Redakcja Polska

Ekolodzy ramię w ramię z Rosją przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej

04.06.2020 12:48
Już ponad 16 tys. podpisów pod petycją przeciw planowanemu przekopowi zebrali aktywiści – donosi prorosyjski portal Sputnik, w którym ukazał się wywiad z organizacją Obóz dla Mierzei Wiślanej.
Nagi protest na Mierzei Wiślanej
Nagi protest na Mierzei WiślanejŹródło: Twitter

- To jest farsa i traktowanie budżetu państwa jak skarbonki do realizacji celów politycznych, a nie do zabezpieczania potrzeb obywateli - powiedziała portalowi Sputnik Mayra Wojciechowicz, jedna z aktywistek Obozu dla Mierzei, komentując sobotnią wizytę Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Dudę na placu budowy przekopu.

Aktywistka była pytana, dlaczego nie przekazano premierowi i prezydentowi petycji przeciwników budowy, przyznała, że 'ta petycja jest dla premiera niewygodna". - Pokazuje, jak duży jest społeczny sprzeciw przeciwko tej inwestycji. Premier i jego otoczenie mogli też obawiać się niewygodnych pytań z naszej strony. To nie była wizyta robocza tylko starannie wyreżyserowany spektakl polityczny w duchu propagandy sukcesu. Tam nie było miejsca na cokolwiek, co mogłoby zakłócić ten wyidealizowany obraz. Nie oszukujmy się – to jest część kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy – pod pozorem wizytacji budowy łatwo było to przeprowadzić – powiedziała Wociechowicz Sputnikowi.

Prezydent wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MGMiŻŚ Markiem Gróbarczykiem złożyli wizytę terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej.

Andrzej Duda w wypowiedzi dla mediów podkreślił, że budowa kanału żeglugowego w tym miejscu ma dać żeglarzom i Polsce suwerenność i wolność w zakresie korzystania z Zalewu Wiślanego". - Jesteśmy dziś na terenie jednej z największych inwestycji, która ma otworzyć Zalew Wiślany, Elbląg i Frombork na nowe inwestycje gospodarcze, na nowe kontakty handlowe, na nowe możliwości - powiedział prezydent.


Przypomniał, że to inwestycja, która zapowiedział Jarosław Kaczyński jako premier w 2007 r. -, Potem kiedy rządy się zmieniły, ta inwestycja została porzucona. Przez 8 lat rządzący Polską, koalicja PO-PSL w ogóle o niej nie wspomniała, nie realizowała jej, nie podejmowała w tym zakresie żadnych działań. Kiedy Zjednoczona Prawica wygrała wybory w 2015 r., a ja zostałem prezydentem, wróciliśmy do czynnej realizacji tego wielkiego zadania - wskazywał Andrzej Duda.

Podkreślił, że ta "inwestycja ma charakter wzmacniania polskiej suwerenności, wzmacniania polskiej niezależności, wzmacniania polskiej wolności". - Nie będziemy musieli prosić Rosjan o możliwość komunikowania się na Zalew Wiślany poprzez Cieśninę Pilawską, tylko będziemy mieli własne przejście, którym sami będziemy dysponowali - dodał prezydent.

Przekop przez Mierzeję

Całkowita długość nowej drogi wodnej wyniesie 22,8 km; ma mieć głębokość 5 m. Docelowo kanał ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a wykonawcą pierwszej, aktualnie realizowanej części inwestycji konsorcjum firm NDI/Besix.


Źródło: www.dorzeczy.pl/PAP

Głosowanie za granicą. Jest rozporządzenie szefa MSZ

04.06.2020 12:00
W środę na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano rozporządzenie szefa MSZ w sprawie wykazu pakietów wyborczych w głosowaniu korespondencyjnym za granicą w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r.

USA: pożar w polskiej szkole na Long Island

04.06.2020 11:07
W miejscowości Copiague, na Long Island, w stanie Nowy Jork, wybuchł w środę po południu pożar w budynku audytorium należącym do parafii Matki Bożej Wniebowziętej. Części budynku, w której mieści się Polska Szkoła Dokształcającą im. Zbigniewa Herberta, nie da się prawdopodobnie uratować. Jak powiedziała dyrektorka szkoły Dorota Szczech nieznana jest jeszcze przyczyna wybuchu pożaru.

Niezależna.pl: Tusk ograniczył prawa Polski na rzecz Rosji

04.06.2020 11:48
Inwestycję przekopu Mierzei Wiślanej Jarosław Kaczyński, jeszcze jako premier, ogłosił w 2006 roku w Elblągu. Gdy kilka lat później Platforma Obywatelska objęła władzę, plany te szybko wycofano. Jak donosi portal Niezalezna.pl, podczas spotkania Władimira Putina i Donalda Tuska w Sopocie w 2009 roku, miało dojść do podpisania tzw. umowy samoograniczającej, zgodnie z którą m.in. Polska ograniczyła swoje własne prawa, wynikające z Międzynarodowego Prawa Morskiego.