Polskie Radio
Section05
choroby zakaźne

"Świat nie docenił tego wirusa". Naukowcy zbadali afrykański szczep SARS-CoV-2

Wariant koronawirusa zidentyfikowany w październiku w RPA, a obecnie dominujący w tym najbardziej dotkniętym pandemią kraju Afryki, nie jest bardziej śmiertelny, ale jest 1,5 raza bardziej zaraźliwy, niż dominujący dotąd szczep - poinformowali eksperci z RPA. - Świat nie docenił tego wirusa: ten wirus może ewoluować i dostosowywać się - przyznał profesor Alex Sigal z Instytutu Badań nad Zdrowiem w Afryce.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus Afryka choroby zakaźne choroby płuc COVID-19

Mało skierowań do szpitali w związku z grypą. Prof. Brydak: to niepokojące, trudno będzie opracować szczepionkę

- Skierowań z powodu grypy do szpitali jest wyjątkowo mało w tym sezonie - 1 301. Taka sytuacja jest bardzo niepokojąca, bo grozi tym, że nie będziemy mieli potwierdzonych wirusów grypy, co będzie skutkowało brakiem informacji niezbędnych do opracowania szczepionki na sezon 2021/2022  - powiedziała kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny prof. Lidia Brydak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA grypa choroby zakaźne służba zdrowia

Dworczyk: w 616 punktach na terenie całego kraju wykonaliśmy już ponad 153 tys. szczepień

- W 616 punktach na terenie całego kraju wykonaliśmy już ponad 153 tys. szczepień; 15 stycznia uruchomimy serwis specjalny z bieżącymi raportami i interaktywną mapą, już teraz zachęcam do obserwowania profilu - poinformował w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczepienia szczepionka choroby zakaźne Koronawirus w Polsce Michał Dworczyk epidemia

Od czwartku szczepienia medyków na Stadionie Narodowym. Około 300 osób dziennie

- W czwartek, piątek i sobotę CSK MSWiA przeprowadzi akcję szczepień medyków w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym - poinformowała we wtorek Iwona Sołtys, kierownik działu obsługi pacjenta z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Łącznie zaszczepionych zostanie około 900 osób.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczepienia Stadion Narodowy choroby zakaźne Koronawirus w Polsce COVID-19 Warszawa

Czy uda się wygrać z wirusem? Pięć scenariuszy rozwoju pandemii według zespołu ds. COVID-19

Czy w 2021 r. osiągniemy dzięki szczepieniom odporność zbiorową? A może się to nie powiedzie? Na różne hipotetyczne scenariusze rozwoju pandemii COVID-19 w 2021 roku i w latach najbliższych powinniśmy się przygotować - przekonuje Zespół ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA epidemia COVID-19 choroby zakaźne Koronawirus w Polsce szczepienia społeczeństwo

Janda: jeżeli któryś z medyków uważa, że zabraliśmy mu jego szczepionkę - to bardzo przepraszam

- Ja konkretnie podawałam prof. Gaciongowi listę kolegów, którzy zgodzili się być ambasadorami szczepień. Jeżeli któryś z medyków czy lekarzy uważa, że zabraliśmy mu jego szczepionkę - to bardzo przepraszam - powiedziała w poniedziałek aktorka i reżyser Krystyna Janda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczepienia szczepionka Warszawa epidemia choroby zakaźne Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia