X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Wiedomosti" krytykują działania wokół tablic o zbrodni katyńskiej w Twerze

02.12.2019 12:43
Rosyjski dziennik "Wiedomosti" ocenia w poniedziałek, że działania wokół tablic w Twerze upamiętniających rozstrzelanych tam obywateli polskich - ofiary zbrodni katyńskiej - wpisują się w próby negowania w Rosji represji stalinowskich.
Tablice w Twerze
Tablice w TwerzeZdj. Masza Makrowa/Twitter

Dziennik wskazuje, że dochodzi do "regularnych prób" ze strony władz "i niektórych aktywistów", by "podać w wątpliwość fakty egzekucji", prowadzonych w latach 30. XX wieku. Trwają też próby wycofania się z upamiętniania miejsc pochówku ofiar tych represji. Tego rodzaju działania "o wiele lepiej niż uroczyste przemówienia ilustrują realną politykę historyczną „w terenie”: dążenie części elity rosyjskiej i społeczeństwa do wymazania tragicznych kart przeszłości z pamięci narodowej" - konstatują "Wiedomosti".

Zwracając uwagę na działania prokuratury Tweru, która zażądała zdemontowania tablicy, mówiącej o egzekucjach polskich jeńców w byłej siedzibie NKWD w tym mieście, gazeta ocenia, że jest to "znamienna próba zakwestionowania faktu historycznego", podjęta przez miejscowe organy ochrony prawa. Zaznacza, że miejsce egzekucji obywateli polskich wskazał były szef NKWD w Twerze (wówczas noszącym nazwę Kalinin) Dmitrij Tokariew. Mówił on w zeznaniu złożonym w ramach rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej w 1991 roku, że egzekucje odbywały się w więzieniu wewnętrznym NKWD w Kalininie.

To nie pierwszy przypadek

Zdaniem "Wiedomosti" działania prokuratury Tweru to "nie jedyna tego rodzaju historia". Gazeta przypomina, że muzeum w byłym łagrze w kraju permskim zostało zreorganizowane i z muzeum więźniów politycznych przekształcone w muzeum funkcjonariuszy łagru. W Karelii na północy Rosji trwają próby zmiany statusu uroczyska Sandarmoch, miejsca pochówków ofiar represji stalinowskich. W obwodzie swierdłowskim władze i przedsiębiorcy chcą zbudować kompleks sportowy obok byłego poligonu NKWD, uważanego za miejsce masowych pochówków ofiar terroru.

"Wzmianki o terrorze, o jego ofiarach przeszkadzają niektórym urzędnikom i biznesmenom być dumnym z przeszłości i czynić rzeczy pożyteczne (ich zdaniem) dla społeczeństwa" - dodają "Wiedomosti".

Prokuratura: tablice wiszą niezgodnie z prawem

Prokuratura Tweru uważa, że dwie tablice, znajdujące się na budynku niegdyś zajmowanym przez NKWD, a obecnie przez uczelnię medyczną, zostały tam umieszczone niezgodnie z prawem. Prokuratura powołała się na rzekome błędy w decyzji władz miejskich o umieszczeniu tablic. Oceniła również, że nie znaleziono dowodów, iż w gmachu tym rozstrzeliwani byli obywatele polscy, potem potajemnie pochowani w pobliskiej miejscowości Miednoje.

Tablica upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej jest dwujęzyczna, polsko-rosyjska. Polski napis brzmi: "Pamięci jeńców obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, światu ku przestrodze - Rodzina Katyńska". Napisy polski i rosyjski umieszczone są pod rysunkiem krzyża, u którego podstawy znajduje się wizerunek wyciągniętych dłoni spętanych drutem kolczastym. Obok "polskiej" tablicy na byłym gmachu NKWD znajduje się druga tablica, na której po rosyjsku napis głosi: "Pamięci zamęczonych. Tu w latach 1930-50 znajdował się zarząd NKWD-MGB obwodu kalinińskiego i wewnętrzne więzienie".


PAP/dad

Prezes PKN Orlen: fuzja Orlenu z Lotosem na ostatniej prostej

02.12.2019 09:52
Fuzja Orlenu z Lotosem wymaga czasu, ale idziemy do przodu. Można powiedzieć, że jesteśmy na ostatniej prostej - mówi "Rzeczpospolitej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Na początku 2020 r. powinna zostać odblokowana procedura "stop the clock", którą wdrożono z powodu dodatkowych pytań KE - dodał.

Rosja nadal lobbuje przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej?

02.12.2019 11:01
Główny wykonawca instaluje się na placu budowy, nie mamy żadnych opóźnień - mówi w poniedziałkowym "Naszym Dzienniku" minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk o pracach związanych z przekopem Mierzei Wiślanej. Nie wyklucza, że Rosja nadal lobbuje przeciwko tej inwestycji.

Rosja rozmieszcza wzdłuż granic nowe stacje radiolokacyjne

02.12.2019 12:31
Rosja rozmieszcza wzdłuż swoich granic nowe stacje radiolokacyjne - podaje agencja informacyjna RBK. Według Ministerstwa Obrony, to początek budowy kolejnego systemu monitorującego start rakiet i dronów. Resort podkreśla, że będzie on działał niezależnie od istniejącego już systemu wczesnego ostrzegania przed atakami rakietowymi.