Polskie Radio
Section05
Teheran

"Wybory w Iranie to zwornik bezpieczeństwa"

Irańczycy wybierają prezydenta kraju. Zarówno kampania wyborcza, jak i samo głosowanie to starcie konserwatystów z reformatorami. Głosowanie zdefiniuje przyszłość kraju pod względem jego aktywności na arenie międzynarodowej. Jednak bez względu na wynik eksperci nie przewidują zmian w szeregach konserwatywnych elit rządzących. O wyborach w Iranie mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Andrzej Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Iran Teheran USA

Tłumy Irańczyków pożegnały Ali Akbara Rafsandżaniego

Setki tysięcy Irańczyków uczestniczyły w ostatniej drodze byłego prezydenta kraju - Ali Akbarowi Rafsandżaniemu. Przywódca zmarł w niedzielę na atak serca w wieku 82 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w stolicy państwa – Teheranie. O tym, kim był Rafsandżani i jaki wpływ wywarł na losy Iranu mówiliśmy w audycji „Gorąca Planeta”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ernest Zozuń Iran Cypr Paweł Dobrowolski Roman Herzog Teheran

Historia: ślady polskiej obecności w Iranie

Cmentarze, katolickie kaplice i wiele fotografii. Oto pamiątki, jakie pozostały po Polakach, którzy trafili do Iranu w 1942 roku, w wyniku wojennej zawieruchy na kontynencie europejskim. Jednak pierwsi nasi rodacy pojawili się w Iranie już w XVII wieku. O historii polskiego osadnictwa na irańskiej ziemi opowiadał w Polskim Radiu 24 Radosław Sadowski z ambasady w Teheranie.
Zobacz więcej na temat:  Iran emigracja Polacy za granicą historia Polski Teheran Isfahan Edyta Poźniak