Polskie Radio
Section05
UPA

W 80. rocznicę zbrodni w Hucie Pieniackiej uczczono pomordowanych Polaków

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza rodziny ofiar, przedstawiciele rządu, wojska, duchowieństwa, harcerze i poczty sztandarowe oddali hołd Polakom pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w Hucie Pieniackiej. Mija 80. rocznica tej zbrodni. 28 lutego 1944 roku oddział UPA oraz ukraińscy ochotnicy z dywizji SS wymordowali w tej nieistniejącej dziś wsi - według danych IPN - ponad tysiąc osób. Byli to mieszkańcy Huty Pieniackiej i pobliskich miejscowości.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Huta Pieniacka UPA Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Pamięć o rzezi wołyńskiej i niepamięć o tzw. zbrodni pomorskiej

Rzeź wołyńska i tzw. zbrodnia pomorska - dwa wydarzenia, które określamy mianem ludobójstwa, którego ofiarą padli Polacy. Jak dziś kultywujemy pamięć o tych wydarzeniach? - Nie wolno zapomnieć, nie wolno zamilczeć tego rodzaju zbrodni. Trzeba głośno o tym mówić, jednoznacznie potępiać, wskazując na konsekwencje - zaznaczył w radiowej Jedynce historyk prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Rzeź Wołyńska ludobójstwo UPA

PR24 Szczątki Polaków odnalezione na Ukrainie. Prof. Motyka: chodzi o prawdę i oddanie sprawiedliwości ofiarom

- Inwazja Rosji na Ukrainę uświadomiła wielu osobom Polsce, ale i na Ukrainie, że nasze współczesne spory o ocenę historii są nam kompletnie niepotrzebne, że korzysta na nich Rosja - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Motyka (Kolegium IPN, Instytut Studiów Politycznych PAN), odnosząc się do kwestii uregulowania pamięci ofiar Zbrodni Wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Instytut Pamięci Narodowej IPN Magdalena Złotnicka UPA Ukraina Wołyń

PR24 80. rocznica zbrodni wołyńskiej. Dr Leśkiewicz: to dobry moment, by otwarcie o tym mówić i przejść do konkretów

- Relacje historyczne polsko-ukraińskie są bardzo trudne. Ludobójstwo na Wołyniu ciąży na nich od 80 lat, także współcześnie. To jest dobry moment, by otwarcie mówić o tym, co wydarzyło się na Wołyniu i by skończyć z deklaracjami przyszłych działań związanych z ekshumacjami polskich ofiar i przejść do konkretów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik IPN.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń zbrodnie wojenne zabójstwo II wojna światowa UPA ludobójstwo Ukraina HISTORIA Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz

Premier Morawiecki: Polska i Ukraina chcą współpracy ws. ekshumacji i godnych pochówków ofiar UPA

Prezydent Ukrainy spotkał się w środę z szefem polskiego rządu. Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim powiedział, że Polska i Ukraina chcą współpracy w sprawie ekshumacji i godnych pochówków Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Wołodymyr Zełenski POLSKA Ukraina Wołyń Rzeź Wołyńska UPA historia Polski II wojna światowa relacje polsko-ukraińskie

Mariusz Błaszczak z wizytą w Kijowie. MON: minister nie klękał przed flagą UPA

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak nie składał kwiatów ani nie klękał przed flagą UPA; złożył wiązankę pod ścianą poległych w Kijowie, w miejscu, w którym hołd składają wszystkie zagraniczne delegacje - przekazało MON. Jak zaznaczono, flaga UPA znajdowała się w sąsiedniej części muru.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Błaszczak MON Ukraina UPA Kijów służby i bezpieczeństwo POLSKA

Rada Najwyższa Ukrainy upamiętniła Stepana Banderę. Jest komentarz rzecznika polskiego MSZ

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina pytany był o upamiętnienie Stepana Bandery na profilach Rady Najwyższej Ukrainy. W jego opinii "nasz stosunek do zbrodni popełnionych przez UPA pozostaje niezmienny, liczymy, że zbliżenie narodów polskiego i ukraińskiego doprowadzi do lepszego zrozumienia wspólnej historii".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ukraina Łukasz Jasina historia Polski UPA Wołyń Rzeź Wołyńska stosunki polsko-ukraińskie

PR24 Poszukiwania ofiar UPA na Podolu. Rzecznik MSZ: to wiadomość, na którą wszyscy czekaliśmy

- To jest początek, a raczej, jak powiedział Winston Churchill, koniec złego początku w relacjach polsko-ukraińskich. Mam nadzieję, że nad tym będziemy pracować mocniej - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina, komentując doniesienia o zgodzie ukraińskich władz na prace poszukiwawcze mogił polskich ofiar UPA na Podolu. - Sprawa, która stanowi potworne brzemię w naszych relacjach i które nie powinny być czymś takim obciążone [...] może zniknąć - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Piotr Wąż Łukasz Jasina Rzeź Wołyńska historia Polski II wojna światowa UPA polityka

Pogrzeb żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Zostali zamordowani przez UPA w 1946 r.

W piątek w Jaworniku Ruskim odbędzie się pogrzeb żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów (godz. 11.00). Do zbrodni doszło w lipcu 1946 r., a ofiarami byli siłą wcieleni do ludowego wojska młodzi polscy żołnierze, którzy po stoczonej walce z oddziałami UPA dostali się do niewoli.
Zobacz więcej na temat:  UPA historia Polski PRL zabójstwo Ludowe Wojsko Polskie (LWP) pogrzeby POLSKA społeczeństwo

Żurawski vel Grajewski: musimy wykazać się dojrzałością i zrozumieć, że dziś Ukraińcy zajęci są wojną, a nie historią

- Dziś już tylko zupełnie marginalne środowiska odwołują się do argumentu, do historii sprzed 80 lat, nawołując, by wyciągać z niej bieżące wnioski polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog, historyk, doradca prezydenta RP.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzeź Wołyńska relacje polsko-ukraińskie wojna na Ukrainie wojna 2022 UPA