Polskie Radio
Section05
choroby zakaźne

Bangladesz: denga zaatakowała wyjątkowo wcześnie. WHO wini klimat i wskazuje na "zagrożenie pandemiczne"

Bangladesz doświadcza "najpoważniejszego wybuchu dengi w historii" - oświadczył dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Niepokojący wzrost liczby przypadków tej choroby odnotowano także w innych krajach świata, co eksperci wiążą ze zmianami klimatycznymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Wschodnia Bangladesz choroba choroby zakaźne infografika

Pulmonolog: legionella nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób

- Bakteria legionella nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób. Proponuję zachować rozsądek, nie ulegać nadmiernym emocjom, bo infekcje nią wywołane towarzyszą nam od dawna - powiedział kierownik Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie prof. Janusz Milanowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzeszów choroby zakaźne podkarpackie regiony

PR24 Dr Posobkiewicz: siła koronawirusa znacznie osłabła, ale zimą trzeba się strzec wirusów

- Siła rażenia tego koronawirusa znacznie osłabła dlatego, że niemal wszyscy jesteśmy już albo zaszczepieni, albo po przynajmniej jednym kontakcie z wirusem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Posobkiewicz, b. główny inspektor sanitarny. Wyjaśnił też, że obecnie w otoczeniu krąży wiele innych wirusów - grypy i grypopodobnych - którymi można się zakazić.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka Marek Posobkiewicz POLSKA społeczeństwo zdrowie medycyna zima choroby zakaźne

PR24 Małpia ospa w Europie. Były szef GIS wyjaśnia, czy osoby chore rozsiewają wirusa dookoła

- Gdyby nie pandemia, którą ćwiczyliśmy przez ostatnie ponad dwa lata, pewnie mniej osób zwróciłoby uwagę na tę chorobę - powiedział w Polskim radiu 24 były Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz, pytany o małpią ospę. - Jeżeli ktoś ulegnie zakażeniu małpią ospą, to nie jest tak, że będzie rozsiewał tego wirusa dookoła siebie i ludzie, jak w przypadku COVID-19, będą chorować - uspokajał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Marek Posobkiewicz choroby zakaźne społeczeństwo zdrowie infografika