X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Półmilionowa podziemna armia". Warszawa oddała dziś hołd żołnierzom AK

14.02.2021 11:15
W Warszawie zostali uczczeni żołnierze Armii Krajowej. Uroczystości odbyły się z okazji 79. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Stało się tak na mocy rozkazu wydanego 14 lutego 1942 roku przez Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego.
Rekonstrukcja historyczna walk w czasie Powstania Warszawskiego - Mokotów 44
Rekonstrukcja historyczna walk w czasie Powstania Warszawskiego - Mokotów '44Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Uroczystości rozpoczęła msza w intencji żołnierzy AK w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie  zostały złożone wieńce przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego oraz przy Pomniku generała Stefana Roweckiego "Grota" - pierwszego dowódcy Armii Krajowej.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomina, że Armia Krajowa była integralną częścią wojsk walczących na wszystkich frontach II wojny światowej z Niemcami i była wyjątkową i jedyną tak dużą konspiracyjną strukturą.

- Nie było przypadku, aby w warunkach konspiracyjnych kiedykolwiek powstała licząca blisko pół miliona żołnierzy podziemna armia - powiedział Jan Józef Kasprzyk. Ocenił, że Armia Krajowa - która prowadziła dziesiątki tysięcy akcji dywersyjnych i sabotażowych - jest fenomenem na skalę europejską i światową.

Walka z okupantami

Armia Krajowa miała charakter ogólnonarodowy i ponadpartyjny. Jej celem była walka o odzyskanie niepodległości Polski. Przeprowadzała akcje zbrojne i sabotażowe, szkoliła kadry. Formą jej działania był też wywiad i propaganda.

Po II wojnie światowej komunistyczne władze prześladowały i szykanowały byłych żołnierzy AK, wielu skazywały na więzienie, a nawet karę śmierci. Jednym z nich był generał August Emil Fieldorf "Nil", dowódca Kedywu, później - zastępca ostatniego Komendanta Głównego, generała Okulickiego. Został fałszywie oskarżony przez bezpiekę o współpracę z okupantem i stracony w 1953 roku.

IAR/ho

Europejska Agencja Kosmiczna szuka kandydatów na astronautów

14.02.2021 09:00
Po raz pierwszy od ponad dekady Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) będzie szkolić nowych astronautów. Chętni będą mogli aplikować od 31 marca. ESA zachęca do startu osoby z różnych krajów członkowskich.

USA: Senat zagłosował przeciw impeachmentowi byłego prezydenta Donalda Trumpa

13.02.2021 22:26
Spośród stu amerykańskich senatorów 57 zagłosowało w sobotę za impeachmentem byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, w tym siedmiu Republikanów, co oznacza, że zwolennicy skazania byłego szefa państwa za podżeganie do powstania nie uzyskali wymaganej większości dwóch trzecich głosów.

Największe podziemne wojsko w okupowanej Europie. 79 lat temu utworzono Armię Krajową

14.02.2021 13:20
14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.