X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Raport z Auschwitz". W PE premiera filmu o polskich bohaterach

20.11.2019 14:53
Raporty i meldunki Polskiego Państwa Podziemnego oraz rządu Rzeczpospolitej na Uchodźstwie na temat Zagłady - o tym opowiada film "Raport z Auschwitz". W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się światowa premiera dokumentu autorstwa Krzysztofa Brożka.
Audio
  • Krzysztof Brożek: nie ma świadomości ani w Polsce, ani poza Polską, że te informacje płynęły regularnie (IAR)
  • Adam Kalita: chcemy zainteresować nie tylko historyków (IAR)
  • Europoseł Ryszard Legutko o roli filmu "Raport z Auschwitz"
KL Auschwitz
KL AuschwitzPAP/Newscom/DEBBIE HILL

To opowieść o Polakach, którzy alarmowali świat o tym, co dzieje się w niemieckich obozach i o milczeniu aliantów.

Krzysztof Brożek powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że w filmie są pokazane nieznane dotąd dokumenty z archiwów brytyjskich. Świadczą one o tym, że Polacy regularnie od 1941 roku do końca wojny informowali wszystkich aliantów o niemieckich obozach zagłady.

- Jest kilka znanych nazwisk polskich kurierów, którzy te informacje przekazywali na Zachód - powiedział reżyser i wymienił m.in. Witolda Pileckiego czy Jana Karskiego. Dodał, że "nie ma świadomości ani w Polsce, ani poza Polską, że te informacje płynęły regularnie".

Jak powiedział Krzysztof Brożek, raporty z Polski płynęły regularnie. - W raportach tygodniowych i miesięcznych wręcz. Ich szczególne nasilenie było przez cały rok 1943 i 1944, kiedy ta fala ludobójstwa była największa - podkreślił. - Nawet historycy nie wiedzą jak pełna informacja docierała wraz z apelami o to, żeby próbować coś z tym zrobić - mówił reżyser Polskiemu Radiu.

Marginalizowane zasługi Polaków

Producent filmu Adam Kalita powiedział, że chce dotrzeć z tym obrazem do jak największej liczby osób. - Chcemy zainteresować nie tylko historyków, ale także szerszą opinię publiczną - zaznaczył. W opinii Adama Kalita w filmie mowa jest o istotnych wydarzeniach. - Ważnych dlatego, że często pomija się wkład Polskiego Państwa Podziemnego w informowanie o ludobójstwie niemieckim - wskazał.

Inicjatorem zorganizowania światowej premiery filmu "Raport z Auschwitz" w Parlamencie Europejskim był deputowany Ryszard Legutko. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia powiedział, że ten film ma znaczenie edukacyjne, zwłaszcza w Europarlamencie.

- To są politycy, którzy zajmują się wyłącznie albo sprawami bieżącymi, albo mają napakowaną ideologią głową, a więc niewiele wiedzą na temat przeszłości. Stąd pomysł, aby pokazać coś, co tak powszechnie nie jest znane: obojętność możnych tego świata na ludobójstwo, jakie miało miejsce na ziemiach polskich i w środkowej Europie - powiedział europoseł PiS.

Film "Raport z Auschwitz" w angielskiej wersji, którego pokaz odbył się dziś w Parlamencie Europejskim, za kilka dni zostanie zaprezentowany w Londynie.

IAR/PAP/dad

IPN rozpoczął poszukiwania mogiły polskich żołnierzy we Lwowie

20.11.2019 09:55
Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji polskiego Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z ukraińskim Towarzystwem Poszukiwań Ofiar Wojny "Pamięć" rozpoczął prace poszukiwawcze na terenie dawnego cmentarza w Zboiskach we Lwowie. Eksperci z Polski i Ukrainy chcą odnaleźć szczątki polskich żołnierzy września 1939 roku. Zaplanowano również zbadanie dawnego cmentarza w Hołosku.

Prof. Biskupski: w latach 1939-45 Hollywood stworzył fałszywy wizerunek Polski

20.11.2019 10:42
Podczas II wojny światowej Hollywood stworzył wizerunek Polski i Polaków sprzeczny z rzeczywistością - stwierdził we wtorek podczas konferencji w Krajowym Klubie Prasy w Waszyngtonie profesor University of Connecticut Mieczysław Biskupski.

Niemcy: kontrowersyjna aukcja "pamiątek" po Hitlerze

20.11.2019 11:40
W środę na aukcji zorganizowanej przez monachijskie przedsiębiorstwo Hermann Historica pod młotek trafią 842 przedmioty z okresu narodowego socjalizmu. Wśród "pamiątek" jest m.in. cylinder Adolfa Hitlera oraz sukienka Evy Braun.