Polskie Radio
Section05
Jerzy Jachowicz

Prezydent ułaskawił Jerzego Jachowicza. "Kieruję się zasadami sprawiedliwości oraz racjonalności"

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich podało, że "prezydent ułaskawił dziennikarza Polskiego Radia i portalu wpolityce.pl Jerzego Jachowicza". Informację o ułaskawieniu - bez podania nazwiska - opublikowano we wtorek na stronie internetowej prezydenta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jachowicz dziennikarstwo Andrzej Duda POLSKA Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich

Karpiński z aresztu do PE. Prof. Drzonek: klasyczna sytuacja "wolno, ale nie wypada"

- W sensie prawnym, formalnym jest to dopuszczalne, ale w sensie dobrego obyczaju czy etyki to sytuacja kuriozalna - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maciej Drzonek, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego, komentując wyjście z aresztu Włodzimierza Karpińskiego i objęcie przez niego mandatu posła do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jerzy Jachowicz Maciej Drzonek

PR24 Iustitia chce reformy sądownictwa. Prof. Jabłoński: to opcja "maksimum", nikt nie traktuje jej poważnie

Stowarzyszenie sędziowskie "Iustitia" chce, by uchwałą sejmową zlikwidować Krajową Radę Sądownictwa powołaną zgodnie z nowymi zasadami oraz cofnąć nominacje sędziów powołanych za jej kadencji. Mowa o nawet 3000 sędziów. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował prof. Arkadiusz Jabłoński, historyk z KUL.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Jabłoński Daniel Boćkowski Jerzy Jachowicz Polskie Radio 24 polityka sądownictwo reforma sądownictwa krs

"»Czystki dziennikarskie« pobrzmiewają bardzo groźnie". Prof. Jabłoński o zapowiedziach zmian w mediach publicznych

- Całe środowisko powinno być zainteresowana sprawą. Taka samoobrona środowiska przed zbyt daleko idącymi zakusami jest czymś normalnym w każdym cywilizowanym kraju - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Arkadiusz Jabłoński, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, komentując list otwarty dziennikarzy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka media media publiczne Arkadiusz Jabłoński Jerzy Jachowicz

Prof. Jabłoński: opozycja chce "rozliczać PiS", żeby przykryć brak realizacji obietnic wyborczych

- Taki mechanizm polowania na czarownice, takie seanse nienawiści wobec przeciwnika politycznego są tworzeniem [przez opozycję - red.] atmosfery igrzysk, która będzie przez pewien czas mogła zagłuszać wątpliwości, czy na pewno realizowane są te obietnice, które były wypisane na sztandarach - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z KUL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka wybory 2023 Jerzy Jachowicz Arkadiusz Jabłoński POLSKA

"Taśmy Banasia". Andrzej Dera: są szokujące, prezes NIK sprzeniewierzył się zasadzie apolityczności tego urzędu

- Rozmowa Mariana Banasia z Markiem Chmajem jest dla mnie szokująca. Wynika z niej, że prezes Najwyższej Izby Kontroli sprzeniewierzył się zasadzie apolityczności tego urzędu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, komentując ujawnienie "taśm Banasia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Andrzej Dera Marian Banaś Donald Tusk Konfederacja Platforma Obywatelska opozycja wybory w Polsce wybory 2023 wybory parlamentarne Najwyższa Izba Kontroli NIK taśmy banasia

PR24 "PO nie potrafi zadbać o Gdańsk, tak samo byłoby z Polską". Andrzej Jaworski o władzach miasta

- Gdańsk, miasto, o które szczególnie powinni dbać PO i Donald Tusk, o którym mówią, że to ich matecznik, ma problem z władzami, które nie potrafią się o jego mieszkańców zatroszczyć - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Jaworski, pełnomocnik PiS w Gdyni, kandydat PiS w wyborach parlamentarnych.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA wybory 2023 Jerzy Jachowicz samorząd Gdańsk Andrzej Jaworski

"Niemcy starają się realizować postawione sobie cele". Prof. Ryba o pracach nad paktem migracyjnym

- Zbieg wzmożenia prac nad paktem migracyjnym z polską kampanią wyborczą będzie korzystny dla prawicy, dla PiS, dlatego jego przeciwnicy starali się osłabić wydźwięk tych działań - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia historyk prof. Mieczysław Ryba, komentując debatę nad migracją w PE.
Zobacz więcej na temat:  prof. Mieczysław Ryba Jerzy Jachowicz kryzys migracyjny 2023

PR24 Niemcy idą w zaparte w kwestii pomocy migrantom. Poseł PiS: to wygląda jak akcja dywersyjna

- Jeżeli Niemcy decydują, że będą przywozić imigrantów, to niech ich zabiorą do Niemiec, a nie zostawiają Włochom. To wygląda jak zwykła akcja dywersyjna, a nie poważna polityka migracyjna - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Elżbieta Zielińska krytykując postawę Berlina w sporze z Rzymem wokół nielegalnych imigrantów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Elżbieta Zielińska imigranci w Europie imigracja kryzys migracyjny 2023 Jerzy Jachowicz polityka Niemcy

Alvin Gajadhur: w Warszawie trwają nieprzemyślane remonty, jest paraliż komunikacyjny

- Sytuacja w Warszawie znacznie pogorszyła się w ostatnich latach. Trwają nieprzemyślane remonty. Rozkopane są dwie główne ulice prowadzące przez Mokotów i częściowo Wilanów. Jest paraliż komunikacyjny. Warszawiacy nie wiedzą, jak jeździć - mówił w Programie 1 Polskiego Radia w audycji "W samo południe" Alvin Gajadhur, główny inspektor transportu drogowego i kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Senatu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Senat wybory w Polsce Jerzy Jachowicz Alvin Gajadhur

PR24 "Pieniędzmi warszawiaków finansuje paszkwil na żołnierzy". Krajewski krytykuje Trzaskowskiego za wsparcie Holland

- Rafał Trzaskowski jest politykiem, który wybiera paradygmat partii politycznej Platformy Obywatelskiej ponad interesem publicznym, ponad wspólnotą lokalną - mówił w Polskim radiu 24 poseł PiS Jarosław Krajewski krytykując decyzję warszawskiego ratusza o wsparciu finansowym "Zielonej granicy" Agnieszki Holland.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa regiony mazowieckie Agnieszka Holland Rafał Trzaskowski Jarosław Krajewski Jerzy Jachowicz

PR24 "Postawa von der Leyen dopinguje handlarzy ludźmi". Poseł PiS krytykuje reakcję KE na kryzys migracyjny

- Europa przedstawiana jest jako swego rodzaju ułuda, miejsce, gdzie nie trzeba pracować, gdzie otrzymuje się zasiłki i bez pracy żyje się na utrzymaniu innych. Rozczarowujące jest to, że dalej elity europejskiej brną w tym kierunku - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Paweł Rychlik, komentując reakcję organów UE na kryzys migracyjny na Lampedusie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lampedusa imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Włochy Paweł Rychlik Jerzy Jachowicz

"Nie chcemy obrazów z Lampedusy". Jan Józef Kasprzyk: Polacy w referendum rozstrzygną tę kwestię

Pytanie o przyjmowanie migrantów będzie jednym z pytań referendum zaplanowanego na 15 października. - Jeżeli chcemy, aby obrazy z Lampedusy miały miejsce także nad Wisłą, to w tym momencie zaufajmy tym, którzy narzucają taką wizję Europy - mówił w Polskim Radiu Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  polityka historyczna POLSKA polityka Jan Józef Kasprzyk kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie migracja Jerzy Jachowicz