Redakcja Polska

Litwa ostrzega obywateli wyjeżdżających na Białoruś: białoruskie służby werbują podróżnych

09.08.2023 12:37
Litwa instaluje na swoich przejściach granicznych z Białorusią specjalne tablice informacyjne. Mają one przypominać, że wyjazd do tego kraju może narażać ich na niebezpieczeństwo oraz próbę werbunku ze strony białoruskich służb bezpieczeństwa. Litwini podróżują na Białoruś nie tylko w celach służbowych, wielu z nich ma tam rodziny.
Audio
  • Litwa ostrzega obywateli wyjeżdżających na Białoruś: białoruskie służby werbują podróżnych. Materiał Kamila Zalewskiego
Litwa zamknie niektóre granice z Białorusią
Litwa zamknie niektóre granice z BiałorusiąShutterstock/Ints Vikmanis

Litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych od wielu miesięcy odradza swoim obywatelom podróżowania na Białoruś. Wiceszef resortu Mantas Adomenas mówił podczas prezentacji tablic na litewsko-białoruskim przejściu granicznym w Miednikach niedaleko Wilna, że białoruskie służby mogą bezprawnie zatrzymywać między innymi Litwinów. - Całkowity brak praworządności nie pozwala liczyć na uczciwy proces czy dochodzenie sprawiedliwości - powiedział.

Posłuchaj
00:51 12493609_1.mp3 Litwa ostrzega obywateli wyjeżdżających na Białoruś: białoruskie służby werbują podróżnych. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Wiceminister dodał, że obywatele Litwy podróżujący na Białoruś są często na przejściach granicznych przesłuchiwani. Stosuje się wobec nich szantaż i presję psychologiczną oraz zmusza się do współpracy. Zabierane są też im telefony komórkowe i inne urządzenia, a informacje, które tam się znajdują, mogą być wykorzystywane między innymi przeciwko członkom ich rodzin. - Celem białoruskich struktur bezpieczeństwa może stać się każdy obywatel podróżujący na Białoruś, dlatego ważne jest, aby rozumieć zagrożenia płynące z tego kraju - dodał Mantas Adomenas.

Litwini jeżdżą na Białoruś

Szef litewskiej Państwowej Straży Granicznej Rustamas Liubajevas powiedział, że na Białoruś jeździ średnio miesięcznie ponad pięćdziesiąt tysięcy Litwinów. Część z nich białoruskie służby próbowały zwerbować. - Posiadamy informacje, że obywatele Litwy proszeni są o wykonanie określonych zdjęć, rejestrowanie ruchu jednostek wojskowych czy fotografowanie określonych obiektów - powiedział Rustamas Liubajevas. Litewskie władze przypominają, że reżim w Mińsku prowadzi agresywną politykę wobec swoich sąsiadów, a to przyczynia się do destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w regionie.

Litwini i Łotysze od zeszłego roku mogą podróżować na Białoruś bez potrzeby uzyskania wizy. W tym roku reżim w Mińsku uchylił obowiązek wizowy również wobec Polaków. Jednak w związku ze wzrostem napięcia, wydarzeniami wojennymi w regionie, a także powtarzającymi się przypadkami aresztowań obywateli polskich Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza obywatelom polskim wszelkie podróże na Białoruś.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Białoruś

Wojna na Ukrainie. Szef MSZ: Polska nie może godzić się na "pokój za ziemię", bo to nie nasza ziemia

09.08.2023 10:39
Polska nie może się godzić na "pokój za ziemię", bo przede wszystkim nie jest to polska ziemia, a uznając suwerenność Ukrainy, prawo Ukrainy do samoobrony, tę sprawę całkowicie zostawiamy decyzjom władz ukraińskich - mówił w środę w Radiu Wnet szef MSZ Zbigniew Rau.

Niemcy przedłużą stacjonowanie Patriotów w Polsce

09.08.2023 11:48
Rząd w Berlinie zaoferował Polsce przedłużenie stacjonowania wyrzutni Patriot w Polsce. Potwierdził to dziś szef niemieckiego MON Boris Pistorius.