X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Starogardzie Gdańskim, rodzinnym mieście Kazimierza Deyny, powstanie jego muzeum

23.10.2021 16:08
W kompleksie stadionu miejskiego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim na Pomorzu powstanie multimedialne muzeum poświęcone legendarnemu piłkarzowi. Wybitny reprezentant Polski urodził się w tym kociewskim mieście i tu zaczynał swoją karierę.
Kazimierz Deyna, 1977
Kazimierz Deyna, 1977Foto: PAP/PA

O inicjatywie powstania muzeum poświęconego Deynie poinformowano na stadionie miejskim jego imienia. W sobotę przypada 74. rocznica urodzin wybitnego sportowca.

Prezydent Starogardu Gd. Janusz Stankowiak wyjaśnił, że placówka muzealna ma powstać na terenie stadionu miejskiego. - Chcemy wyburzyć stary hotel, który stoi dziś bezużyteczny i w tym miejscu usadowić muzeum multimedialne, aczkolwiek będziemy starali się też pozyskać z całego świata pamiątki po Kazimierzu Deynie. Już niebawem ogłosimy konkurs na koncepcję tego projektu. Mamy nadzieję, że wszyscy jego uczestnicy wykażą się innowacyjnością. Zależy nam na tym, żeby już sama forma budynku przyciągała uwagę wszystkich - powiedział na konferencji prasowej samorządowiec.

Dodał, że wystąpiono już też do Fundacji im. Kazimierza Deyny o zgodę na korzystanie z jego wizerunku i prośba ta została rozpatrzona pozytywnie. - A więc nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy to muzeum zaczęli realizować - zaznaczył prezydent Starogardu Gd.

Inicjatorem założenia muzeum poświęconego Deynie w jego rodzinnym mieście jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński. - Przez lata byliśmy dumni z tego, że Polska miała takiego kapitana drużyny, można powiedzieć na miarę Roberta Lewandowskiego. Zapomniany przez jakiś czas, kiedy zginął tragicznie w 1989 r. Byliśmy wtedy tuż po czerwcowych wyborach i nikt z Polski nie pojechał na jego pogrzeb. Jesteśmy więc winni Kazimierzowi Deynie pamięć. I taką pamięcią na skalę ogólnopolską, a nawet szerszą, europejską, może być właśnie muzeum - podkreślił parlamentarzysta.

Najlepszy polski piłkarz XX wieku

Kazimierz Deyna uznawany jest za najlepszego polskiego piłkarza XX wieku. Wraz z reprezentacją Polski zdobył złoto olimpijskie (1972), srebro olimpijskie (1976), ma też w dorobku trzecie miejsce w mistrzostwach świata (1974).

Urodził się 23 października 1947 r. w Starogardzie Gdańskim.

Zaczynał sportową karierę w miejscowym klubie Włókniarz (1958-66), potem grał krótko w ŁKS Łódź (1966), by związać się na lata z Legią Warszawa (1966-78). Ze stołecznym klubem zdobył dwukrotnie tytuł mistrza kraju (1969, 1970) oraz Puchar Polski (1973). W Legii rozegrał 304 mecze, strzelając 94 gole; w obu klubowych klasyfikacjach ustępuje tylko Lucjanowi Brychczemu.

Kluczowy zawodnik Górskiego

97 razy wystąpił w oficjalnych spotkaniach reprezentacji Polski. W biało-czerwonym stroju debiutował 24 kwietnia 1968 r. w meczu z Turcją. Był kluczowym zawodnikiem "złotej" drużyny Kazimierza Górskiego.

Kończył karierę w USA. Zginął 1 września 1989 roku w wypadku samochodowym pod San Diego. Prowadzone przez Deynę auto wbiło się w zaparkowaną na poboczu kalifornijskiej autostrady ciężarówkę. Piłkarz zginął na miejscu. 6 czerwca 2012 r. po wielu staraniach sprowadzono z USA prochy Kazimierza Deyny, by pochować je na Wojskowych Powązkach.


PAP/dad

Lwów: Konkurs Wiedzy o Kulturze i Języku Polskim "Znasz-li ten kraj?"

23.10.2021 13:09
Ponad 60 uczniów szkół sobotnio-niedzielnych uczących się języka polskiego bierze udział w XII edycji Konkursu Wiedzy o Kulturze i Języku Polskim "Znasz-li ten kraj?". Jest to jedyna na Ukrainie olimpiada językowa adresowana wyłącznie do uczniów pozaszkolnych punktów nauczania języka polskiego.

Rosja: w Irkucku trwają przygotowania do niedzielnego Dnia Papieskiego

23.10.2021 15:59
W Irkucku trwają przygotowania do zaplanowanego na niedzielę VI Dnia Papieskiego. Uroczystości zbiegają się z 30. rocznicą odbudowy w Rosji struktur Kościoła Katolickiego. W 1991 roku papież Jan Paweł II podpisał bullę o ustanowieniu dwóch administratur apostolskich dla europejskiej i syberyjskiej części Rosji.