X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prof. Jan Żaryn: stan wojenny był zdradą polskich interesów wolnościowych

13.12.2019 13:19
- Stan wojenny był kolejnym dowodem na to, że ekipy komunistyczne, jeżeli chciały trwać w swym składzie personalnym, były zobowiązane do wypełnienia dyrektyw moskiewskich - powiedział na antenie Jedynki prof. Jan Żaryn.
Audio
  • Prof. Jan Żaryn o rocznicy stanu wojennego (W samo południe/Jedynka)
Jan Żaryn
Jan ŻarynWojciech Kusiński/Polskie Radio

38 lat temu rządzący komuniści wprowadzili w Polsce stan wojenny. Jego celem była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Zagrażały one trwałości systemu komunistycznego oraz utrzymaniu przywództwa przez rządzącą PZPR.

Jan Żaryn powiedział, że stan wojenny "był wprowadzony za sprawą dyrektywy Moskwy". Zaznaczył, że zadania podjęła się ekipa Wojciecha Jaruzelskiego i ona je wykonała.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
13-grudnia-Stan-Wojenny-Swiatlo-wolnosci-KPRP-1200.jpg
"Światło Wolności" w hołdzie ofiarom stanu wojennego. Do akcji włączy się prezydent

Marazm po 13 grudnia

Gość Jedynki mówił również o olbrzymich kosztach społecznych, które były konsekwencją wydarzeń z 13 grudnia. Jak wskazał, wielu Polaków zdecydowało się na emigrację, zarówno za granicę, jak i tzw. emigrację wewnętrzną. - Stan marazmu dotknął znaczną część społeczeństwa polskiego, nie widzącego wówczas szans wyjścia z matni - podkreślił.

- To stan bardzo oddziałujący na biologię narodu. Nie tylko na stan umysłu, ale także na potencjalną możliwość zaangażowania się na rzecz jakiegokolwiek dobra wspólnego. To wszystko zostało totalnie zabite. To niewątpliwie szalenie ważna odpowiedzialność ekipy stanu wojennego - mówił prof. Jan Żaryn.

Zobacz serwis specjalny poświęcony stanowi wojennemu w Polsce:

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

Jan Żaryn o roli kościoła

- Kościół, ze swoją strukturą (...) stał się miejscem alternatywnego życia społeczeństwa polskiego - powiedział historyk. Jego zdaniem "otwartość świątyń katolickich" była odpowiedzią na postępujący marazm Polaków po wprowadzeniu stanu wojennego.

- Tam Polacy odnajdowali się zarówno jako dawcy, jak i biorcy tego alternatywnego państwa - dodał i wskazał na "olbrzymią samoorganizację ludzi pracy, rolników czy nauczycieli" w duszpasterstwach w całej Polsce Ludowej. - Dzięki temu w 1989 bardzo wiele środowisk potrafiło się automatycznie włączyć w struktury wyborcze, stowarzyszeniowe i polityczne - ocenił.

Więcej w nagraniu rozmowy. Zapraszamy do wysłuchania.


Krzysztof Wyszkowski: stan wojenny był zbrodnią na narodzie polskim

13.12.2019 12:04
- Władze komunistyczne, służąc Związkowi Sowieckiemu, odpowiedziały wyprowadzeniem czołgów, strzelaniem z karabinów, mordowaniem ludzi. Stan wojenny był zbrodnią na narodzie polskim - powiedział w PR24 Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycyjny w czasach PRL.