Redakcja Polska

Zakres kontroli sanitarnej na granicach Polski zostanie rozszerzony

10.03.2020 17:00
- Kontrola obejmie granicę polsko-ukraińską, polsko-białoruską oraz polsko-litewską. Punkty sanitarne są także na południowej i zachodniej granicy - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Audio
  • Szef MSWiA: całość granic Polski będzie zabezpieczona (IAR)
Minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński
Minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Mariusz KamińskiPAP/Rafał Guz
- W 100 proc. wszyscy przekraczający granice będą poddani procedurom sanitarnym. Punkty kontroli sanitarnej zostaną otworzone na granicy polsko-litewskiej. Również dzisiaj punkty takie będą rozciągnięte na całość granicy polsko-niemieckiej, przy wszystkich przejściach kołowych, będą punkty sanitarne - zapowiedział.

Szef MSWiA dodał, że od poniedziałku funkcjonują w pięciu miejscach, przy przejazdach autostradowych punkty kontroli sanitarnej. - Wszystko przebiega bardzo sprawnie. Osoby, które są poddawane procedurom działają w pełnym porozumieniu z funkcjonariuszami - zaznaczył.


Jak powiedział podczas kontroli stwierdzono kilka przypadków niepokojących, gdzie podróżni mieli powyżej 38 stopni gorączki. - Te osoby zostały objęte opieką i przewiezione przygotowanymi ambulansami do szpitali - zaznaczył.

- Mamy również kontrolę sanitarną w odniesieniu do pasażerów promów, jak również pasażerów pociągów Intercity - dodał. - Wszystko jest uruchomione - zapewnił.

Mariusz Kamiński podkreślił, że jeśli chodzi o odwoływanie imprez masowych, wojewodowie w porozumieniu z organizatorami będą wydawali decyzje administracyjne dotyczące zakazu odbywania się takich imprez. - Aczkolwiek jeśli organizatorzy uznają, że impreza dalej będzie miała sens bez udziału publiczności, to wojewodowie w tym zakresie będą elastyczni - powiedział.


IAR/PAP/dad

Putin ponownie oskarża Polskę o paktowanie z Hitlerem

10.03.2020 10:55
Prezydent Rosji Władimir Putin określił jako "brednie" mówienie o równej odpowiedzialności Adolfa Hitlera i Józefa Stalina za rozpętanie II wojny światowej i ponownie zarzucił państwom europejskim, w tym Polsce, zawieranie umów z Hitlerem w latach 30.

Jacht "I Love Poland" wygrał regaty St. Maarten Heineken Regatta

10.03.2020 12:12
Jacht "I Love Poland" wygrał czterodniowe regaty odbywające się na karaibskiej wyspie St. Maarten. W zawodach St. Maarten Heineken Regatta wzięło udział 149 jachtów, na których ścigali się żeglarze z 35 krajów. Płynący pod polską banderą jacht "I Love Poland", dowodzony przez kapitana Grzegorza Baranowskiego, okazał się najlepszy w swojej klasie. To drugie z rzędu zwycięstwo polskiej załogi w tych regatach.