X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Nowa animacja "Niezwyciężeni". IPN: to historia o ofiarności

28.06.2019 11:22
Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował w południe nową animację "Niezwyciężeni. Czas próby". Jej tematem jest budowa II Rzeczypospolitej w latach 1918-1938. 
Jarosław Szarek
Jarosław SzarekPAP/Wojciech Olkuśnik

 Jej tematem jest budowa II Rzeczypospolitej w latach 1918-1938. "To opowieść o niezłomnej walce, poświęceniu i marzeniach Polaków" - zachęca do obejrzenia animacji IPN. Twórcy, nad filmem przez sześć miesięcy pracował 50-osobowy zespół grafików, w kilkuminutowej opowieści przedstawili pokolenie Polaków, które walczyło o odzyskanie niepodległości, a w czasie pokoju budowali wolną ojczyznę. 

28 czerwca po południu dostępna będzie też wersja anglozjęzyczna.

"Dla Polski nadszedł czas próby. Na wschodzie po ciężkich walkach odzyskujemy Lwów, na zachodzie w Poznaniu przyjazd Paderewskiego roznieca iskrę wolności, w powstaniu wielkopolskim pokonujemy niemieckich zaborców" - to pierwsze słowa, które otwierają kilkuminutową animację IPN.


- Dzieje naszych przodków w walce o granice i budowanie niepodległej Rzeczypospolitej po porozbiorowej niewoli są wyjątkowymi elementami polskiej historii XX wieku. Pamiętajmy, że pierwsze lata po 1918 roku, czyli po odzyskaniu niepodległości i zaciętej obronie Lwowa, a później poprzez wojnę z bolszewicką Rosją i poprzez tworzenie pierwszych instytucji wolnej Polski były kluczowe dla młodego państwa polskiego - stwierdził prezes IPN Jarosław Szarek.

IPN jako pomysłodawca projektu

Prezes IPN podkreślił też, że jedną z najbardziej wymownych scen w przygotowanym przez IPN filmie jest moment, gdy jeden z jego bohaterów odwiesza mundur po walkach w obronie Polski i zasiada przy stole kreślarskim, by już budować fundamenty polskiego państwa.

- Mam nadzieję, że film, który przygotowany jest w atrakcyjny i nowoczesny sposób, obejrzą młodzi Polacy - kontynuował Szarek. Zwrócił przy tym uwagę, że premiera animacji IPN przypada w 100-lecie podpisania traktatu wersalskiego - najważniejszego z traktatów kończących I wojnę światową między zwycięskimi państwami ententy a Niemcami. Jednym z jego postanowień było przyznanie Polsce większości ziem zaboru pruskiego oraz przeprowadzenie plebiscytów na Warmii, Mazurach i Górnym Śląsku.Animacja "Niezwyciężeni. Czas próby", której pomysłodawcą jest IPN, zaś twórcą studio Tengent, to prequel filmu opublikowanego przez Instytut w 2017 roku.

"To opowieść o niezłomnej walce"

W swojej formie artystycznej projekt nawiązuje do animacji sprzed dwóch lat, która odniosła sukces w mediach społecznościowych - obecnie ma prawie 4 mln wyświetleń na kanale IPN na YouTubie. Produkcja ta przedstawiała heroiczną walkę Polaków o odzyskanie wolności w latach 1939-1989. "Czas próby" zaś przedstawia lata wcześniejsze.

"To opowieść o niezłomnej walce, poświęceniu, nadziei i marzeniach. Film stara się przekazać, że Polska przed wybuchem II wojny światowej była prężnie rozwijającym się państwem gotowym stawić czoła największym wyzwaniom historii" - podał IPN.

Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz podkreślił, że druga część "Niezwyciężonych" wpisuje się w projekt Instytutu przedstawiania najważniejszych epizodów historii Polski, który ma być atrakcyjny nie tylko dla młodego pokolenia, ale i odbiorcy zagranicznego".

- Wydarzenia pokazane w naszej animacji rozgrywają się w okresie 1918-1939, a więc poprzedzają te ukazane w filmie z 2017 roku. Są jednak elementy łączące te dwie części zarówno merytorycznie, jak i artystycznie, ale niech to będzie niespodzianką dla naszych widzów - tłumaczył Hlebowicz.

IAR/PAP/dad

Uroczystość ogłoszenia nowych nazwisk ofiar zbrodni komunizmu i UPA

17.06.2019 13:20
Szef Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, prezes IPN Jarosław Szarek i rodziny wzięli udział w uroczystości ogłoszenia kolejnych imion i nazwisk ofiar zbrodni komunizmu i UPA odnalezionych i zidentyfikowanych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. List z tej okazji napisał prezydent Andrzej Duda.