Redakcja Polska

Gruzini wspominają prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 12 lat od pamiętnego przemówienia w Tbilisi

12.08.2020 14:56
Mija dwunasta rocznica jednego z ważniejszych wydarzeń w stosunkach polsko - gruzińskich. 12 sierpnia 2008 roku, w trakcie gruzińsko - rosyjskiej wojny do Gruzji przyleciał prezydent Polski Lech Kaczyński. Według Gruzinów, wizyta polskiego przywódcy i jego wystąpienie na antyrosyjskim wiecu w Tbilisi uchroniło stolicę Gruzji przed rosyjską agresją.
Audio
  • Gruzini wspominają prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Od lewej: Lech Kaczyński, Wiktor Juszczenko, Valdas Adamkus i Toomas Hendrik Ilves na wiecu w Tbilisii 13 sierpnia 2008 roku
Od lewej: Lech Kaczyński, Wiktor Juszczenko, Valdas Adamkus i Toomas Hendrik Ilves na wiecu w Tbilisii 13 sierpnia 2008 rokuprezydent.pl

Wojna gruzińsko - rosyjska o Osetię Południową rozpoczęła się w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku. 12 sierpnia rosyjskie wojska i oddziały południowoosetyjskich separatystów zajęły miasto Gori i posuwały się w kierunku Tbilisi. Gruzini obawiali się, że rosyjska armia będzie chciała zająć stolicę. Późnym wieczorem dotarł do Tbilisi prezydent Polski Lech Kaczyński, który przemawiając do 200 tysięcy Gruzinów zapewnił ich, że zawsze mogą liczyć na pomoc przyjaciół. - Jesteśmy tutaj po to, żeby wyrazić całkowitą solidarność. Jesteśmy tutaj przywódcy pięciu państw: Polski, Ukrainy, Estonii, Łotwy i Litwy. Jesteśmy po to, żeby podjąć walkę - mówił Lech Kaczyński.

Zdaniem części gruziński polityków i komentatorów, przylot Lecha Kaczyńskiego i jego przyjaciół do Gruzji można traktować jak "rozpostarcie parasola ochronnego nad krajem zaatakowanym przez Rosję".

Dwanaście lat po gruzińsko - rosyjskiej wojnie Rosja nadal nie wypełnia porozumień o zawieszeniu broni. Do dziś w integralnych regionach Gruzji: Abchazji i Osetii Południowej stacjonują rosyjskie wojska, a na tak zwanej linii okupacyjnej dochodzi do prowokacji.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Gruzja Lech Kaczyński

Prezes IPN: to w Polsce dzięki zwycięstwu sprzed 100 lat ocalona została cywilizacja łacińska

15.08.2020 07:30
Przed stu laty rozgrywał się bój o wszystko, o przyszłość Europy. To w Polsce dzięki zwycięstwu odniesionemu przed 100 laty została ocalona cywilizacja łacińska, chrześcijaństwo - powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezes IPN Jarosław Szarek.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Otwarcie w przeddzień 100-lecia rocznicy Bitwy Warszawskiej

12.08.2020 12:50
14 sierpnia odbędzie się uroczyste otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – główne wydarzenie obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej. 

Prezydent Andrzej Duda apeluje do członków Rady Praw Człowieka ONZ o reakcję ws. Białorusi

12.08.2020 13:36
Prezydent Andrzej Duda wzywa społeczność międzynarodową do podjęcia działań w związku "pogarszającą się" sytuacją na Białorusi. Polski prezydent skierował list do 47 krajów członkowskich Rady Praw Człowieka ONZ. Treść dokumentu przekazano Polskiemu Radiu.