Polskie Radio
Section05
Jerzy Jachowicz

Afera sopocka. Wyrok zamachem na niezależną prasę?

Sąd Apelacyjny w Gdańsku nakazał dziennikarzom - Pawłowi Lisickiemu i Piotrowi Kubiakowi - przeprosić prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego za teksty o tzw. aferze sopockiej, które ukazały się w "Rzeczpospolitej". Zdaniem części dziennikarzy, wyrok uderza w wolność słowa w Polsce. O sprawie mówił w audycji Kulisy Spraw Maciej Lisowski z Fundacji Lex Nostra.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sopot Paweł Lisicki Jacek Karnowski Rzeczpospolita Jerzy Jachowicz Kulisy Spraw

"Wyrodni Polacy próbują tragedią dzielić Polaków"

– Ta sprawa nie dzieli Polaków. To wyrodni Polacy próbują tragedią dzielić Polaków – mówił w audycji Jeden na Jednego Andrzej Rozpłochowski. Działacz opozycji w okresie PRL, jeden ze współtwórców śląskiej „Solidarności”, w ten sposób odniósł się do kwestii budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa w Smoleńsku Andrzej Rozpłochowski Lech Kaczyński Ryszard Kaczorowski pomniki Jerzy Jachowicz

Małgorzata Wypych: najważniejsze, że siadamy do stołu

- Najważniejsze, że w ogóle usiedliśmy do wspólnego stołu - powiedziała posłanka PiS, Małgorzata Wypych komentując pierwsze spotkanie polsko-izraelskiej grupy roboczej. Małgorzata Wypych goszcząc w radiowej Jedynce skomentowała również wybór prof. Zdzisława Krasnodębskiego na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. - To gwarantuje, że stanowisko polskiego rządu będzie słyszalne również sali plenarnej Parlamentu Europejskiego - powiedziała posłanka PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pomoc stosunki polsko-żydowskie Izrael Parlament Europejski Jerzy Jachowicz Holokaust IPN

"Ładunek wybuchowy w TU-154M musiał być włożony w Samarze"

- Nie ma podejrzeń, by materiał wybuchowy był wkładany wtedy na lotnisku w Warszawie(...). Aby włożyć materiał wybuchowy, trzeba by rozebrać całe skrzydło(...). To jest niemożliwe - powiedział w radiowej Jedynce Antoni Macierewicz, szef podkomisji smoleńskiej, komentując opublikowane przez Gazetę Polską informacje o nagraniu wideo, na którym widać kilku mężczyzn dokonujących nieustalonych czynności przy lewym skrzydle Tu-154 w noc poprzedzającą katastrofę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pomoc Antoni Macierewicz katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk samolot Jerzy Jachowicz

„Na polską bramkę sunie atak za atakiem”

– Reakcje Izraela na wypowiedzi polskich polityków mogą stanowić formę nacisku w sprawie nowelizacji ustawy o IPN – ocenił prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. W audycji „Jeden na Jednego” skomentował w ten sposób reakcję izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu na słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który użył sformułowania „żydowscy zbrodniarze”.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Kik Jerzy Jachowicz IPN historia Polski Holokaust Izrael Angela Merkel Mateusz Morawiecki II wojna światowa Niemcy

Bezpieczeństwo wewnętrzne Polski. Działania antyterrorystyczne

- Terroryzm jest plagą współczesnego świata. Nie ma takiego punktu na mapie świata, który byłby wolny od zagrożenia terroryzmem – może z wyjątkiem Korei Płn. gdzie jest terroryzm państwowy – powiedział w Debacie Polskiego Radia 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Łukasz Kister. O bezpieczeństwie wewnętrznym Polski, w tym m.in. przygotowaniu Polski do działań antyterrorystycznych, mówili także poseł Kukiz’15 Piotr Apel i były funkcjonariusz służb specjalnych płk Piotr Wroński.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Piotr Apel Kukiz'15 Jerzy Jachowicz terroryzm Łukasz Kister

System Patriot dla Polski. "Nie kupujemy kota w worku"

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ocenił, że polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie ceny zakupu systemów antyrakietowych Patriot są na dobrej drodze. Szef resortu obrony spotkał się w Białym Domu z doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA, Herbertem Raymondem McMasterem. O bezpieczeństwie zewnętrznym Polski dyskutowali w Debacie Polskiego Radia 24 Marek Opioła (poseł PIS, szef sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych), Łukasz Kister (ekspert ds. bezpieczeństwa, UJ) i publicysta Sebastian Rybarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patriot USA wojsko Łukasz Kister Marek Opioła Jerzy Jachowicz Sebastian Rybarczyk Ministerstwo Obrony Narodowej

Księga na stulecie SN. "Nikogo się nie piętnuje"

W związku z obchodami stulecia Sądu Najwyższego, ukazała się księga pamiątkowa „Prezesi, sędziowie i prokuratorzy Sądu Najwyższego” autorstwa Arkadiusza Berezy, prawnika. Jak komentował w Kulisach Spraw Maciej Marosz, dziennikarz „Gazety Polskiej” i autor książki „Resortowe togi”, w opracowaniu zabrakło m.in. wyraźnego rozróżnienia okresów działalności SN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Jerzy Jachowicz reforma sądownictwa sąd

"Jarosław Kaczyński powinien otrzymać misję tworzenia rządu"

- Nie kwestionuję prawa obecnej większości do zmiany w wymiarze sprawiedliwości, ale ta zmiana musi być dokonywana w granicach i na podstawie obowiązującego prawa – powiedział w audycji Jeden na jednego Leszek Miller - były premier, były wieloletni przewodniczący SLD. Odniósł się także do zapowiadanej rekonstrukcji rządu i działań opozycji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz Leszek Miller Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy rekonstrukcja rządu Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość reforma sądownictwa