Redakcja Polska

Szwajcaria: rosyjski dyplomata oskarża Polskę. Jest reakcja ambasadora RP

10.01.2020 14:23
Rosyjski ambasador w Bernie, Siergiej Garmonin, oskarżył Polskę o to, że zawierając pakt o nieagresji w 1934 roku z Niemcami dołączyła do niego tajny protokół, którym zobowiązała się do popierania hitleryzmu. Odpowiedział mu ambasador RP Jakub Kumoch.
Wspólna parada wojskowa Wermachtu i Armii Czerwonej w Brześciu 23 września 1939 roku
Wspólna parada wojskowa Wermachtu i Armii Czerwonej w Brześciu 23 września 1939 rokuBundesarchiv/Wikipedia

"Niech Pan go ujawni, będzie Pan odkrywcą" - odpisał rosyjskiemu dyplomacie na łamach dziennika "Tages Anzeiger" ambasador RP w Szwajcarii, Jakub Kumoch.

List Siergieja Garmonina był odpowiedzią na artykuł, który ukazał się w gazecie o polsko-rosyjskim sporze wywołanym wystąpieniami Władimira Putina. Rosyjski dyplomata protestował przeciwko potępianiu paktu Ribbentropp-Mołotow, jego zdaniem był on "koniecznością", a tajny protokół zawierał również podpisany w 1934 roku polsko-niemiecki układ o nieagresji.

Kumoch: zdumiewający brak szacunku dla czytelnika

"Zdumiewa mnie brak szacunku dla szwajcarskiego czytelnika. Rosyjski ambasador pisze, że Polska zawarła w 1934 roku pakt o nieagresji z Niemcami i że zawierał on tajny protokół o wspieraniu Hitlera. Panie Ambasadorze, proszę ujawnić ten nieznany dokument. Będzie Pan wielkim odkrywcą!" - napisał ambasador Kumoch.

Kumoch przypomniał, że to Związek Sowiecki, z którym Polska posiadała podpisany w 1932 roku pakt o nieagresji, zawarł tajny protokół z Hitlerem. "Tajny protokół do paktu Ribbentropp-Mołotow można szybko znaleźć w Google" - ironizuje polski dyplomata.

Sowiecka pomoc dla Wehrmachtu 

Przypomina jednak również, że jego efektem była "sowiecka pomoc dla Wehrmachtu w przełamaniu oporu polskiej armii, a potem dwuletni sojusz Hitlera i Stalina, wspólne narady NKWD i Gestapo, wydawanie Niemcom antyfaszystów, także Żydów i wspólne mordowanie polskich elit".

Polsko-rosyjski spór uległ eskalacji po wypowiedziach prezydenta Władimira Putina, który w grudniu oskarżył Polskę o współpracę z Hitlerem i bronił zasadności paktu Ribbentropp-Mołotow. Wywołało to reakcje licznych publicystów i polityków zachodnich, których większość występuje przeciwko "fałszowaniu historii" przez rosyjskiego przywódcę.

PAP/dad

Kreml drenuje fundusze Memoriału. Stowarzyszeniu brakuje pieniędzy

10.01.2020 11:51
Sąd w Moskwie nałożył w piątek 22. z rzędu grzywnę na Stowarzyszenie Memoriał, organizację pozarządową badającą zbrodnie stalinowskie i broniącą praw człowieka. Łączna kwota grzywien nałożonych na Memoriał wynosi już 4,5 mln rubli (ponad 73 tys. USD).

Wiceszef MSZ: uchwała Sejmu jednogłośnym sprzeciwem wobec fałszowania historii

10.01.2020 12:11
Nie sądzę, aby te wypowiedzi wymagały komentarza - stwierdził w piątek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk pytany o wypowiedź rzecznik rosyjskiego MSZ o przyjętej w czwartek przez Sejm uchwale. Uchwała ta - podkreślił - jest wyrazem jednogłośnego sprzeciwu wobec prób fałszowania historii. 

Ukraina otrzymała od USA dane dotyczące katastrofy boeinga w Iranie

10.01.2020 13:47
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i szef ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Wadim Prystajko otrzymali od strony amerykańskiej dane dotyczące katastrofy samolotu Międzynarodowych linii lotniczych Ukrainy niedaleko Teheranu w Iranie. W środowej katastrofie zginęło 176 osób, w tym kilkudziesięciu obywateli Kanady i 11 obywateli Ukrainy.