Polskie Radio
Section05
choroby zakaźne

Pogoda a zakażenie COVID-19. Eksperci wskazują na rolę temperatury i nasłonecznienia

Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego przeprowadzili szereg analiz i badań, które miały odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje związek między warunkami meteorologicznymi i dynamiką pandemii COVID-19 w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda COVID-19 IMGW koronawirus Koronawirus w Polsce choroby zakaźne

Pięć grup zawodowych będzie szczepionych priorytetowo. Michał Dworczyk ujawnił, o kogo chodzi

- W przypadku pięciu grup zawodowych minister zdrowia zgodził się na szczepienie ich w trybie priorytetowym, dotyczy to 1800 osób. To m.in. dyspozytorzy ratownictwa medycznego i grupy zawodowe związane z organizacją procesu szczepień - poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Michał Dworczyk szczepienia COVID-19 szczepienia - raport zdrowie choroby zakaźne Koronawirus w Polsce

Wirusolog o pandemii: powrót do normalności jest możliwy

- Mieliśmy przykłady tego typu pandemii w przeszłości. To się zawsze kończyło w podobny sposób - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Pyrć. - Patrząc na grypę hiszpankę sto lat temu, sytuacja była podobna. Dramatyczny rozwój trwał dwa lata, niestety nie było szczepionki, która mogłaby uratować miliony istnień - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Koronawirus w Polsce choroby zakaźne społeczeństwo

Kazimierz Kleina: szybkie przeprowadzenie akcji szczepień pozwoli nam wygrać z epidemią

- Wszystkim nam zależy, żeby szczepienia odbyły się jak najszybciej i dotyczyły jak największej liczby naszych obywateli. Bo tylko dzięki temu, oczywiście przestrzegając także innych zasad, można wychodzić z epidemii - powiedział w Polskim Radiu 24 senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Kleina. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA choroby zakaźne Koronawirus w Polsce Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach szczepienia

"Strach pomyśleć, co by było, gdybyśmy posłuchali opozycji". Mosiński o tworzeniu szpitali węzłowych

- Obecna sytuacja pokazuje, jak perspektywiczną decyzją było tworzenie przez rząd szpitali węzłowych jesienią ubiegłego roku. Za to byliśmy krytykowani przez opozycyjnych polityków. Strach pomyśleć, co by było, gdybyśmy posłuchali opozycji i wówczas tych szpitali nie tworzyli - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński, poseł PiS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Koronawirus w Polsce służba zdrowia choroby zakaźne opozycja Jan Mosiński