadzone przez polskiego astronautę dotrą do tysięcy uczniów i przełożą się na duże zainteresowanie tematyką kosmosu wśród młodych Polaków - zauważyła wiceminister rozwoju i technologii Kamila Król.

Prezes i dyrektor generalny Axiom Space Michael Suffredini wskazał, że współpraca jego firmy z Polską i ESA ma na celu "zbudowanie kompleksowego planu misji, która będzie realizowała priorytety zarówno krajowe, jak i Agencji".

"Ogromna szansa dla polskiego sektora kosmicznego"

Resort przypomniał, że w 2023 r. Polska zwiększyła składkę finansową do ESA o 295 mln euro. Dzięki temu - podkreśla ministerstwo - polskie firmy będą mogły wziąć udział w wielu programach rozwoju technologii, produktów i usług z zakresu łączności satelitarnej, nawigacji czy obserwacji Ziemi.

- To ogromna szansa dla polskiego sektora kosmicznego, który znajduje się w przełomowym momencie - oceniono. Jak podało ministerstwo, dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher "z zadowoleniem przyjął decyzję Polski o przeznaczeniu dodatkowych środków nie tylko na program z udziałem astronauty, ale także na kilka innych działań ESA".

Aschbacher wskazał, że "większe zaangażowanie umożliwi Polsce szybszą budowę kompetencji w dynamicznie rozwijającym się sektorze kosmicznym".

Nabór dla polskich firm

Firmy z polskiego sektora kosmicznego mogą zgłaszać koncepcje eksperymentów do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nabór ogłosiła Europejska Agencja Kosmiczna we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencją Kosmiczną.

Wnioski można składać do 8 września. - W naborze mogą wziąć udział wyłącznie przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego. Wybrane projekty zostaną zrealizowane na ISS już w 2024 r. - powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna.


PAP/PR24.pl/dad

Litwa ostrzega obywateli wyjeżdżających na Białoruś: białoruskie służby werbują podróżnych

09.08.2023 12:37
Litwa instaluje na swoich przejściach granicznych z Białorusią specjalne tablice informacyjne. Mają one przypominać, że wyjazd do tego kraju może narażać ich na niebezpieczeństwo oraz próbę werbunku ze strony białoruskich służb bezpieczeństwa. Litwini podróżują na Białoruś nie tylko w celach służbowych, wielu z nich ma tam rodziny.

Polscy żołnierze pojadą do Słowenii usuwać skutki powodzi

09.08.2023 13:01
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przygotowuje się do wysłania do Słowenii żołnierzy. Oddziały inżynieryjne będą wspierać naszych sojuszników w usuwaniu skutków powodzi, która nawiedziła ten kraj.