Polskie Radio
Section05
Piotr Wawrzyk

„Sam fakt, że doszło do spotkania, jest przełomem”

Premier Mateusz Morawiecki i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wydali wspólne oświadczenie, w którym informują, że spotkają się ponownie, by kontynuować dyskusję ws. praworządności. Jak zaznaczyli, ma ona przynieść postępy do końca lutego. – To bardzo ważna deklaracja – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Jean Claude-Juncker Unia Europejska Komisja Europejska reforma sądownictwa Piotr Wawrzyk

"Największy kryzys w historii Republiki Federalnej Niemiec"

– Mamy do czynienia z największym w historii Republiki Federalnej Niemiec kryzysem politycznym – mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Piotr Wawrzyk, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego. W Niemczech, od wyborów, które odbyły się jesienią ubiegłego roku, nadal nie powstał nowy rząd. Niewykluczone, że gabinet ponownie tworzyć będzie CDU/CSU z Angelą Merkel na czele i SPD.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 CDU SPD Angela Merkel wybory w Niemczech Piotr Wawrzyk Unia Europejska

"Wniosek KE ws. Polski to test dla Grupy Wyszehradzkiej"

- Wysłany przez KE wniosek o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce to test dla państw Grupy Wyszehradzkiej. Oczekiwałbym, by nie tylko Węgry, ale także Czechy i Słowacja zagłosowały za Polską. O Węgry jestem bowiem spokojny. Zbyt dużo było deklaracji, zbyt poważna jest to sprawa – powiedział Krzysztof Świątek z Polskiego Radia 24. O rozpoczęciu procedury z art. 7 unijnego traktatu mówili także europeiści prof. Tomasz Grosse (UW), dr hab. Piotr Wawrzyk (UW) i dr Lech Jańczuk (KUL), politolog dr Andrzej Anusz, a także ekspert ds. międzynarodowych Wojciech Przybylski (red. nacz. "Res Publiki Nowej").
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska reforma sądownictwa Frans Timmermans Trybunał Konstytucyjny Andrzej Anusz Piotr Wawrzyk

Czy uruchomienie art. 7. przeciwko Polsce jest realne?

– Polska dyplomacja powinna przeprowadzić ofensywę, by do tego nie doszło – powiedział politolog prof. Piotr Wawrzyk. W środę Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do stwierdzenia zagrożenia dla praworządności w Polsce i zastosowania wobec niej art. 7. Traktatu o UE. Czy istnieje realna możliwość nałożenia sankcji wynikających z uchwalonej deklaracji?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Parlament Europejski Piotr Wawrzyk Europarlament

"Myślenie mocarstwowe to część tożsamości Rosjan"

Stosunek władz do represji stalinowskich jest schizofreniczny. Zasadniczo władze nie zabraniają mówienia o zbrodniach. Jednak z drugiej strony Józef Stalin jest wymieniany w oficjalnych kontekście jako ważna postać w historii, jedna z najwybitniejszych postaci - mówił w Jedynce prof. Antoni Dudek (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Grzegorz Ślubowski Hiszpania Ewa Wysocka Piotr Wawrzyk Więcej świata katalonia Antoni Dudek

Wybory w Czechach. Triumf populistów, klęska lewicy

Partia czeskiego miliardera Andreja Babiša - ANO - odniosła zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Do utworzenia rządu większościowego Akcja Niezadowolonych Obywateli będzie potrzebowała jednak partnerów koalicyjnych. O przetasowaniach na czeskiej scenie politycznej mówili w Polskim Radiu 24 m.in. prof. Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki UW, korespondent czeskiej telewizji publicznej Česká Televize dr Miroslav Karas, dr Paweł Ukielski (Instytut Studiów Politycznych PAN) oraz dr Marcin Zaborowski (Visegrad Insight).
Zobacz więcej na temat:  Czechy Praga wybory parlamentarne Beata Płomecka Unia Europejska Paweł Ukielski Piotr Wawrzyk

"Ostra Brama i Cmentarz Orląt nie są symbolami rewizjonizmu"

MSZ Ukrainy uznało za "nieprzyjazny krok" umieszczenie w projektowanym przez MSWiA nowym polskim paszporcie grafiki z motywem Cmentarza Orląt Lwowskich i wręczyło ambasadorowi Polski w Kijowie Janowi Piekło notę dyplomatyczną w tej sprawie. - Nie wszystko co robimy w Polsce musi się wszystkim podobać – powiedział w Polskim Radiu 24 europeista prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Lwów Wilno Litwa MSWiA Piotr Wawrzyk

"Historia kształtuje tożsamość narodu, każdego z nas"

Powstanie warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii najnowszej. W tym roku obchodzimy jego 73. rocznicę. – Historia kształtuje tożsamość narodu, każdego z nas. Z historii czerpiemy nauki, doświadczenia, pomaga nam kształtować naszą przyszłość – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski polityka historyczna Piotr Wawrzyk

"PiS nie ma wyboru, musi się pogodzić z decyzją prezydenta"

Andrzej Duda zdecydował o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. – PiS musi się pogodzić z decyzją prezydenta, nie ma możliwości odrzucenia weta – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Na naszej antenie sprawę komentował również mec. Adam Tomczyński, prawnik, były sędzia.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Krajowa Rada Narodowa PiS Piotr Wawrzyk Andrzej Duda prezydent

"Potrzeba usprawnić pracę sędziów”

Gośćmi Debaty Poranka byli Jacek Liziniewicz z Gazety Polskiej Codziennie, prof. Piotr Wawrzyk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, a także Marek Król, publicysta. Komentatorzy w Polskim Radiu 24 mówili m.in. o przeprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmianach w systemie sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Amber Gold Ministerstwo Sprawiedliwości krs Zbigniew Ziobro reforma sądownictwa Jacek Liziniewicz Piotr Wawrzyk Marek Król

Reforma sądownictwa. Spór ekspertów w Trójce

- W moim przekonaniu władza sądownicza wyalienowała się od władzy ustawodawczej, czego przykładem jest to, że nie była w stanie wyeliminować patologii ze swojego środowiska - mówił na antenie radiowej Trójki prof. Piotr Wawrzyk. - Propozycje, które wnosi PiS, ewidentnie są naruszeniem fundamentalnej zasady trójpodziału władzy, który znakomicie znamy przynajmniej od czasów Monteskiusza - stwierdził dr Tomasz Słupik. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Piotr Wawrzyk Beata Michniewicz sąd krs Sąd Najwyższy