Redakcja Polska

Kolejna białoruska sportsmenka uzyskała schronienie w Polsce. "Będzie chciała reprezentować nasz kraj"

05.09.2021 19:39
Reprezentantka Białorusi w jeździectwie Olga Safronova to kolejna białoruska sportsmenka, która po represjach na Białorusi uzyskała schronienie w Polsce - wynika z informacji PAP. Olga Safronova uzyskała w Polsce wizę humanitarną i ma nadzieję na starty jako reprezentantka Polski.
Olga Safronova
Olga SafronovaTwitter/PavelLatushka

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio białoruska sprinterka Kryscina Cimanouska została odsunięta od ekipy za krytykę trenerów i nakazano jej powrót do Białorusi. Jeszcze w Tokio Cimanouska zwróciła się o pomoc do strony polskiej, następnie otrzymała wizę humanitarną i przez Austrię poleciała do Polski. Jej decyzję komentował potem na konferencji prasowej prezydent Alaksandr Łukaszenka, przekonując, że Cimanouską "zmanipulowano".

Podobna sytuacja - jak się dowiedziała PAP - dotyczyła też innej białoruskiej sportsmenki, reprezentantki tego kraju w jeździectwie Olgi Safronovej.

Wykluczona z kadry

Jak poinformował jej pełnomocnik Tomasz Wiliński, Olga Safronova była w ekipie białoruskiej na Igrzyska Olimpijskie w Tokio, ale przed igrzyskami została z niej wykluczona. Jednego z jej koni podejrzewano bowiem o doping. Wtedy zawodniczka wypowiedziała się krytycznie zarówno o władzach białoruskiego związku, jak i samym prezydencie Łukaszence.

Ponieważ przebywała w Polsce, przeprowadziła tu badania antydopingowe konia, które nie potwierdziły zarzutów. W międzyczasie jednak znalazła się na białoruskiej liście "zdrajców ojczyzny", na której było ponad 40 sportowców z kadry narodowej. Ludzie, którzy znaleźli się na tej liście, nie mają prawa znaleźć żadnego zatrudnienia, a jeżeli są zatrudnieni, mają być zwolnieni.

Wówczas Safronova zwróciła się do polskich władz o udzielenie jej i jej partnerowi wizy humanitarnej. Ponieważ jej partner przebywał na Białorusi, przez Turcję dostał się do Lwowa na Ukrainie, gdzie w polskim konsulacie otrzymał wizę. Z Białorusi postanowiono sprowadzić też dwa dodatkowe konie Safronovej, co udało się dopiero w sobotę.

Oldze Safronovej pomocy w uzyskaniu wizy oraz w sprowadzeniu koni udzieliła m.in. poseł Koalicji Obywatelskiej Joanna Kluzik-Rostkowska, która jest związana ze środowiskiem jeździeckim. - Wszystko udało się sprawnie załatwić, dzięki pomocy polskiego ambasadora w Mińsku - powiedziała Kluzik-Rostkowska.

Mec. Wiliński przyznał, że sprawa dotąd nie była nagłaśniana, po to, żeby udało się ją skutecznie do końca załatwić. Dodał, że Olga Safronova liczy na to, że w Polsce będzie mogła kontynuować karierę. - Chcemy uzyskać zgodę na starty pod neutralną flagą. W przyszłości Olga Safronova będzie się starać o polskie obywatelstwo, nie zrzekając się białoruskiego. Jeśli je otrzyma, będzie chciała reprezentować Polskę. Polski Związek Jeździecki jest bardzo mocno zainteresowany współpracą z nią - zaznaczył pełnomocnik.

Dodał, że Safronova jest utytułowaną zawodniczką, sklasyfikowaną w międzynarodowym rankingu wyżej, niż którykolwiek z polskich zawodników. W ubiegłym roku np. startowała w Polsce na swoim koniu Sandro D'Amour i znalazła się w czołówce międzynarodowych zawodów CDI-W w Zakrzowie. - Udało się załatwić miejsce dla jej koni w jednej z najlepszych stajni pod Warszawą, więc ma gdzie trzymać konie i ma gdzie trenować - powiedziała Kluzik-Rostkowska. 

PAP/ho


Zobacz więcej na temat: Białoruś pomoc jeździectwo

Prezydent: mamy hybrydowy atak na granicy, stanowcza reakcja zniechęci władze Białorusi

04.09.2021 19:43
- Uważam, że jeśli będziemy stanowczo reagować i działać w zdecydowany sposób, to białoruska strona zaniecha działań, które teraz podejmuje - mówił prezydent Andrzej Duda, który był gościem w programie "Tematy Dnia" na antenie TVP3 Kraków. W ten sposób odniósł się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz manewrów ze strony Rosji i Białorusi.

Wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym. Straż Graniczna wydaje pozwolenia

05.09.2021 09:30
Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano już kilkadziesiąt pozwoleń na wjazd do strefy objętej ograniczeniami związanymi z rozporządzeniem - poinformowała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Na Tajwan dotarły szczepionki z Polski. Prezydent kraju podziękowała za pomoc

05.09.2021 11:18
- Szczepionki przeciw COVID-19 z Polski dotarły do Tajwanu - poinformowała w mediach społecznościowych prezydent Tsai Ing-wen. Jak informowały wczoraj władze obu krajów, Polska przekazała Tajwanowi 400 tysięcy dawek preparatu Astra Zeneca.