Redakcja Polska

"Półmilionowa podziemna armia". Warszawa oddała dziś hołd żołnierzom AK

14.02.2021 11:15
W Warszawie zostali uczczeni żołnierze Armii Krajowej. Uroczystości odbyły się z okazji 79. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Stało się tak na mocy rozkazu wydanego 14 lutego 1942 roku przez Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego.
Rekonstrukcja historyczna walk w czasie Powstania Warszawskiego - Mokotów 44
Rekonstrukcja historyczna walk w czasie Powstania Warszawskiego - Mokotów '44Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Uroczystości rozpoczęła msza w intencji żołnierzy AK w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie  zostały złożone wieńce przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego oraz przy Pomniku generała Stefana Roweckiego "Grota" - pierwszego dowódcy Armii Krajowej.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomina, że Armia Krajowa była integralną częścią wojsk walczących na wszystkich frontach II wojny światowej z Niemcami i była wyjątkową i jedyną tak dużą konspiracyjną strukturą.

- Nie było przypadku, aby w warunkach konspiracyjnych kiedykolwiek powstała licząca blisko pół miliona żołnierzy podziemna armia - powiedział Jan Józef Kasprzyk. Ocenił, że Armia Krajowa - która prowadziła dziesiątki tysięcy akcji dywersyjnych i sabotażowych - jest fenomenem na skalę europejską i światową.

Walka z okupantami

Armia Krajowa miała charakter ogólnonarodowy i ponadpartyjny. Jej celem była walka o odzyskanie niepodległości Polski. Przeprowadzała akcje zbrojne i sabotażowe, szkoliła kadry. Formą jej działania był też wywiad i propaganda.

Po II wojnie światowej komunistyczne władze prześladowały i szykanowały byłych żołnierzy AK, wielu skazywały na więzienie, a nawet karę śmierci. Jednym z nich był generał August Emil Fieldorf "Nil", dowódca Kedywu, później - zastępca ostatniego Komendanta Głównego, generała Okulickiego. Został fałszywie oskarżony przez bezpiekę o współpracę z okupantem i stracony w 1953 roku.

IAR/ho

Europejska Agencja Kosmiczna szuka kandydatów na astronautów

14.02.2021 09:00
Po raz pierwszy od ponad dekady Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) będzie szkolić nowych astronautów. Chętni będą mogli aplikować od 31 marca. ESA zachęca do startu osoby z różnych krajów członkowskich.

USA: Senat zagłosował przeciw impeachmentowi byłego prezydenta Donalda Trumpa

13.02.2021 22:26
Spośród stu amerykańskich senatorów 57 zagłosowało w sobotę za impeachmentem byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, w tym siedmiu Republikanów, co oznacza, że zwolennicy skazania byłego szefa państwa za podżeganie do powstania nie uzyskali wymaganej większości dwóch trzecich głosów.

Największe podziemne wojsko w okupowanej Europie. 79 lat temu utworzono Armię Krajową

14.02.2021 13:20
14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.